Ana içeriğe atla

Kur ateşi borçluyu yaktıErdoğan’ın ‘dolara yatırım yapanın yaya kalacağını’ söylemesinin ardından geçen bir ayda dolar 12.35 kuruş yükseldi. Reel sektörün döviz borcu kur farkından 33.9 milyar lira arttı.Yaklaşan genel seçim sonrası nasıl bir siyasi tablo ve nasıl bir ekonomi yönetimi oluşacağına ilişkin belirsizlikler, dolardaki küresel değer kazancı ile birleşince dolar/TL her gün tarihi zirvelerini yenilerken, kurdaki bu artış şirketlerin de borcuna borç katıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 6 Mart’ta yaptığı açıklamada “Ben şunu açık ve net söyleyeyim, şu anda özellikle faiz lobisi veya dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilirler” demişti. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası kur 2.5765’e kadar düşmüştü. Ancak dolardaki düşüş kısa sürdü. O tarihten bu yana genel yükseliş eğilimini koruyan dolar/TL en son önceki gün 2.73 ile rekor kırdı. Dün ise dolardaki küresel değer kazancı tersine dönse de iç piyasada dolar/ TL kritik seviyenin altına inmedi ve 2.70 civarında seyretti.

Dolar/TL 6 Mart tarihinden bu yana 12.35 kuruş yani yüzde 4.8 yükseldi. Buna göre 1 milyon dolar, o tarihte 2 milyon 576 bin 500 liraya denk gelirken şu an 2 milyon 700 bin liraya ulaştı. Yani elinde 1 milyon doları olan bir kişi kur farkından 123 bin 500 lira kazandı. 100 bin doları olanın 12 bin 350 lira, 10 bin doları olanın ise 1235 lira kazancı oldu.


Açık büyüdü

Diğer yandan kurdaki artış nedeniyle reel sektörün döviz borcu da döviz açığı da katlanarak büyüdü. Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre reel sektörün Ocak 2015 itibarıyla 275 milyar 181 milyon dolar borcu bulunuyor. Buna karşılık döviz varlıkları 97 milyar 729 milyon dolarda kalıyor. Özetle şirketler 177 milyar 452 milyon dolarlık borcunu karşılayabilecek varlığa sahip değil.TL dün 6 Nisan’dan beri nedeyse ilk kez dolar karşısında değer kazanırken, gelişen para birimlerinden yine negatif ayrıştı. Bu da Türkiye’ye ilişkin risklerin ortadan kalkmadığı gösterdi. Geçen ay 100.390 düzeyini test eden kısa süre önce bu seviyeyi yeniden zorlayan dolar endeksi dün 98’in altını gördü. Ancak dolar/TL’deki düşüş sınırlı kaldı.


Zarar arttı

Son bir ayda kurda yaşanan artış reel sektörün döviz açığını 21 milyar 915 milyon TL, döviz borçlarını da 33 milyar 985 milyon TL artırdı. Şirketlerin döviz borcu 6 Mart kuruyla 709 milyar 4 milyon TL’ye denk gelirken, 2.70 kuruyla döviz borcu 742 milyar 989 milyon TL, döviz açığı da 479 milyar 120 milyon TL’ye ulaştı. Piyasa uzmanlarına göre doların yükselişi sürecek. Bu da zaten ağır borç yükü altında olan şirketleri daha kötü günlerin beklediğinin sinyalini veriyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/256276/Kur_atesi_borcluyu_yakti.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.