Ana içeriğe atla

Dolardan tarihi zirve

ABD’nin Türkiye’ye dönük yaptırım haberleriyle dolar kuru dün 5.0157’ye çıkarak yeni rekorunu kırdı. Bugün güne 4,9850 liradan, başlayan dolar, 5.0713'e kadar yükselerek yeni rekorunu kırdı. Dikkatler dolara kilitlenmişken Avro da tariihi zirveyi gördü ve 5.91'i gördü.


Gerilen ABD - Türkiye ilişkileri Dolar/TL’ye rekor üstüne rekor getirdi. Kur 5.0157 ile tarihi zirvesini gördü. Doların TL karşısındaki günlük değer kazancı yüzde 1.7’yi geçti. Dün güne 4.93 seviyesinden başlayan Dolar 7 kuruş arttı.

Bloomberg’in haberine göre ABD , Türk şirketlerin isimlerinin yer aldığı bir yaptırım listesi hazırladı. TL’deki ilk dip seviye de bu haberin ardından geldi. Dolar/TL 4.9985 seviyesini gördü. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım kapsamına alındığının açıklanması ise kuru 5 TL’nin üzerine çıkardı. Bugün güne 4,9850 liradan başlayan Dolar ,  tekradan 5 liranın üzerine çıktı. Dolar , 5.0187 seviyesine yükselerek rekor tazeledi. Soylu ve Gül’ün, rahip Brunson’ın tutuklanmasındaki “doğrudan rolleri” nedeniyle listeye alındığı kaydedilirken,  Türkiye’de ciddi insan hakları ihlalleri uygulanmasından sorumlu oldukları savunuldu.


‘Geri dönüş olmayabilir’
Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash “Açıkçası, Türkiye piyasaları çok kırılgan. ABD bu aşamada büyük bir hasara yol açacak güce sahip. Eğer silahını çekerse, ABD - Türkiye ilişkilerinde geri dönüş yolu olmayabilir” dedi.

Yaptırımlar için Rusya hükümeti ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın işadamları için yürürlüğe sokulan uygulamalar model alındı. Timothy Ash, ABD yaptırımlarının Türkiye’yi İran ve Rusya’ya yakınlaştıracağını öngördü. Ash, ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla kıyaslandığında Türkiye ekonomisinin mevcut durumunun Rusya’dan çok daha kırılgan olduğuna dikkati çekti. Ash ayrıca, ekonominin, ABD’nin Trükiye’ye vize kısıtlamaları uyguladığı dönemden de zayıf olduğunu vurguladı. ABD ile vize krizi nedeniyle 2016’da ABD’den gelen turist sayısı yüzde 42, turizm geliri yüzde 41 azalmıştı.


Magnitsky Yasası nedir? 
Magnitsky Yasası, yolsuzluğa bulaşmış kişi ve kurumların yanı sıra insan hakları ihlallerinin sorumlularını alıyor. ABD hükümetine “yaptırım uygulanan kişi ve kurumlara ait yabancı varlıkları dondurma ve el koyma” yetkisi veriyor. Seyahat yasağı ve ABD’li şirketler iş yapma yasağı da bu yasaya tabi yaptırım türleri arasında. 2014’ten sonra Rus oligarklara uygulanan yaptırımlar gibi.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.