Ana içeriğe atla

Borç batağı büyüyorBankalara son bir yılda toplam 18 milyar 924 milyon 825 bin liralık borç ödenemedi. Tüketicinin kullandığı kredi kartı sayısı ise 57 milyon 7 bine ulaşırken, kredi kartı borçları 5.8 milyar lirayı buldu.
Enflasyon ve işsizlikte devam eden yüksek seyir, fertlerin borç ödemelerine de yansıyor. Mevduat bankalarında tasfiye olunacak tüketici kredileri miktarı 20 Şubat haftasında 7 milyar 217 milyon 358 bin liraya ulaştı. Buna göre tasfiye olunacak krediler mevduat bankaları için geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43.9, 2014 sonuna göre ise yüzde 8.54 arttı.

Mevduat bankalarında tasfiye olunacak taksitli ticari krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.98 artarken, kredi kartlarında artış yüzde 10.39 oldu. Merkez Bankası verilerine göre mevduat bankalarında tasfiye olunacak taksitli ticari krediler 5 milyar 217 milyon 94 bin lira, tasfiye olunacak kredi kartları 5 milyar 646 milyon 661 bin liraya ulaştı.

Kalkınma ve yatırım bankalarındaki tasfiye olunacak tüketici kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 117.51 artışla 60 milyon 898 bin liraya, taksitli ticari krediler yüzde 459.3 artışla 962 bin liraya çıktı. Katılım bankalarında da durum değişmedi. Tasfiye olunacak tüketici kredileri yüzde 56.98 artışla 87 milyon 594 bin liraya, taksitli ticari krediler yüzde 36.89 artışla 68 milyon 883 bin liraya çıkarken, tasfiye olunacak kredi kartları ise yüzde 9.34 azalışla 148 milyon 785 bin lira oldu.

Finansman şirketlerindeki tasfiye olunacak tüketici kredileri yüzde 31.67 artışla 155 milyon 484 bin liraya, taksitli ticari krediler ise yüzde 29.28 artışla 321 milyon 106 bin liraya ulaştı. Buna göre tüketicinin ödeyemediği borç toplamda 13 milyar 316 milyon 780 bin liraya ulaşırken, ticari kredilerde 5 milyar 608 milyon 45 bin liralık borç ödenemedi. Özetle bankalar 18 milyar 924 milyon 825 bin lirayı tahsil edemedi.

Bankacılık sektöründe Aralık 2014 itibariyle 32 adet mevduat, 13 adet kalkınma ve yatırım, 4 adet katılım bankası olmak üzere toplam 49 banka bulunuyor. Bu bankaların üçü kamu, 10 tanesi özel, 19 tanesi de yabancı sermayeli. Bankaların kullandırdığı kredi kartı sayısı ise 57 milyon 7 bin adede ulaştı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.