Ana içeriğe atla

Merkez'in Elinde Sihirli Değnek Yok


Başbakan Yardımcısı Babacan, sürdürülebilir büyümenin ancak yapısal reformlarla gerçekleştirilebileceğini belirterek “Bu reformları yapmak hükümetlerin görevi. Merkez Bankalarının elindeki araçlar belli. Ellerinde sihirli değnek yok” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Bazen Merkez Bankalarının elindeki araçlarla ekonomideki bütün sorunları çözebileceği, sürdürülebilir büyümeyi tek başına sağlayacağı düşünülüyor, bu yanlış bir yaklaşım” dedi. Babacan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında,“Merkez Bankalarının elinde sihirli değnek yok” diyerek şöyle devam etti: “Merkezlerin elindeki araçlar sürdürülebilir ve sağlam bir büyümenin gerçekleşmesi için yeterli değil. Elindeki araçlar kısıtlı. Asıl büyümenin potansiyelini artırmak, sürdürülebilir olmasını sağlamak yapısal reformlarla gerçekleşir. Merkezler yapısal reform yapamaz. Bu hükümetlerin görevidir.” 

AKP tarafından seçimler öncesinde büyümeyi artırmak amacıyla son birkaç aydır Merkez Bankası’na faiz baskısı sürerken, Babacan’ın açıklamaları hükümet içinde farklı yaklaşımlar da olduğunu ortaya koydu.  

Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın TCMB lojmanından ayrılmasının istifa edeceği şeklinde yorumlandığına ilişkin bir soru üzerine ise “Hiçbir söylentiye kulak asmayın. Bilgileri sağlam kaynaklardan, bilgili ve yetkili olanlardan alın” dedi. Dolar/TL kurunun yükselmesiyle ilgili soruya yorum yapmaktan kaçınan Babacan, “Merkez Bankası fiyat istikrarı açısından ve genel enflasyon hedefleri açısından kur konusunu çok ciddi takip ediyor. Hükümetin bir temsilcisi olarak daha fazla yorum yapma taraftarı değilim. Dilerseniz diğer hükümet temsilcilerine sorun” yanıtını verdi.
 
Yapısal reformlar ertelenemez
 
G20 toplantılarını değerlendiren Babacan “G20 ülkelerinin yapısal bazı değişiklikler konusunda taahhütleri var. Eğer bunlar tutulursa küresel ekonomide yüzde 2.1 lik ilave büyüme gerçekleşebilir” dedi. Yapısal reformların artık ertelenemez olduğu konusunda G20’de bir anlaşma sağlandığını dile getiren Babacan, önemli olanın reform taahhütlerinin uygulanması olduğunu söyledi. Piyasaların dalgalanmalardan etkilenmemesi için de öngörülebilir ve iyi iletişimin artırılması gerektiğine dikkat çekti. Babacan toplantılarda küresel ekonomiyi değerlendirdiklerini, büyüme stratejileri, ulusalararası fininsal sistemin mimarisi, finansal regülasyonlar ve uluslararası vergi konularına değindiklerini söyledi. 

G20 üyesi ülkelerin terörizm karşısında çok ciddi bir tutum sergilediğini söyleyen Babacan, Charlie Hebdo ve terör örgütü IŞİD tarafından öldürülen Japon rehineler için bir kez daha taziyelerini sundu. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde isebüyüme stratejileri çerçevesinde sağlam bir düzenleme gerçekleştirmeye açık olduklarını belirterek, “Küresel büyümenin en az yüzde 2 yükseltilmesi ve önümüzdeki 4 yıl boyunca milyonlarca yeni iş imkanı yaratılması için alınan eylem çağrısını destekliyorum” dedi. 

İstanbul’da dün akşam düzenlenmesi planlanan basın toplantısını iptal edip yazılı açıklama yapan Lagarde, IMF’in, kasımda Antalya’da düzenlenecek zirve için ilk faaliyet raporunun hazırlanması da dahil olmak üzere G20’yi desteklemeye devam edeceğine işaret etti. 

İstanbul toplantılarının sonuç bildirisine göre G20 grubu, ısrarlı durgunluğa karşı parasal ve mali politikalarda kararlı adımlar atma kararı aldı. Geçen yıl yapılan G20 toplantılarında da beş yılda büyüme ve istihdamı artırma kararı alınmıştı ancak o tarihten bu yana Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkede durgunluk riski arttı. İşsizlik oranları yükseldi, gelir eşitsizliği had safhaya ulaştı. G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantıları bundan üç yıl önce kemer sıkma tedbirlerini tartışıyordu. Ancak söz konusu tedbirlerin küresel ekonomiyi tehlikeli bir şekilde yavaşlattığı 2013’te farkedilmeye başlandı. Dün açıklanan bildiride, bazı gelişmiş ekonomilerde görülen uzun süreli düşük enflasyonun, yavaş büyümenin ve talepte zayıflığın risklerine dikkat çekildi. 
 
Tek temsilci Babacan
 
İstanbul’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantıları’na hükümeti temsilen sadece Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılması dikkat çekti. İki gün süren toplantılar kapsamında dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisi olarak nitelendirilen G20 ülkelerinden çok sayıda maliye ve hazine bakanı ile merkez bankası başkanı katıldı. Ancak Türkiye’den Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci toplantılarda yer almadı. 

Uluslararası piyasalar Babacan’ı Türkiye ekonomisi açısından bir güven simgesi olarak görüyor. Babacan, G20 üyesi ülkelerin finanstan sorumlu bakanları ve merkez bankası başkanlarıyla hem çalışma yemeğinde bir araya geldi hem de ikili görüşmelerde bulundu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da toplantılarda Babacan’a eşlik etti. 

Babacan, Güney Kore Maliye ve Strateji Bakanı Dr. Kyungwhan Cho, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, IMF Başkanı Christine Lagarde, Fransa Maliye ve Kamu Hesapları Bakanı Michel Sapin, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ABD Hazine Bakanı Jack Lew ile görüşmelerde bulundu.
 
 
G20’ye protesto, SYRIZA’ya destek
 
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi bir grup, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’nı protesto ederek SYRIZA’ya destek mesajı gönderdi. Harbiye Askeri Müzesi’nin önünde toplanan protestocular,   “Yaşasın halkların kardeşliği”“Diren SYRIZA Türkiye yanında”“Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak”, “Troyka’ya direnen SYRIZA’ya bin selam” sloganlarını attı.  

“We stand with people of Greece against Austerity” pankartını açan kitlenin önü polis tarafından kesilince, engel slogan ve alkışlarla protesto edildi. ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya“Paranın efendileri, IMF’siyle, OECD’siyle, Maliye Bakanları ve Merkez Bankası başkanlarıyla İstanbul’da toplantı halindeler” diyerek, egemen güçlerin ve Avrupa Merkez Bankası’nın işsizlikten intiharın eşiğinde olan gençleri ve yoksulluktan birbirine sığınan Yunanistan halkının temsilcisi olan Syriza hükümeti karşısında cimri ve küstah olduğunu söyledi.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.