Ana içeriğe atla

Kur siyasetle yeniden dalgalandı

BDDK ve TCMB adımlarıyla sınırlı düşen kurda Brunson etkisiyle iniş çıkışlar sürdü. TL’nin iki günlük kazancı yüzde 16.5’e ulaşsa da krizdeki düşüşün gerisinde kaldı.


ABD-Türkiye gerginliğiyle günlerdir diken üstünde duran piyasalarda Merkez Bankası ve TCMB’den gelen adımlar, faiz artırımı beklentileri ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın uluslararası yatırımcılarla telekonferans düzenleyeceği haberiyle önceki gün başlayan iyimserlik dün de devam etti. Kurda Rahip Brunson ile ilgili gelişmelere göre iniş çıkışlar yaşansa da günün geneline bakıldığında dolar/ TL’deki düşüş yüzde 7’yi buldu. Dolar/ TL gün içinde en düşük 5.7503, en yüksek 6.58 seviyesini gördü.  Gece 23.00'te dolar/TL 5.9194 seviyesine geldi.

Almanya desteği
Brunson’un avukatının itirazının reddedilmesinin ardından 6.05’ten 6.14 seviyelerine çıkan kur, itirazın bir üst mahkeme tarafından değerlendirileceği açıklamasıyla yönünü yeniden aşağı çevirdi. Kur akşam 16.30 sıralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapılan görüşmede Albayrak ve Alman Maliye ve Ekonomi Bakanı’nın bir araya  gelmesinde mutabık kalındığının açıklanmasıyla 6 seviyesinin altına indi. Katar’dan 35 milyar dolar yatırım geleceği açıklaması da düşüşte etkili oldu. 

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeniden yapılandırma ve karşılıklar yönetmeliklerinin ardından, dün daha önce yüzde 50 ile sınırladığı swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını yüzde 25’e indirdi. Bankalara TL borç alıp döviz borç verme sınırı daha da düşürüldü. Ancak bu adımla iki yıllık faiz yüzde 28.29 ile rekor kırarken kurdaki düşüş sınırlı oldu. Öte yandan Berat Albayrak’ın bugün gerçekleştireceği görüşmeye 3 bin yatırımcının kayıt yaptırdığı ifade edildi. 


Yüzde 17 düşmüştü
Kur önceki gün de yüzde 8 değer yitirmişti. Öte yandan kurdaki iki günlük düşüş TL’de son günlerden yaşanan değer kaybını karşılamaktan çok uzak. TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısında değer kaybı son rakamlara göre yüzde 36’yı geçiyor. Dolar pazar gecesi Asya piyasalarında 7.24 TL seviyesini test etmişti. O tarihte TL’deki düşüş yüzde 48’i bulmuştu. TL’nin iki günde dolar karşısındaki değer kazancı ise yüzde 16.5’i buldu. ABD ile Brunson krizinin çıktığı 2 Ağustos’tan pazar gününe kadar TL dolara karşı yüzde 31.1 düşmüştü.  Buna göre kayıpların yarısı ancak alındı.

Öte yandan maliyetlerin yükseleceği beklentisiyle borsa düştü. Borsa İstanbul yüzde 3.38, bankacılık endeksi yüzde 4.08 düştü. Akbank yüzde 5.67, Garanti Bankası yüzde 4.89, İş Bankası yüzde 1.5, Yapı Kredi hisseleri yüzde 0.58 geriledi.




Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.