Ana içeriğe atla

Citi, Türkiye planlarını değiştirmeyecekCitibank Türkiye Genel Müdürü Akçaoğlu, “Citi Group’un Akbank’tan çıkması, grubun dünya çapında azınlıkta olduğu yatırımlardan çıkma kararıyla ile ilgili. Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, Citi Group’un dünyada uyguladığı azınlıklardan çıkma stratejisi doğrultusunda Akbank’ta ortaklığından çıktığını, bunun Türkiye ve Akbank ile ilgisi olamdığını vurgulayarak, Citibank’ın Türkiye’de özellikle dış ticaret ve nakit yönetimi konusunda büyüme stratejisi sürdüreceklerini söyledi. Akçaoğlu “Türkiye planlarımızı değiştirmiyoruz. Citi’nin bu kararı Türkiye ile değil Akbank ile de değil... Dünya çapında azınlıkta olduğu yatırımlardan çıkıyor. Çünkü payı yüzde 10’un altında. Ama Citi Türkiye piyasasında 40 yıldır var ve eskiden olduğu gibi yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Citibank’ın Türkiye’de organik büyümeye odaklanacağını söyleyen Akçaooğlu, “Bundan sonra da sürekli büyüyerek Türkiye’deki stratejilerimizi devam ettireceğiz. Tüm dünyayı inceleyip en yeni en son gelişmiş teknoloji ve finansman modellerini Türkiye’ye getiriyoruz” diye konuştu.

Akçaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Citibank, Türkiye’ye yatırım yapan yatırımcıların hisse senedi ve tahvil piyasasındaki menkul kıymet saklamasını yapıyor ve bu alanda yüzde 45 pay ile lider konumda bulunuyor. Banka ayrıca Merkez Bankası’ndan sonra EFT işlemlerinde ikinci sırada yer alıyor. Citibank’ın 500 civarında çalışanı bulunuyor.

Yurtdışından gelip Türkiye’de yatırım yapmak isteyen çok ciddi yatırımcılarla görüştüklerini aktaran Akçaoğlu, Türkiye’nin yatırım için cazip olmasını üç sebebe bağladı. Akçaoğlu, bunlardan birinin nitelikli insan gücü, ikincisinin Türkiye’nin jeopolitik konumu, üçüncüsünün de ekonomik yelpazenin genişliği olduğunu aktardı. 
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.