Ana içeriğe atla

Kuveytlilerin gözü gıdada
Kuveytli KIPCO Holding, Burgan Bank ile giriş yaptığı Türkiye pazarında gıda sektöründe fırsat kolluyor. Burgan Bank, 2012 sonuda EuroBank Tekfen’i satın alarak Türkiye’ye girmişti. 


KUVEYT - Kuveytli KIPCO Holding, 2012 sonunda Burgan Bank ile giriş yaptığı Türkiye pazarında, şimdi de gıda sektöründeki fırsatlara bakıyor. Yaklaşık 35 milyar dolar konsolide aktif büyüklüğe sahip KIPCO’nun petrokimya iştiraki Qurain şirketinin Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Sadun Ali, yatırım için hammadde temini, kur, piyasa şartları ve ülke riskine baktıklarını ve Türkiye’de gıdada domates salçası, süt ürünleri ambalajında uygun fırsat gördüklerinde değerlendirebileceklerini söyledi. 

Aynı zamanda Burgan Bank Kuveyt ve Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olan Sadun Ali, Kuveyt’te düzenlenen toplantıda, satın almalarda küçük değil büyük oranda hisse almak istediklerini vurguladı. Ali, “Yatırım yapacağımız şirketin büyüme oranı bizin için önemli. Karşılıklı fayda ve çeşitlendirme olması lazım. Türkiye’yi bir çeşitlendirme bölümü olarak kullanabiliriz” dedi.


Maraton koşacak

Burgan Bank Türkiye Genel Müdürü Murat Dinç ise 5 yıl içinde 100 şubeli bir banka olmayı hedeflediklerini belirterek “Türkiye’ye maraton koşmaya geldik” dedi. Kuveyt’ten gelecek sermaye ile sektörün önünde büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Dinç, “Müşterilerin üç büyük bankasından biri olmak istiyoruz. Pazar payı peşinde değiliz. Uzun vadeli müşteri ilişkisi kurmak istiyoruz” dedi. Dinç, “Asıl büyümek istediğimiz alan kurumsal ve ticari olsa da KOBİ’lerde de yüzde 75-80 civarında bir büyümek yakaladık. Biz bu büyüme ivmemizi korudukça Kuveyt sermaye koymaya hazır” diye konuştu. 


Kuveyt sermaye koyacak

Burgan Bank CEO’su Eduardo Eguren ise grubun büyümesinin Türkiye’den geleceğini söyledi. Eguren “Geçen yıl Cezayir’de regülasyon değişimi nedeniyle büyük yara aldık, 900 milyon dolar kâr açıkladık. Ancak Türkiye iştirakimiz sayesinde bu yıl karlılıkta 1 milyar doları geçeceğiz. Türkiye beklediğimiz ölçüde büyümeye devam ederse sermaye eklemek zorunda kalacağız. Türkiye MENA bölgesinde her ülkeden daha fazla iş hacmine sahip. Dolayısıyla bu bölgede büyümek istiyorsak Türkiye’yi pas geçemeyiz” dedi. Grubun Türkiye’de sigorta pazarını araştırdığını kaydeden Eguren, “Türkiye’de sigorta yükleniciliği yapamayız ama sigorta dağıtımı yapabiliriz” diye konuştu.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.