Ana içeriğe atla

El Kadıyı Aklayanlar Bank Asya Yönetiminde

TMSF’nin Bank Asya yönetimini devralmasının ardından bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali İslamoğlu olurken İslamoğlu’nun 2007’de El Kadı ile ilgili inceleme yürüten Maliye Başmüfettişi Kaçar’ın görevden alınmasında imzası bulunuyor.Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Bank Asya yönetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrinin ardından, bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali İslamoğlu olurken, İslamoğlu’nun 2007 yılında Yasin el Kadı ile ilgili inceleme yürüten Maliye Başmüfettişi Hamza Kaçar’ın görevden uzaklaştırma yazısında imzası bulunan isimlerden biri olması kafaları karıştırdı. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Ben kefilim” diye sahip çıktığı Suudi Arabistan’lı işadamı el Kadı ile ilgili raporunda Hamza Kaçar, ‘çalışmam sırasında siyasi ve bürokratik engellerlerle karşılaştım’ ifadesini kullanmıştı.
 
Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, aralarında Tayyip Erdoğan, dönemin Maliye Bakanı Kemal Unatıkan ve oğlu Abdullah Unakıtan, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Erkan Mumcu, Mehmet Ağar, Devlet Bahçeli, Hilmi Özkök, Remzi Gür gibi isimlerin de yer aldığı siyasiler, devlet görevlileri, işadamları ve gazetecilerin kanundışı ‘malvarlığı ve vergi incelemesine’ tabi tutulduğu gerekçesiyle Kaçar görevden alınmıştı. Görevden uzaklaştırma yazısına imza atan Maliye müfettişleri M.Ali İslamoğlu, Nurettin Köse ile birlikte Teftiş Kurulu Başkanı Cemal Boyalı idi. TMSF Başkan Yardımcısı da olan İslamoğlu, Mayıs 2013’te 5411 sayılı bankacılık kanunu gereğince yönetimine el koyulan Show TV’nin yeni yönetim kurulu başkanı olarak atandı. 
 
Bank Asya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali İslamoğlu olurken, Genel Müdürlük görevine Aydın Gündoğdu atandı. Bank Asya’nın Yönetim Kurulu’nda ayrıca TMSF Başkan Yardımcısı Zülfikar Kanberoğlu, TMSF Daire Başkanları İsmail Güler, Ahmet Mutlu ve Abdullah Güzeldülger’in yanı sıra İdris Turan İlter, Mehmet Ali Gökçe ve Bedri Sayın yer alacak. TMSF’den yapılan açıklamada “Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi, bankanın hissedarları, müşterileri, bankacılık sektörü ve ekonomiyi korumak amacıyla, tedbirler alındı” denildi.
 
Bank Asya eski Genel Müdürü Ahmet Beyaz bir yıldan beri linç kampanyasına maruz bırakıldıklarını belirterek “Polis ordusuyla gelmek burada bir şey oluyor havası vermek çok garip. İnsanları tedirgin etmek çok yanlış. Hiç bir ortağımızın hissesine el konulmuş değil. Bu ortaklarımıza ait yönetim hakları TMSF tarafından kullanılacak” dedi. Yeni Genel Müdür Aydın Gündoğdu ise “Bugün Bank Asya dünden daha güçlü bir banka. Dün olduğu gibi bugün de ekibimizle Bank Asya’yı daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız” diye konuştu.
 
Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kararla birlikte bir spekülasyonun sonlandırıldığını ve daha güvenli bir ortama geçildiğini öne sürdü. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Ankara’da düzenlenen L-20 toplantısı girişinde gazetecilerin Bank Asya ile ilgili sorularına yanıt vermedi. Babacan, “Toplantıya geciktim” derken toplantı sonrasında da “Vaktim yok. Danışmanım ne derse o” diyerek otelden ayrıldı.
 
***
 
Başka operasyonlar da olabilir
 
Bank Asya yönetiminin TMSF’ye geçmesinin ardından cemaate yakın diğer şirketlere yönelik adımlar atılabileceği tedirginliği ile Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Koza Altın yüzde 1.63, Koza Madencilik yüzde 1.79, İpek Doğal Enerji hisseleri yüzde 1.25 düştü.
Istanbul Analytics’den Ekonomist Atilla Yeşilada, Bank Asya’ya el konmasının Gülen Cemaati ile AKP arasında süregelen kavganın dışında, hukuki gerekçeleri sağlam bir karar olarak yorumlanmasının güç olacağını belirterek, “Koza Grubu gibi diğer cemaate yakınlığı ile bilinen şirketlere de baskı gelir mi, emin olamıyoruz” dedi.
 
Teneo Intelligence Analisti Wolfango Piccoli, kararın Türkiye’deki düzenleyici kuruluşların bağımsızlığına dair endişeleri artırdığını, Türkiye’deki iş ortamına yönelik olumsuz görünümün de yatırımcılar için önemli riskler oluşturmaya devam edeceğini belirtti.
 
***
 
Muhalef tepkili: Operasyon siyasi
 
Bank Asya’da yönetime el konulmasına muhalefetten tepki yağdı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bank Asya’nın polis baskınıyla yönetiminin değiştirilmesine tepki göstererek “Zannedersem bankada para bulundurmak suç herhalde. Parayı ayakkabı kutularında bulundurmak lazım ki suç olmasın. O yüzden herhalde operasyon yapmışlar. Yanlış yapmış, bankada niye para bulunduruluyor ki? Ayakkabı kutusuna saklasınlar, suç olmaz” dedi. 
 
CHP milletvekili Mahmut Tanal Bank Asya’nın Şanlıurfa şubesine giderek hesap açtırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke de, “Bank Asya operasyonu bizzat hükümetin yol açtığı bir skandaldır” dedi. MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, “Bu operasyon mali ya da hukuki ihtiyaçlardan değil siyasi amaçlar için gerçekleştirilmiştir” vurgusu yaptı.
 
Banka Asya 2013 yılı üçüncü çeyrekte 60.6 milyon net kâr elde ederken, geçen yıl üçüncü çeyrekte, krediler ve mevduattaki düşüş ile gelirlerdeki azalmanın etkisiyle 301 milyon lira zarar açıklamıştı. Bankanın hisselerini elinde bulunduran ortaklar listesine göre, Ortadoğu Tekstil’in yüzde 4.89, Forum İnşaat’ın yüzde 3.85, Osman Can Pehlivan’ın yüzde 3.11, Sürat Basım Yayın’ın yüzde 2.7, BJ Tekstil’in yüzde 2.26, Abdulkadir Konukoğlu’nun yüzde 2.23 ve diğer ortakların yüzde 26.91 payı bulunuyor. Önceki akşamdan itibaren bankanın İstanbul Anadolu yakasında bulunan genel müdürlüğünün önünde karara yönelik protestolar sürüyor.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.