Ana içeriğe atla

KUR FIRTINASI

Asya piyasalarının açılışıyla dolar kuru 7.23'ün üzerine çıktı. Uzmanlar "Merkez Bankası acil devreye girmeli" uyarısı yaptı.
ABD ile gerilimin dozunun artması dolar/TL’ye yeniden rekor kırdırdı. Kur pazar günü olmasına karşın 7.2362’ye çıkarak zirve yaptı. Piyasa uzmanlarına göre kurdaki yükselişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon’da Valilik yemeğinde sanayicilere yaptığı “Bankalardan döviz almayın  yoksa B ve C planını uygularım” çağrısı piyasalarda ‘Türkiye, dövize müdahale mi edecek’ endişesine yol açtı. Dolar/TL en son cuma günü 6.8703 ile zirveyi görmüş, kur bir günde 1.3 lira artmıştı. Dün geceki yükseliş ise yüzde 30’u buldu.
Çözüm işareti yok
Cumhuriyet’e konuşan piyasa uzmanları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu yaptığı açıklamalardan sonra artık krizin çözülebileceğine dair herhangi bir işaret kalmadığına dikkat çekti.
Analistlere göre açıklamalar piyasaları etkilemeye devam edecek. Yeni rekorların Asya piyasalarında gerçekleştiğine dikkat çeken uzmanlar, asıl etkinin Londra açıldığında hissedileceği endişesini paylaştı.
Cuma günü TL’de yaşanan düşüşün, kurdaki hareketin bir limiti olmayacağını gösterdiğini vurgulayan bir analist  “Bunun devamı gelebilir.Piyasalar teknik yöntemle analiz yapılacak durumda değil. Krizin çözülmesi, Amerika ile ortamın yumuşatılması lazım. Merkez Bankası’nın ara toplantıyla kendini göstermesi, faizi artırması lazım. Asya piyasası illikit olduğu için asıl fiyatlama Londra açıldığında olacak” diye konuştu.
 
Şeffaflık şart
Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Şişman, dövize müdahale olursa Türkiye’yi daha kötü bir sürecin bekleyeceğine işaret ederek “Böyle bir durumda Türkiye’ye olan bütün güven sarsılır. Sermaye kontrolleri geçici olarak uygulanabilir, vergi koymak vs gibi. Ancak dövize müdahale en kötüsü” dedi. Bu süreçten çıkış yolunun ‘şeffaflık’ olduğunu vargulayan Şişman, “Merkez Bankası’na müdahale olmazsa banka yetkilileri ne yapacağını bilir. TCMB acilen toplanmalı ve gerekli aksiyonları almalı” yorumunda bulundu.
BlueBay Asset Management stratejisti Tim Ash, hafta sonu krizin çözümü için bir plan açıklanmamasının ciddi sorunlara yol açabileceği uyarısı yaptı.
‘Planlarımız hazır’
Kurdaki yükselişin ardından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurlarda yaşanan dalgalanmalarla ilgili “Tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır. Yarın sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacaklar” dedi.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.