Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Piyasalarda yalancı bahar

 Küresel para politikaları ve AB Zirvesi sonuçları piyasalarda olumlu rüzgârlar estirirken, dışarıdaki iyimser hava, güvenlik risklerini ve makro ekonomik görünümdeki bozulmayı maskeliyor.Son dönemde gerek ABD Merkez Bankası’nın faiz artış hızını azaltması gerekse Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme adımlarına devam etmesi dolayısıyla tüm gelişmekte olan piyasalarda olduğu gibi Türkiye piyasalarında da olumlu rüzgarlar esiyor. Bu olumlu havaya katkı sağlayan gelişmelerden biri de AB ile yapılan mülteci pazarlığı. Mültecilerin dramı üzerinden yürütülen pazarlık piyasayı da yükseltiyor. 
Bu hafta Türkiye’de en çok kazandıran yatırım aracı borsa oldu. Borsadaki yükseliş Türkiye ile Avrupa ülkelerinin Avrupa’ya giden göçmen sayısının azaltılması karşılığında Türkiye’ye mali yardım ve siyasi süreçlerin hızlandırılması üzerinde anlaşmasının ardından hızlandı. Borsa, haftalık bazda yüzde 4.49 prim yaparken, yükselişte turizm şirketleri başı çekti. Avro yüzde 0.69 yükselişle 3.2280 liraya çıktı, dolar ise yüzde 0.59 düşüşle 2.8570 liraya indi.
 
TL’deki yükseliş diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre sınırlı oldu.
Terör riski
Türkiye-AB Zirvesi sonuçları gelecek hafta yine piyasaları olumlu etkileyebilir. Türkiye’ye yönelik jeopolitik riskler ve terör olayları ise piyasalar tarafından fiyatlanmıyor. Artan terör riskinin yanı sıra piyasalardaki dış kaynaklı olumlu hava makro ekonomik görünümde yaşanan bozulmayı da perdeliyor. Dolardaki düşüş sonrası ise Merkez Bankası’na AKP’den faiz indirimi çağrıları başladı bile. Cumhurbaşkanı danşmanlarından Cemil Ertem, Merkez’in faiz indirimine gitmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’de gelecek hafta Merkez Bankası (TCMB) kararı izlenecek. Faiz kararı perşembe günü açıklanacak. Çekirdek enflasyon yüzde 10’a yaklaşmış durumda ve Merkez, faiz artırımı yapmamasından dolayı rezervlerini eritti. Ekonomistler, bu ortamda faiz indirimi yapılmaması gerektiğini düşünüyor. Bank of America Merrill Lynch (BoFA), haftalık raporunda Merkez Bankası’nın zor bir pozisyonda olduğunu ifade ederek “Türkiye’de bir yandan enflasyon artarken, diğer yandan iç talep ve kurumsal sektör üzerindeki baskı artıyor” ifadesine yer verildi. 


KIRILGANLIKLAR ARTIYOR
1. Enflasyon yüksek: Merkez Bankası 2015’te kredi büyümesini destekledi. Çekirdek enflasyon yüzde 10’a yaklaştı. Enflasyonda katılaşma var. Bunun nedeni de TCMB’nin büyümeyi desteklemesi.
2. Cari denge bozuluyor: Çekirdek cari dengede geçen yıl 1.5 puanlık bozulma yaşandı. Açığı sıkıştırıcı politikalar kullanılmadı, petrol ve enerji açığın daraltılmasında etkili oldu.
3. Sermaye kaçıyor: Türkiye geçen yıl sermaye hareketi getirebildi. 10 milyar dolar net hata noksandan geldi. Piyasa analistleri bu yıl doğrudan yabancı yatırımcının azalmasını bekliyor. Hükümetin Merkez Bankası’na müdahale eden açıklamaları, Türkiye’yi sermaye donma riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
4. Büyüme sorunlu: İhracatta aşağı yönlü bir trend var.  Dış talep ağırlıklı büyüme sorunlu görünüyor. Tüketim de ivme kaybediyor. Son dönemdeki terör saldırılarının tüketimi yavaşlatması bekleniyor.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.