Ana içeriğe atla

Havadan 7.3 milyar lira geldi
Parasını döviz mevduatına yatıran doların 2.50 TL ile zirve yaptığı 6-13 Şubat haftasında kur farkından 7.3 milyar liralık kazanç elde etti.
Merkez Bankası ile ilgili faiz tartışmalarının had safhaya ulaştığı 6-13 Şubat haftasında dolar 2.50 TL’yi görerek zirve yaparken, bankalarda döviz mevduatı olanlar da kazançlarına kazanç kattı.

Söz konusu haftada bankalardaki toplam yabancı para mevduatı TL cinsinden 398 milyar liradan 404.7 milyar liraya yükseldi. Dolar cinsinden bakıldığında ise 162 milyar 841 milyon dolardan

162 milyar 606 milyon dolara geriledi. Buna göre kurun ortalama 2.444 seviyesinde olduğu bir önceki haftaya göre dolar cinsinden döviz mevduatı azalsa da TL cinsinden artış yaşandı. Kur farkından elde edilen kazanç 7.3 milyar lirayı buldu. Eğer 6-13 Şubat’ta kur aynı seviyelerde kalsaydı TL cinsinden yabancı para mevduatı 397 milyar 409 milyon lira olacaktı. Yani kur farkı nedeniyle mevduat sahipleri kazancını katladı.


Merkez Bankası’na göre TL mevduatlar da 8.1 milyar lira artışla 660 milyar 753 milyon liraya yükseldi. Bu da dövizi yüksek kurdan bozduranın TL mevduatına yöneldiği şeklinde yorumlanabilir. Veriler ayrıca mevduat bankalarında hem şirketlerin hem de vatandaşın dolar cinsinden yabancı para mevduatının arttığını gösteriyor. Toplamda yaşanan düşüş ise bankalararası mevduattan kaynaklanıyor. Bankalararası yabancı mevduat bir haftada yüzde 7.11 azalırken, bu da Türk bankalarından yurtdışı bankalara para çıkışı olabileceğini ifade ediyor.

Riskten kaçan alıyor

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, 6-13 Şubat haftasında faiz tartışmaları nedeniyle kurda çok sert yükselişler yaşandığına işaret ederek “Bu dönemde gerek şirketler gerekse vatandaş korunma amaçlı, riskten kaçınmak için döviz mevduatına yönelmiş olabilir. Döviz açık pozisyonunu kapatmak isteyen şirketler dolar daha da yükselecek endişesiyle alım yapıyor” dedi. Bürümcekçi, mevduatlardaki artışın bir nedeni olarak da önceki dönemde yaşanan çözülmeyi gösterdi. “Geri çekilmeler sonrası alım gelmesi normal” diye konuşan Bürümcekçi, alımların yurtiçinden kaynaklandığını vurguladı.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.