Ana içeriğe atla

Faiz kararı baskıyla alınacak

Uluslararası piyasa uzmanları Türkiye’de Merkez Bankası üzerindeki baskının bankanın kararlarını etkilediğine hemfikir

Hükümetin Merkez’e baskısının son derece ‘aşırı’ olduğunu söyleyen Standard Bank Araştırma Müdürü Ash, “Asıl tehlike bu eleştirilerin Merkez’in kendi öngörülerine göre hareket etmesini etkileyebilecek olması” dedi. UBS Direktörü Dennis geçen ayki beklenmedik faiz indiriminin bağımsızlık tartışmalarını alevlendirdiğine dikkat çekti.Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetten gelen faiz indirimi çağrılarının gölgesinde bugün toplanıyor. Uluslararası piyasa uzmanları Merkez’in üzerinde siyasi baskı olduğunu belirterek bu baskının Merkez’in faiz kararını etkileyebileceğine dikkat çekti. Merkez’in mevcut şartlarda 25-50 baz puan gibi ölçülü bir faiz indirimi yapabileceğine dikkat çeken uzmanlar, daha önceki faiz kararlarının bankanın güvenilirliği konusunda soru işaretleri yarattığını vurguladı.

İngiliz Standard Bank’ın Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Timothy Ash, hükümetin Merkez Bankası’nı eleştirirken söyleminin son derece ölçüsüz olduğunu söyledi. Merkez Bankası çalışanlarının kaçınılmaz bir biçimde öngörülerini tehlikeye atmamak için mücadele ettiğini vurgulayan Ash, “Ancak asıl tehlike onların kendi öngörülerine göre hareket etmesini değiştirecek bir etki yaratması. Bu etki iki yönde de olabilir. Faiz indirimi ya da indirime karşı duruş şeklinde” dedi.

Merkez’e politik baskının tam anlamıyla ‘aşırı’ olduğuna dikkat çeken Ash, “Hükümetin bu söylemleriyle ekonomik politika ortamının oldukça zarar gördüğünü düşünüyorum. Bu söylemler genel olarak sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmıyor” değerlendirmesinde bulundu. 
Merkez Bankası’nın bugünkü PPK toplantısında politika faizini 25-50 baz puan indireceğini öngördüklerini ifade eden İsviçreli yatırım bankası UBS’in Gelişmekte Olan Piyasa Stratejileri Direktörü Geoffrey Dennis ise faizde yılın ilk yarısı için yüzde 7’ye kadar indirim beklediklerini söyledi. Hükümetin söyleminin faiz indirimi konusunda Merkez Bankası üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çeken Dennis, “Ancak genel olarak Merkez’in makul bir miktarda bağımsızlığını koruduğunu düşünüyoruz. Merkez’in bağımsızlığının zedelendiğine ilişkin tartışmalar geçen ayki beklenmedik faiz indirimi kararı ile alevlendi. Bu zamanından önce atılan bir adımdı” dedi. Hükümetten Merkez Bankası’na gelen faiz eleştirilerinin faydalı olmayacağına dikkat çekti. 

Bununla birlikte petrol fiyatlarının gerilemesinin ardından Türkiye’de enflasyonun düşüşe geçtiğini vurgulayan Dennis, 2015’te enflasyonun ortalama yüzde 5.2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Dennis, dolar kurunun 2.50 seviyelerinden daha yukarıya çıkacağını öngörmediklerini belirterek Merkez’in para birimini idare etmek için iyi bir konumda olduğunu belirterek Lira için aşağı yönlü risklerin sınırlı olduğunu ifade etti. Dennis “Daha düşük enflasyon ve muhteşem olmasa da devam eden büyüme, yurtdışıyla uyumlu para politikası ve düşen petrol fiyatlarının cari açığı kapatıcı rolü Merkez Bankası’na ileriki politikasını kolaylaştırıcı bir alan sağlıyor” diye konuştu.Hükümetten eleştiri sürdü

Faiz kararına bir gün kala hükümet kanadından Merkez Bankası’na indirim baskısı sürdü. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TCMB’nin bugünkü toplantısında faiz oranlarını aşağı götürecek bir adım atmasını beklediğini söyledi. Türkiye-İngiltere JETCO 5. Toplantısı ve İş Forumu’nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci, “Merkez Bankası’ndan piyasayı önden sürükleyen, pozitife doğru cesaretlendiren ve faiz oranını aşağı götürecek güçlü bir adım bekliyoruz” dedi.

Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın ise Merkez’den övgü dolu sözlerle bahsetti. Açıkalın katıldığı canlı yayında Merkez Bankası’nın şimdiye kadar hep doğru hareket ettiğini belirterek “TCMB’nin elindeki data setine güvenmek lazım, yarın 25-50 baz puan indirim yapabilir. Merkez’in yarınki hareketi sınırlı olacaktır” dedi.
Dolar 2.48’i aştı

Rusya’nın notunun indirilmesi ve Avro bölgesine ilişkin belirsizlikler gelişen ülkelerin para birimlerinde değer kaybına neden olurken, Türk Lirası Merkez Bankası’nın bugün vereceği faiz kararı ve İş Bankası ile ilgili haberler nedeniyle artan siyasi endişelerle sert geriledi. Dolar/TL 2.4850’ye kadar çıktı. Serbest piyasada 2.4630’dan kapandı. TL dolar karşısında yüzde 1 değer yitirirken, diğer gelişen ülkelerde kayıplan yüzde 0.4-0.7 arasında yer aldı. Rus rublesi ise yüzde 2.6 düştü. Reuters’a konuşan üst düzey bir bankacı, “TL’deki hareketlilik büyük ölçüde küresel kaynaklı ancak piyasada iç kaynaklı bir endişe olduğu da aşikar. Faiz kararının yaklaşması ve İş Bankası burada önemli iki etken. Piyasadaki endişe geçmişte örnekleri birçok kez görülen bir siyasi riskin yeniden gündeme gelme ihtimali” dedi. Bankacılar ölçülü olarak kabul edilen 25 ile 75 baz puan arasında bir indirimin fiyatlara yansımış olduğunu belirttiler. Beklentilerin ötesinde bir indirimin ise piyasada sert satış baskısı yaratabileceği öngörülüyor. Reuters anketine göre, yüzde 11.25 seviyesindeki faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizine tahmin veren 19 katılımcıdan 10’u faiz indirimi bekliyor. Goldman Sachs, Merkez’in gerek politika faizini, gerekse gecelik borçlanma faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 7.25 ve yüzde 7.0 seviyesine çekeceğini öngördü.
Piyasada bu hafta ayrıca ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in bugün ve yarın ekonomi ve para politikasına ilişkin olarak yapacağı açıklamalar da yakından takip edilecek.

Moody’s:Kurumların bağımsızlığı zayıf

Moody’s’in kıdemli Türkiye analisti Alpona Banerji ise “Bizim değerlendirmemize göre Türkiye’de düzenleyici kurumların bağımsızlığı zayıf ve bu kilit bir önemde. Ocak ayında yayımladığımız Türkiye raporunda da belirttiğimiz gibi hukun üstünlüğü ve devletin etkinliği konusunda kredibilite eksikliği söz konusu. Bu konudaki değerlendirmemiz yüksek derecede negatif” dedi. Banerji, Merkez Bankası’na ilişkin kredibilite eksikliğinin mevcut kredi notu içerisinde değerlendirildiğini söyledi. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan Baa3’te ve negatifte tutuyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.