Ana içeriğe atla

Finans merkezinde sınıfta kaldık

2023’te dünyanın 10 büyük finans merkezlerinden biri olma hedefindeki İstanbul, Küresel Finans Merkezleri Endeksi'nde iki basamak gerileyerek 44. sıradan kendine yer bulabildi.İstanbul’u bölgenin ve dünyanın yükselen finans merkezi haline getirme hayali suya düştü. İngiliz araştırma kuruluşu Long Finance tarafından yayımlanan “Küresel Finans Merkezleri Endeksi Mart 2015” (Global Financial Centers Index-GFCI) raporunda İstanbul ancak 44. sırada yer alabildi.

Yılda iki kez yayımlanan endekse göre 6 ay önce (Eylül 2014'te) 42. sırada olan İstanbul iki basamak birden geriledi. Endekste İstanbul'un puanı da 12 puan düşüşle 643'e geriledi.
İstanbul 44. sırada yer alarak Bermuda (41), Cayman Adaları (39), Kuala Lumpur (38), Britanya Virjin Adaları (34), Sao Paulo (43), Johannesburg (32), Dubai (23), Riyad (14), Abu Dhabi (26) ve Tel Aviv (27) gibi merkezlerin gerisinde kaldı. Endeks, İstanbul'un Ortadoğu ve Afrika’da yer alan finans merkezlerine yetişemediğini gösterdi.


İlk dört değişmedi

New York Borsası ilk sırada yer alırken, Londra ikinci, Hong Kong üçüncü ve Singapur dördüncü oldu. Listede 82 finans merkezi yer aldı. Endekste 41 ülke puanlamada yükselirken, 38 ülke düştü. İki ülkenin ise puanı değişmedi. Sırası en fazla yükselen 18 basamak artışla 52'inciliğe çıkan Dublin oldu. Bermuda 17 basamak, Cayman Adaları 15 basamak ve Britanya Virjin Adaları 13 basamak yükseldi. Sıralamada en fazla gerileyen ise 30 basamak düşüşle Monaco oldu. Monaco'yu 22 sıra gerileyen Milan ve 17 sıra gerileyen Roma izledi.
En az 63 puan şart

Listenin ilk 10 sırasında puanlar şöyle: New York 785 puan, Londra 784 puan, Hong Kong 758, Singapur 754, Tokyo 722 puan, Zürih 719, Seul 718, San Francisco 708, Chicago 707 ve Boston 706 puan. Buna göre hükümetin 2023’teki ilk 10 hedefine ulaşması için diğer finans merkezlerinin puanlarının değişmeyeceği varsayımıyla, İstanbul'un en az 63 puan daha alması gerekiyor.


Sadece inşaatla olmuyor

GFCI raporunda finans merkezi olmak için gerekli olanlar şöyle sıralanıyor: Nitelikli insan gücü, düzenleme kalitesi, uluslararası finansal piyasalara erişim imkanları, iş altyapısı, müşteriye erişim imkanları, adil iş ortamı, yaşam kalitesi, vergi ve devlet düzenlemeleri.

AKP'nin en iddialı projelerinden biri olan İstanbul Finans Merkezi (İFM) inşaat olarak devam ederken ağır aksak ilerliyor. Kamu kurumları inşaata henüz başlamazken, projenin açılış tarihi önce 2016′ya ardından 2018′e ertelendi.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.