Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Yurttaş seçimden önce dolara koştu

Artan siyasi belirsizliklerin etkisiyle TL’ye güven de azaldı. Bankalardaki döviz mevduatı ve fonlar son bir yılda yüzde 44.78, seçim öncesi hafta sie yüzde 13.47 arttı.Ekonomideki kırılganlıklar ve siyasi gerginlikler nedeniyle Türk Lirası’na güven azalırken bankalardaki döviz mevduatı da yükselişe geçti. Yılbaşından bu yana yurtiçinde yerleşik bankalardaki toplam mevduat ve fonlar yüzde 12.56 artarken, yabancı para cinsinden mevduat ve fonlar bunu neredeyse dörde katladı. Yurtiçindeki bankalardaki mevduat ve fonlar döviz cinsinden yüzde 44.78 artarken, TL cinsinden yüzde 6.84 azaldı. Seçim öncesi haftada ise dövizde artış yüzde 13.47 olurken, TL cinsinde artış yüzde 7.13’te kaldı.  

Tablo tersine döndü

30 Ekim itibarıyla bankalarda toplam 509 milyar 730 milyon 461 bin liralık döviz mevduatı bulunuyor. Buna karşılık TL cinsinden 672 milyar 67 milyon 879 bin liralık mevduat var. Yani toplam mevduatın yüzde 43.1’ini döviz mevduatları, 56.9’unu da TL mevduatları oluşturuyor. 2014 sonunda bankalarda 655 milyar 831 milyon 96 bin TL mevduatına karşılık 362 milyar 708 milyon 764 bin liralık döviz mevduatı vardı. Döviz mevduatları toplam mevduatın yüzde 35.6’sını oluşturuyordu. Toplam mevduat içinde yabancı para cinsinden mevduatın payı azalırken bu, artan güven ve istikrar ortamının bir göstergesi olarak görülüyordu. Şimdi tablo tam tersine döndü. TL ise yılbaşından bu yana yüzde 17 değer yitirdi.


Geçici bahar

AKP’yi tek başına iktidara taşıyan seçim sonuçlarının ardından dolar/TL haftaya 2.7580’e kadar gerileyerek başladı. Ancak bu düşüş eğilimi, yeniden ortaya çıkan Başkanlık rejimi tartışmaları, yeni ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve Merkez Bankası’nın hükümet ve Cumhurbaşkanlığı ile nasıl bir ilişki içinde olacağı beklentileriyle yerini kısa zamanda tekrar yükselme eğilimine bıraktı.

Buna bir de Fed Başkanı Yellen ve önde gelen Fed üyelerinin aralık ayında bir faiz artırımı olabileceği yönündeki açıklamaları ve ABD tarım dışı istihdam verileriyle doların küresel piyasalarda güçlenmesi de eklenince dolar/TL paritesi cuma günü 2.92’ye dayandı.

Hafta başında yüzde 9.6’ya gerileyen faizler de yeniden yüzde 10’u geçti. Güçlü gelen ABD tarım dışı istihdam verilerinden sonra ABD’de Fed’in aralık ayında bir faiz artırımına gitme olasılığı yükseldi. Bu çerçevede TL’nin dolar karşısında değer kaybının sürmesi bekleniyor.
 

Cari Açığın Finansmanı

Gelecek hafta sanayi üretimi ve cari denge verileri açıklanacak. Sanayi üretimi yarın, cari açık verisi perşembe günü gelecek. Cari açığın finansmanının kalitesiz olduğuna dair kredi derecelendirme kuruluşlarından uyarılar sürüyor. Moody’s hafta içinde yaptığı uyarıda, cari açığın finansman şeklinin yatırımcı güvenini etkilediğini, Türkiye’nin risklerini artırdığını vurguladı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ise hafta içinde yaptığı sunumda cari açığın finansmanının büyük oranda doğrudan yabancı sermaye akımları ve uzun vadeli borçlanmayla sağlandığını belirtti. Bu açıdan cari açık verisi Türkiye’nin kırılganlıklarını azaltıp azaltmaması konusunda fikir verecek.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.