Ana içeriğe atla

Siyasi belirsizlikler çözülürse yolumuz açıkKurdaki yükselişte siyasi tartışmaların da etkili olduğunu belirten Babacan “İhtiyacımız olan güven veren bir Merkez Bankası” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son dönemdeki siyasi tartışmaların dolar kurundaki yükselişi hızlandırdığını söyledi. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Babacan, “Para politikası ile ilgili belirsizlikleri aşmamız gerek” diyerek şöyle devam etti:

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son dönemdeki siyasi tartışmaların dolar kurundaki yükselişi hızlandırdığını söyledi. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Babacan, “Para politikası ile ilgili belirsizlikleri aşmamız gerek” diyerek şöyle devam etti: “Para politikasının sorumlusu Merkez Bankası’dır. Hedefler hükümetle ortak belirlenmiştir ama hedeflere ulaşmada araç bağımsızlığı var. Bu, yasada açıkça ifade ediliyor. Şu an ihtiyacımız olan öngörülebilirlik, iyi bir iletişim ve güven veren bir Merkez Bankası.

Yeter ki hesabımızı iyi yapalım, her türlü senaryoya karşı hazır olalım” diyen Babacan, şunları söyledi: “Belirsizliğin çok olduğu dönemlerde belli bir beklentiyle ve hedefle hareket edemiyorsunuz. Diyelim ki önümüzdeki yıl petrolün varilini 50-60 dolar diye hesap yaparsak bu yanlış olur. Tekrar 100 dolara da çıkabilir, buralarda da kalabilir, biraz daha da inebilir. Ama her koşulda ne yapacağımızın belli olması gerekir... Bunu yaptığımız zaman önümüz açık.

Demokrasi önemli

Babacan, 2002 yılına göre Türkiye, AB kriterleri baz alınarak yapılan reformlar demokratik olmalı. Önemli reformlar yaptık ama yeterli değil. Bunun için açık, net, yalın, sağlam ve evrensel hukuk kurallarını baz alan, merkezine özgürlüklerin ve demokrasinin konduğu bir anayasa şart. İstikrar önemli ama baskıcı rejim olan ülkelerde de istikrar olabiliyor. Onun için özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, temel ve hak üstünlüklerin güvence altına alındığı, hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir istikrar önemli Evrensel normları baz alarak gri alanların olmadığı kazanılmış hakların sonuna kadar korunduğu yargının hızlı adil tarafsız çalıştığı bir anayasa şart” dedi.

Demokrasinin hukuk olmazsa kendi başına yeterli olmadığını söyleyen Babacan, hukukun olmadığı bir ülkede de kalkınmadan söz edilemeyeceğini vurguladı.

Sadece Merkez’i dikkate alın

Merkez Bankası’nın da hükümetin de resmi kur hedefi olmadığına dikkat çeken Babacan şöyle devam etti: “Bizim enflasyon hedefimiz var. Bu yıl ulaşılabilir değil ama yüzde 5 enflasyona petrol fiyatları böyle devam ederse gelecek yıl ulaşabileceğimizi düşünüyoruz’ dedi.

TOPLANTIDAN NOTLAR

* Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi önceki akşam gerçekleştirilen resepsiyonla başladı. Resepsiyona dün gece gerçekleşen Beşiktaş-Club Brugge maçı damgasını vurdu. İş dünyasının önde gelen isimleri UEFA Avrupa Ligi maçını birlikte izledi.

* İş dünyasından katılımın geçen yıla göre daha az olması dikkat çekti.

* Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer programda yer almasına rağmen toplantıya katılmadı. Dinçer, “Liderlerin Global Ajandası” adlı oturumda konuşmacı olarak yer alıyordu.

* Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, moderatörlüğünü üstlendiği “Liderlerin Global Ajandası” adlı oturumda “Bir yapısal reform yorgunluğu var dünyada. Yapısal reformlar birtakım siyasi nedenlerle hayata geçmiyor ama iş dünyası bunları bekleyemez. İş dünyası rekabette yoluna devam etmek zorunda” dedi.

* Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bursa Ulu Cami’de cuma namazına yetişeceği için zirveden erken ayrıldı.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.