Ana içeriğe atla

Avrupa kıskanıyor

Türkiye’de yeme-içmeye de barınma ve eğlenceye de Avrupa’ya göre maaşın daha büyük kısmı harcanıyor. İstanbul turiste ucuz, yerliye pahalı.


İstanbul, Berlin, Paris, Londra... Hepsi de Avrupa’nın gözde şehirleri. Peki, bu şehirlerde yaşamak ne kadara mal oluyor? Her fırsatta dile getirilen “Avrupa bizi kıskanıyor” söylemine karşın, Berlin, Londra ve Paris ile karşılaştırıldığında İstanbul, kur farkından dolayı ucuz görünse de fiyatlar ücrete oranlanınca tablo tersine dönüyor.

Üç şehirde de ortalama aylık maaş (vergiler dahil) İstanbul’da yaşayan bir ücretlinin aldığı maaşı dörde beşe katlıyor. Maaşlar Berlin’de yüzde 458, Paris’te yüzde 545.85, Londra’da yüzde 640.35 daha yüksek. Buna karşılık tüketici fiyatları İstanbul’a göre Berlin’de yüzde 117.5, Paris’te 174.5, Londra’da yüzde 161.7 fazla görünüyor. İstanbul restoranlarında ise fiyatlar görece düşük. Restoran fiyatları Londra’da yüzde 295, Berlin’de yüzde 158, Paris’te yüzde 289 daha fazla. Kiralar İstanbul’a göre Paris’te yüzde 431, Londra’da yüzde 673, Berlin’de yüzde 252 daha yüksek. Ancak bu şehirlerde yüksek fiyatları karşılayabilecek gelirler de mevcut.

Öyle ki rakamlar İstanbul’un turiste ucuz yerlisine pahalı olduğunu gösteriyor. Bunu maaşlara oranlanan fiyatlar teyit ediyor. Farklı şehirleri karşılaştırmalı bir şekilde analiz eden Numbeo.com’un verilerine göre:

48 maaşa bir araba
Volkswagen Golf fiyatı (1.4 90 KW Trendline) İstanbul’da yaşayan birinin yıllık ortalama maaşını 4’e katlarken, Paris’te yıllık maaşın yüzde 76’sı, Londra ve Berlin’de yüzde 77’sine denk geliyor. Öyle ki Türkiye’de 48 maaş ile bir araba alınabilirken, Avrupa’da 9 maaş yeterli.

Bir maaşla İstanbul’da 359 litre, Paris’te 1603, Londra’da 1975, Berlin’de 1518 litre benzin alınabiliyor.

Şehir merkezinde bir yatak odalı daire kirası İstanbul’da maaşın yüzde 70’i, Paris’te yüzde 48’i, Londra’da yüzde 67’si, Berlin’de yüzde 39’u ediyor.


Türkiye'de alım gücü düşük
Diğer yandan Türkiye’den Berlin, Paris ya da Londra’ya gidecekler için bu şehirler kat be kat pahalılaşıyor. Türkiye ’den Berlin’e giden bir turist en ucuz restorana bile gitse maaşının yüzde 2.2’sini harcıyor. Oran Paris’te yüzde 3.78, Londra’da 4.53’e çıkıyor. Oysa aynı şartlardaki bir restoranda Berlin’de yaşayan bir kişi maaşının yüzde 0.3’ünü, Paris’te yaşayan yüzde 0.6’sını, Londra’da yaşayan yüzde 0.2’sini harcıyor. İstanbul’da yaşayan biri için ise yine İstanbul’da ucuz bir restoranda yemek maaşın en az yüzde 0.8’ine denk geliyor.

Türkiye’den Paris’e giden biri otobüs bileti için maaşının yüzde 0.51’ini harcıyor. Aynı kişi Londra ve Berlin’e gittiğinde maaşının yüzde 0.76’sı ile otobüs bileti alıyor. Oysa Paris’te yaşayan biri maaşının yüzde 0.08’i, Londralı yüzde 0.1’i, Berlinli yüzde 0.13’ü ile otobüse biniyor. İstanbul’da ise otobüs bileti için ödenen para ortalama maaşının yüzde 0.11’i ediyor.
  • Marketten alınan süt, 12’li yumurta, ekmek ve bir kilo peynire İstanbul’da 40.09 lira öderken bu rakam ortalama maaşın yüzde 1.63’ü ediyor. Aynı alışveriş için Berlin’de maaşın yüzde 0.61’i, Londra’da yüzde 0.43’ü, Paris’te yüzde 0.98’i ödeniyor.
  • Bir maaşla İstanbul’da 42.4 kg, Paris’te 166.1, Londra’da 290.5, Berlin’de 175 kg kırmızı et alınıyor.
  • Sinema biletine İstanbul’da maaşın yüzde 0.81’i, Berlin’de 0.53’ü, Londra’da 0.49’u, Paris’te 0.46’sı harcanıyor.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.