Ana içeriğe atla

Yabancı çıkışı bizim için fırsat

Türkiye’de büyümek için ocak ayında  2.2 milyar Avro fon getirdiklerini söyleyen ING Bank Türkiye Genel Müdürü Abay, "Türk bankacılık sektöründeki yabancı çıkışları bizim için fırsat" dedi.


ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, yabancı bankaların Türkiye’den çıkmasıyla ilgili olarak “Türkiye ING, grubumuzdaki en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. Bizim planlarımızda hiçbir değişiklik yok. Gelecek dönemde yine bütün segmentlerde büyümeye devam edeceğiz” dedi. Piyasada oyuncu azaldığı için çıkışları fırsat olarak gördüklerini söyleyen Abay, şöyle devam etti: "Avrupa’da ekonomik büyüme yavaşladığı için büyümek için Türkiye gibi ülkelere çok ihtiyaç var. Bu yıl benim en büyük hedefim büyüme yüzdesi ve kredi büyüme yüzdesi. ING grubu fonlama olarak inanılmaz zengin. Türkiye’nin de yabancı fonlara ihtiyacı var. Büyüme ivmesinde olan ticari firmaların çok ciddi kaynağa ihtiyacı var. Avrupa’nın negatif faiz ortamına girmesi, Türkiye’nin de fona ihtiyacının artması ING Türkiye için büyük bir fırsat oldu. Bu anlamda biz bu sene Türkiye’de büyümek için ocak ayı itibariyle bilançomuza 2.2 milyar Avro fon getirdik. Bu parayı sanayi yatırımlarında kullanacağız.”

Dolardaki yükselişe bağlı olarak kredi talebinde bir gerileme yaşamadıklarını ifade eden Pınar Abay, “Sektörde yüzde 20 büyüme bekliyoruz, ING olarak da yüzde 30 kredi büyümesi hedefliyoruz. Bireysel, ticari, Kobi ve kurumsal bankacılık olmak üzere bütün segmentlerde toplam yüzde 30 büyüme hedefi belirledik” diye konuştu.
Dolar 2.70'i görebilir

"Merkez Bankası’nın bağımsızlığını koruması çok önemli” diyen Abay, “Yüksek faiz yerine daha göreceli düşen faiz ortamı büyümeyi destekler. Dolayısıyla bizim de beklentimiz; orta ve uzun vadede faizlerin aşağı yönlü olması ve ülkenin büyümesini desteklemesi. Fed'in ne zaman hareket edeceği burada çok önemli. Aynı zamanda Türkiye’yi olumlu etkileyecek bir başta taraf da Avrupa’daki likidite. ECB’nin programı Türkiye’ye olumlu etkileyecek. Her ne kadar Fed faiz artırsa da Avrupa’daki ekonomik ortamın Türkiye için olumlu olacağını düşünüyoruz. Bu iki etmen birbirini dengeliyor” diye konuştu.

Dolar kurunun haziranda 2.70 lirayı görebileceğini, yıl sonu tahminlerinin ise 2.60 lira olduğunu söyleyen Abay, Avro/dolar parite tahminini ise 1’den 0,95’e çektiklerini belirtti.


Fitch notu değiştirmez 

Fitch’in bugünkü Türkiye not değerlemesinde majör bir değişiklik beklemediklerini dile getiren Pınar Abay, “Çünkü Türkiye’nin dinamikleriyle ilgili bir şey değişmedi. Faiz ve dolar kurunda kısa vadede bir dalgalanma yaşandı ama bunları bir resim içine koyup Türkiye ile ilgili karamsar tablo çizmemek gerekiyor. Ana ekonomik göstergeler, borçluluk oranı, cari açık gibi veriler olumlu yönde. Ayrıca seçim döneminde her ülkede tartışmalar olabilir ama buna  odaklanmamak lazım” yorumunu yaptı.  


Masraf davaları avukatları zengin etti

Dosya masraflarının geri ödenmesi ile ilgili uygulamada çok çarpıklık olduğuna dikkat çeken Abay, "Burada bunu çok kötüye kullanan bir sektör oluştu. Bir çok hukuk, avukatlık bürosu bunu inanılmaz kara çevirdi. Bu ödenen paraların çoğu tüketiciye bile gitmiyor. Belli avukatlara gidiyor. Maalesef tüketiciler bir nevi kandırılarak, vekaletleri alınarak 200 -500 kişilik listelerle toplu halde bankalara gönderiliyor. BDDK tüketici kredisi için minimum-maksimum alınabilecek rakamlar koydu. Biz buna uymuşuz, bunun için müşteriden imza almışız, müşteri bunu kabul etmiş herşey şeffaf ve fazladan bir şey almamışsınız. Bunu bile hakem heyetleri iade ediyor. Bu çok büyük bir haksızlık. Kurallara uymuşsam BDDK buna düzenleme getirse üstelik o zaman sisteme olan güveni sarsıyoruz" dedi.
"Hem Bankalar Birliği hem de ilgili mecralarla bir noktaya gelip bunu çözmeliyiz" diyen Abay, şu anki uygulamanın ne tüketicinin ne bankanın menfaatine olduğunu söyledi. Avrupa’ya Maraş’tan bağlanacak

ING Kahramanmaraş Bankacılık Üssü’nde kadın çalışan oranının yüzde 80 olduğunu, yıl sonu itibariyle 1000 kişiye istihdam sağlayacaklarını söyleyen Abay, “Burası sadece çağrı merkezi değil; bir bankanın mutfağında olan bütün işlemler Maraş’ta yapılıyor. Başka hayalimizde Türkiye’deki işlemler ile beraber Avrupa’daki işlemleri de burada yapmak. Şu anda 6 bin 200  kişiyi istihdam ediyoruz. Bu işlemi yapabilirsem istihdam sayımızı artırabileceğiz ve bütün Avrupa’ya hizmet vererek kadın istihdamını da artıracağız” dedi.2 milyon müşteri

Şube ile büyüyen bir marka olmadıklarını, son 3 yılda şube sayılarının aynı olmasına rağmen yüzde 30 büyüdüklerini ifade eden Abay, 2 milyon aktif müşteriye ulaştıklarını söyledi. "Para Mara’ uygulamasında 60 bin müşteriye ulaştıklarını ifade eden Pınar Abay, “İnsanların bankacıya ihtiyacı yok, bankacılığa ihtiyacı var. Bu anlamda çıkardığımız uygulamamız çok beğenildi. Para Mara’nın alt yapısı kullanılarak ING ülkeleri içerisinde geçerli bir dijital cüzdan olmasına yönelik çalışmalarımız var” dedi. 
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.