Ana içeriğe atla

Dolar artışı değil devalüasyon... Ayakkabı kutusu 2 milyon 470 bin lira kazandırdıDolar, rekora doymuyor... Dolar kuru 2.60 oldu. Ayakkabı kutularında bulunan 4.5 milyon dolar, 15 aydan kısa bir sürede 2.47 milyon lira değer kazandı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin piyasaları geren açıklamaları 
Türk Lirası’nı vurmaya devam ediyor. Dolar/TL bugün de 2.5935'e yükselerek yeni zirvesini gördü.

Türkiye'nin siyasi riskinin yükselmeye başladığı 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan bu yana dolardaki artışın önü kesilmedi. 17 Aralık 2013'te kur 2.0460 seviyesindeydi. Buna göre dolar 15 aydan kısa bir sürede yaklaşık 55 kuruş yani yüzde 26.75 yükseldi.

17 Aralık 2013'te Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evindeki ayakkabı kutularından 4.5 milyon dolar çıkmış, Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalıyla sarsılmıştı. O zamanki kurla bu para 9.2 milyon liraya denk geliyordu. Şu an ise bu rakam 11.67 milyon liraya ulaştı. Özetle ayakkabı kutularından çıkan para 17 Aralık'tan bu yana 2.47 milyon lira değerlendi.  

Son dönemde ise Erdoğan ve çevresinin Merkez Bankası’na yönelik faiz eleştirileri ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin endişeleri artırırken Türk Lirası darbe yiyor. Liranın yılbaşından bu yana kaybı yüzde 11.64'ü buldu, Ekonomi Bakanı Zeybekci, dün kurla ilgili endişesi olmadığını açıkladı. Açıklamadan sonra 2.5705'e kadar çıkan dolar kuru bugün de 2.5935'e fırladı. Son bir ayda en fazla değer yitiren ikinci para birimi TL oldu.
 
Zeybekçi, katıldığı bir toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Türkiye’nin kurla ilgili bir endişesi yoktur. Şu yanılgıya düşmeyelim: ‘Kur kontrol edilemez hale geldi, TL’nin değeri aşırı düşüyor, öyleyse hadi faizleri yükseltelim’ Ya da faizlerin aşağı doğru düşmesinin üzerindeki o baskının azaltılması yönünde bir iklim oluşturmaya çalışmayı son derece yanlış görüyorum” dedi.

Zeybekçi kurla ilgili endişe görmezken, Türk Lirası son bir ayda yüzde 7.43 değer yitirerek gelişen ülke para birimleri içinde en fazla değer yitiren ikinci para birimi oldu. ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımına yaklaşması dolar endeksini yükseltirken, gelişen ülke kurları değer yitiriyor. Ancak Türk Lirası’nın kaybı içerideki siyasi risklere paralel daha hızlı oluyor. Son bir ayda Brezilya Reali yüzde 9, Güney Afrika Randı yüzde 3.8, Polonya Zlotisi yüzde 3.2 civarında değer yitirdi. Küresel bazda dolar endeksi son bir ayda sadece yüzde 0.61 yükseldi. Yılbaşından bu yana artış yüzde 5.7’de kaldı. Bu da TL’deki kaybın içerideki siyasi risklerle arttığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Biri iknada, diğeri eleştiriyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir yandan New York’ta yatırımcıları Merkez’e baskı olmadığı konusunda ikna etmeye çalışırken, hükümetin bir diğer temsilcisinin faiz eleştirilerini sürdürmesi ekonomi yönetimine güvensizliği artırıyor. Dolar/TL’deki yükseliş hise senetlerine de satış getiriyor. BIST 100 endeksi dün yüzde 2.65 kayıpla 82 bin 067 seviyesinden kapandı. Bugün de ilk seansı yüzde 2.20 düşüşle tamamladı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.