Ana içeriğe atla

#BahamasLeaks : Yardımcı, Bahamalar’a ‘gönül’den bağlanmış

Bahamalar’da off-shore şirket kuran eski AKP milletvekili Hasan Kemal Yardımcı, kendi ifadesiyle bu şirketi kullanmamış, fahri konsolosluğu sipariş almasına yetmiş. Hasan Kemal Yardımcı, Türkiye’de aynı dönemde Yardımcılar Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu.Dünya, bundan birkaç ay önce çok sayıda lideri koltuğundan eden Panama belgelerinin henüz etkisi geçmemişken güne yeni belgelerle uyandı. İşadamlarından siyasi liderlere, dünyanın dört bir yanından yüzlerce kişinin off-shore hesaplarını ortaya döken dokümanların adı bu kez ‘Bahamalar belgeleri.’ Belgeler, 1990-2016 arasında Bahamalar’da kayıtlı 175 bin 888 şirketle bağlantılı politikacı ve iş insanlarının bilgilerini içeriyor.

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarının ortaya çıktığı Bahamalar belgelerinde Türkiye’den de isimlerin yer alması şaşırtıcı değil. Karayiplerin en zengin ülkelerinden Bahamalar’da Türkiye ile ilişkili 10 şirket ve 12 isim yer alıyor. Bu şirketlerin direktörleri arasında dikkat çekenlerden biri ise Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın ağabeyi, eski AKP milletvekili Hasan Kemal Yardımcı.

Belgeler, Yardımcı’nın Bahamalar’da denizcilik sektöründe faaliyet gösterdiği anlaşılan bir şirket kurduğunu ortaya koyuyor
.
Oğluna devretmiş
2004-2007 yılları arasında Bahamalar merkezli Shipcare Management Ltd adlı şirketin direktörü olarak görünen Hasan Kemal Yardımcı, Türkiye’de aynı dönemde Yardımcılar Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu. Milletvekili seçilmesinin hemen ardından ise Yardımcı, off-shore şirketindeki görevini oğulları Gökhan ve Turhan Yardımcı’ya devretmiş. Bahamalar belgelerine göre 129413 sicil numaralı Shipcare Management Ltd, 9 Ocak 2004 tarihinde kuruluyor. Aynı tarihte şirket direktörü olarak atanan Yardımcı, 6 Ağustos 2007 tarihinde direktörlük görevini bırakıyor.Hasan Kemal Yardımcı, 22 Temmuz 2007’de 23. dönem AKP İstanbul milletvekili seçilmişti. 2007-2011 yılları arasında TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenen Yardımcı, 2011 seçimlerinde yeniden milletvekilliği için aday gösterilmedi. 19 Ağustos 2011’de Milli Savunma Bakanlığı’na Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yardımcı, 2015 seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü.

Yardımcı ile ilgili bir diğer ilginç ayrıntı da 1998-2007 arasında Bahamalar’ın İstanbul fahri başkonsolosu olması.

Bahamalar, Britanya Virjin Adaları ve Londra’da off-shore şirketlere danışmanlık veren Lennox Paton Corporate Services Limited adlı avukatlık şirketi üzerinden kurulan şirket 5 bin dolar sermayeli. Yıllık 350 dolar aidat ödenen şirket, 2010 yılında aidatı ödenmediği için 1 Ocak 2011’de kapatılıyor.

‘Kullanmaya gerek kalmadı’
Konuyla ilgili konuştuğumuz Hasan Kemal Yardımcı’ya Shipcare Management ile ilişkisini sorduk. Yardımcı, fahri başkonsolos olduğu dönemde Bahamalar’ı sıkça ziyaret ettiğini ve ziyaretleri sırasında çok sayıda gemi siparişi aldıklarını belirterek “Avukatımın tavsiyesiyle kurdum ama hiç kullanmadım”dediği şirketi şöyle anlattı: “1998’den 2007’ye kadar Bahamalar fahri başkonsolosluğu yaptım. 2004 yılı da tersanecilik sektöründe Bahamalar bayraklı gemilerin yapıldığı döneme rastlar. Biz de ticari aktiviteleri geliştirmek için gittik ve çok sipariş aldık. Türkiye’de Bahamalar bayraklı ilk gemileri yapan biziz. Sonra avukatımın tavsiyesiyle bir yöneticilik şirketi kuralım istedik. Denizcilik firması olmamız, fahri konsolos olmam sebebiyle kurduk ama kullanmaya hiç gerek duymadık. Çünkü siparişler şahsım adına geldi. Danimarkalılara, Fransızlara, Norveçlilere gemi sattık. 10-15 tane gemi yaptık. Milletvekili olmam sebebiyle şirketi oğullarıma devrettim. Şimdi herhalde kapanmıştır.”

Yardımcı, fahri başkonsolosluk görevini oğlu Turhan Yardımcı’ya devrettiğini, bunun için Bahamalar’a başvurduklarını ve işlemlerin sürdüğünü de söyledi.


[Haber görseli]
[Haber görseli]


Bilal ERDOĞAN’IN gemileri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a ait gemiler de Yardımcılar Holding’e ait tersanelerde yapılmıştı. Geçen yıl Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’in ortaklığında kurulan BMZ Group, Yardımcılar Holding’e bağlı Türkter ve Yardımcı tersanelerine 10 gemi siparişi vermiş, bu gemilerin her birinin 18 milyon dolara mal olduğu iddia edilmişti.


PORTRE / Hasan Kemal Yardımcı
1950 Rize doğumlu olan Hasan Kemal Yardımcı, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Vatan Mühendislik Yüksek Okulu’nu bitirdi.

Gemi İnşa Sanayi ve Gemi İşletmeciliği şirketlerinin de içinde bulunduğu Yardımcılar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. AKP’den 23. dönem milletvekili seçilince görevini ağabeyi Servet Yardımcı’ya devretti. Rizespor Kulübü profesyonel futbol takımı Genel Kaptanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Yardımcı, Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyeliği, Rize Çocuk Esirgeme Kurumu, Türk Armatörler Birliği ve Türk Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu üyeliklerinde de bulundu. İstanbul Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Rize Sosyal Yardımlaşma Vakfı Kurucu Üyesi oldu. İyi düzeyde İngilizce bilen Yardımcı, evli ve 3 çocuk babası.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.