Ana içeriğe atla

Tarımın geleceği coğrafi işarette


Lyon- Metro Toptancı Market Genel Müdürü Özerkan, yerel ürünlerin desteklenmesinin kırsal kalkınmayı da beraberinde getireceğini belirterek “Şu anda 50 coğrafi işaretli ürün Metro raflarında yer alıyor. Bu örnekleri çoğaltmamız lazım” dedi.


Haber görseliMetro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, tarım ve hayvancılığın geleceğinin coğrafi işarette olduğunu belirterek “Yerel ürünlerin, üreticinin desteklenmesi kırsal kalkınmayı da beraberinde getirir. Bugün Finike Portakalından Karacadağ Pirincine, Antakya’nın ünlü Halhalı Zeytininden Ortaca Limonuna, Giresun Tombul Fındığından Taşköprü Sarımsağına, Manisa Kırkağaç Kavunundan Gümüşhane Kömesine kadar 50 coğrafi işaretli ürün metro raflarında yer alıyor. Ancak Türkiye’nin gidecek daha çok yolu var. Bu örnekleri çoğaltmamız lazım” dedi. Tescili Türk Patent Enstitüsü’nce yapılan resmi bir kalite işareti olan coğrafi işaret, tüketiciye ürünün kökeniyle ilgili açık ve tam bilgi verirken yöresel ürünlerin korunmasını ve geliştirilmesini sağlıyor.

Coğrafi işaretlerle, yerellikle ilgili Türkiye’nin daha gidecek çok yolu olduğunu vurgulayan Özerkan, şunları söyledi: “Metro, coğrafi işaretli ürünlere ve yerel tohuma destek vererek hem tüketiciyi hem de üreticiyi haksız rekabetten korumayı hedefliyor. Üreticiye, ürünlerini satın alma sözü vererek destek olurken, coğrafi işaretli ürünler için yeni bir pazar oluşturuyor. Tarım ve hayvancılık elden gidiyor demek yerine daha çok çalışmamız lazım.”


10 ülkeye 8 bin ton ihracat

Özerkan, Metro Türkiye raflarında yüzde 97 oranında yerel ürün yer aldığını belirterek yerel ürünlerin markalaşmasının Türkiye’nin ihracatı için de önemli olduğunu vurguladı. Özerkan’ın verdiği bilgiye göre Metro, 2012-2013 arasında 10 ülkeye 8 bin ton coğrafi işaretli ürün ihracatı yaptı. 2014 Ağustos-Aralık döneminde 6 ülkeye yapılan 2 bin 500 ton meyve sebze ihracatının 1650 tonu coğrafi işaretli ürünlerden gerçekleşti. Metro Toptancı Market Güney Avrupa Bölge Direktörü Pascal Gayrard ise “Çiftçimizi de müşteriyi de iyi tanımamız lazım. İleride müşterimiz olmazsa diye korkmuyorum. Ürünümüz olmaz diye korkuyorum. Asya bizim gibi beslenmeye başlarsa proteine ulaşmakta zorlanacağız” dedi.


Bocuse d’Or
Finali’ne destek

Dünyanın en prestijli gastronomi yarışması olan Bocuse d’Or’un Dünya Finali, 27-28 Ocak’ta Lyon’da yapıldı. Şefler, Metro’nun sunduğu geniş ürün yelpazesinden seçecekleri taze ürünleri kullanarak menülerini hazırladı. Bu yılın birincisi Norveç olurken, bu ülkeyi ABD ve İsveç takip etti. Yarışmanın en önemli özelliği de yerel ürünleri kullanma şartı. Özerkan, “Türkiye’nin yerel lezzetlerini daha fazla restoranın, daha fazla otelin, daha fazla uluslararası şefin mutfağında görmeyi istiyoruz. Birbirinden yetenekli şeflerimiz, yerel lezzetlerimizin dünyaya açılmasında önemli rol oynayacak” dedi.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.