Ana içeriğe atla

Sosyal Alan da Ev Kadar ÖnemliKonut demek dört duvar arası demek değil


Koç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Koç, sosyal alanların metrekareye dahil edilmemesi için belediyelerle birlikte özel bir imar mevzuatı oluşturulmasını önerdi.


Koç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Cenk Koç, sosyal alanların metrekare hesabına dahil edilmemesi için öneri sunduklarını belirterek "Belediyeler ile birlikte resmi bir şekilde sosyal donatı oluşturulması için özel bir imar mevzuatı geliştirilebilir. Konut yapmak insanları dört duvar arasına sokmak değildir" dedi. Binaların altında, çocuk oyun alanları, toplantı alanları, fitness alanları gibi sosyal alanlar yaratmaya çalıştıklarını anlatan Koç, ortak alanların iç alanlardan daha önemli olduğuna işaret etti. Koç, yeni binalarında kuaför salonları, lostra, eczane, çiçekçi gibi ortak alanlar oluşturacaklarını belirterek "İnsanların asgari ihtiyaçlarını karşılaması lazım. Türk insanı bu kültürde, bir bina eski zamanda bir mahalle" diye konuştu.


Bütün işçileri ve taşeronlarını özlük dosyaları ile birlikte sertifikalandırdıklarını söyleyen Koç,
bunun iş kazalarına karşı bir bilinçlendirme olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: "Hepsinin kendi çalıştığı alanla ilgili sertifikası var. Boyacının boyacı, demircinin demirci, kalıpçının kalıp sertifikası var. Sabahları işçi çadırımızda 7.00 ile 7.30 arasında ders veriyorum. Dikkat edin yaptığınız iş tehlikeli bir iş diyoruz. Bu, işçilerle birlikte olduğumuzu hissettirmemiz açısından çok önemli."Sektörde büyük tartışmalar yaratan rant vergisinin yüzde yüz doğru bir karar olduğunu vurgulayan Koç, "Vergi adaletsizliği konusunda bir adım ve doğru bir adım. Uydu kentlerde ya da şehir banliyolarında olan arsanın imar artışı ile birlikte, onun üzerinde konut yapılması müteahhitler de dahil birçok birime çok ciddi rant sağlıyor. Her şeyin adaletli olması gerekir" dedi.


Caddede hedef yüzde 10

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüş ile butik projeler yaptıklarını ifade eden Koç, 9-10 km. uzunluğundaki caddede yenilenmesi gereken konut sayısının 10 bin civarında olduğunu söyledi. Koç, "Pazardan yüzde 10 pay alsak çok mutlu olurum. İlk üçte olacağımızı biliyorum. Şu anda da seçilen bir firmayız. Caddenin iyi parselleri bizi tercih ediyor" dedi. Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde yer almayacaklarını açıklayan Koç, Bağdat Caddesi'nin ardından Etiler, Ulus gibi şehir içlerindeki butik projelerde yer alacaklarını ifade etti. Cenk Koç, gerek yatırım gerekse yeni ailelerin kurulması ve İstanbul'a göç dolayısıyla konut ihtiyacının her zaman devam edeceğini belirtti.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.