Ana içeriğe atla

Büyümeyi gözeten Merkez bir kez daha faizi indirdi

Merkez Bankası gecelik faizi yüzde 8.25’e çekti. Nomura analisti Ash’e göre karar, büyümeyi artırma konusunda bankanın hükümete desteğini ortaya koyuyorMerkez Bankası, dün Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizinde değişikliğe gitmezken koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 8.25’e indirdi. Bu, Merkez’in art arda yaptığı yedinci faiz indirimi oldu. TCMB politika faizini yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini ise yüzde 7.25’te tuttu.

Makas daraldı
Ekonomik faaliyetteki zayıflama ve yavaş kredi büyümesi nedeniyle Merkez’in faiz indirimine gitmesi zaten bekleniyordu. Ekonomistlere göre Merkez, son dönemde aldığı kararlarda enflasyondan çok piyasadaki oynaklığı ve büyümeyi dikkate alıyor. Enflasyona bağlı bir para politikası olacaksa faizin daha fazla inmemesi gerekiyor. Yıllık enflasyon yüzde 5 hedefinden oldukça uzak olan yüzde 8.05’te bulunuyor. Yani enflasyonla faiz arasındaki makas daraldı. Düşük faiz ise enflasyonu artırıcı nitelik taşıyor.


Kredileri destekler
Borç verme faiz oranı likidite sıkışıklığına düşen bir bankanın, Merkez Bankası’ndan kısa vadeli borçlanmak için ödemeyi kabul ettiği faiz oranı anlamına geliyor. Borçlanma faiz oranı elinde likidite fazlası olan bir bankanın bunu Merkez Bankası’na yatırarak elde edeceği gecelik faizi gösteriyor. Politika faizi ise Merkez’in haftalık vadede bankalara borç verme faizini ifade ediyor. Üst koridorun artırılması Merkez’in geçici süreliğine faizi indirmesi anlamına geliyor. İndirim, bankaların maliyetlerini azaltarak kredi faizlerinin düşüşünü destekleyebilir. Bu da tüketimi artırıcı adımlara destek olacak.

Hükümete destek
Moody’s’in Türkiye ekonomisindeki şokun büyük ölçüde ortadan kalktığı açıklaması ve Fed’in faiz artırımı beklentilerinin aralık ayına ertelenmesi piyasalarda olumlu karşılanırken bu, kararlarında finansal istikrarı ön planda tutan Merkez’in de faiz indirimi konusunda önünü açıyor. Japon yatırım bankası Nomura’nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, gazetemize yaptığı açıklamada “Merkez Bankası açıkçası güvercin. Bu hamle, yavaşlayan büyümeyi ve liradaki stabiliteyi yansıtıyor. TCMB’nin adımları büyümeyi artırmak isteyen hükümeti destekler nitelikte” dedi.

'Gevşeme resmileşti'
Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada büyümenin yavaşladığına dair uyarı dikkat çekerken, son cümledeki ‘sıkı duruş’ ifadesi yerine ‘temkinli duruş’ ifadesi yer aldı. Analistlere göre bu değişiklik, Merkez’in büyüme endişelerinin arttığına işaret ediyor. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, ifade değişikliğini “Parasal gevşeme resmileştirilmiş oldu” diye yorumladı. Dolar/TL, TCMB’nin koridorun üst bandında beklentilere paralel 25 baz puanlık indirimi ardından sınırlı geriledi. Karar öncesi 2.9509 seviyesinde olan dolar/TL, iki haftanın en düşüğü olan 2.94’ün altını gördü. Ancak kurdaki asıl düşüş Fed kararı ve Moody’s açıklamalarından kaynaklandı. Serbest piyasada dolar 2.9440 TL’den kapandı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.