Ana içeriğe atla

KATAR EV İÇİN GELDİ

Gerilen ABD ilişkilerinin ardından hükümetin sermaye çekmek için yöneldiği Katar’ın 2005’ten bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırım 1.7 milyar dolarda kalıyor. Türkiye'ye doğrudan gelen sermaye listesinde Avrupa ülkeleri ve ABD ön sıralarda. Erdoğan'ın yakın müttefiki Katar ise 20'lik listede 18. sırada yer alıyor.


Katar’ın Türkiye’ye yapacağını duyurduğu 15 milyar dolarlık yatırımın ardından gözler Türkiye’deki doğrudan yatırımlara çevrildi. Verilere göre Türkiye’deki konut pazarına büyük ilgi gösteren Katarlılar doğrudan yatırımlarda diğer ülkelerin oldukça gerisinde kalıyor. 

Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımlarda ilk beş Hollanda, ABD, Avusturya, İngiltere ve Lüksemburg diye sıralanıyor. Katar listede ancak 18. sırada kendine yer bulabiliyor. 

[Haber görseli]
Merkez Bankası’nın ödemeler dengesi verilerine göre 2005-2008 yılları arasında Türkiye’ye Hollanda’dan 25.9 milyar, ABD ’den 11.4 milyar, Avusturya’dan 10.4, İngiltere’den 9.7, Almanya’dan 9.3, İspanya’dan 9.1, Belçika’dan 8.4, Fransa’dan 6.8, Yunanistan’dan 6.7 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldi. Aynı dönemde Katar ’dan Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım 1 milyar 689 milyon dolar oldu. Verilere göre Katar ’ın 14 yıllık doğrudan yatırımı, ABD’nin yatırımlarının yaklaşık 10’da 1’ine, Hollanda’nın yatırımlarının 15’te 1’ine eşit. 

Diğer yandan son birkaç yılda Katarlıların yatırımlarında artış gözleniyor. Katar en son Digiturk’ü satın almıştı. Bu satın alımın fiyatının 1 milyar doları aştığı ifade edilse de resmi bir açıklama yapılmamıştı. Finansbank, Alternatifbank da Katarlılar’a ait. Merkez Bankası verilerine göre Katarlıların doğrudan yabancı yatırımları 2018’in ilk yarısında 68 milyon doları buluyordu. Aynı dönemde Avusturya’dan 320, Hollanda’dan 273, Lüksemburg’dan 228, Azerbaycan’dan 214, ABD ’den 193 milyon dolar doğrudan yatırım geldi. 


Sermaye düşük
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne göre 2013-2018 arasında 202 Katarlı, 390 ABD’li şirket kuruldu. Bu şirketlere Katarlıların koyduğu sermaye miktarı 71 milyon 935 bin TL, ABD’nin sermaye miktarı 92 milyon 673 bin TL oldu. Ticaret Bakanlığı’nın 2007-2016 dönemini kapsayan raporuna göre ise Türkiye’deki toplam Katarlı şirket sayısı 112. ABD menşeili şirket sayısı 1736’yı buluyor. 
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.