Ana içeriğe atla

AKP iktidarı, savunma ve inşaat şirketlerini uçurdu

Seçim sonrası AKP’nin öncelik verdiği inşaat ve savunma sanayii hisseleri borsada uçtu. Vestel, Emlak GYO, Torunlar, Akdeniz Güvenlik sert yükseldi.


AKP’yi tek başına iktidara taşıyan sonuçların ardından üçüncü bir seçim ihtimali ortadan kalkarken, siyasi belirsizliğin hafiflemesi piyasalarda iyimserliğe neden oldu.

AKP’nin anayasayı tek başına değiştirecek milletvekili sayısına ulaşamaması da piyasaları olumlu etkilerken Borsa İstanbul yüzde 5.40 yükseldi. Borsada gayrimenkul, inşaat, güvenlik, savunma sanayii hisselerindeki sert yükseliş dikkat çekti. AKP’nin inşaat odaklı büyüme modelinin devam edeceği beklentisiyle Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları endeksi yüzde 8.83 prim yaparken, AKP’ye yakın şirketler yükselişte başı çekti.

Emlak GYO hisseleri yüzde 12.01, Torunlar GYO yüzde 11.48, Umpaş Holding yüzde 10.94 yükseldi. Doğuş GYMO yüzde 15.2, Afyon Çimento yüzde 15.17 değer kazandı.

Güvenlik prim yaptı

Çözüm sürecinin buzdolabına konulması, artan terör saldırıları ve Diyarbakır’dan bu yana art arda yaşanan katliamlar sonrası AKP’nin yeniden iktidara gelmesi savunma sanayi şirketlerinin hisselerini de uçurdu. AKP tarafından hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan’da 2016 yılında güvenlik tedbirlerine ayrılan bütçedeki artış da dikkat çekmişti. İnsansız hava araçlarıyla son günlerde öne çıkan Vestel yüzde 20.85, TOMA üreticisi Katmerciler yüzde 9.62, Aselsan yüzde 6.08 yükseldi. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin yanı sıra Türkiye genelinde birçok adliyenin ve kamu kurumunun özel güvenliğini sağlayan Akdeniz Güvenlik’in hisseleri de yüzde 13.2 fırladı.

Bankalar arasında Halk Bankası yüzde 14.61 primle başı çekti. Halk Sigorta yüzde 12.36 yükseldi. Vakıfbank yüzde 11.78 yükselişle bankalar arasında ikinci sırada yer aldı. Bank Asya ise yüzde 11.25 düştü.

Doğan - Koza çakıldı

Diğer yandan Gülen Cemaatine yakınlığı ile tanınan ve geçtiğimiz günlerde kayyumlar atanan Koza İpek Holding şirketleri ile hükümete yönelik eleştirileri nedeniyle AKP hükümeti ile sorun yaşayan Doğan Holding hisseleri sert düştü. Koza Madencilik yüzde 10.39, İpek Doğal Enerji yüzde 12, Koza Altın hisseleri yüzde 2.44 geriledi. Doğan Holding hisseleri yüzde 14.52 düşüşle taban olurken, Hürriyet Gazetecilik hisseleri yüzde 10.94, Doğan Gazetecilik yüzde 6.39 çakıldı. Taraf Gazetecilik hisseleri yüzde 10.28 düştü. İhlas Gazetedeki yüzde 8.89 yükseliş ise dikkat çekti.


TL'DE 7 YILIN KAZANCI
Öte yandan güne 2.8250 ile başlayan dolar/TL, 2.7580’e kadar kadar indi. Kur geçen haftayı 2.9155’ten kapatmıştı. TL’nin dolar karşısındaki gün içindeki en yüksek değer kazancı yüzde 5’i aşarken iyimserlik tahvil/bono getirilerine de 50 baz puan civarında düşüş olarak yansıdı. TL’deki yüzde 5’e yaklaşan tek günlük değer kazancı en son 2008’de gerçekleşmişti. Avro/TL ise 3.05’e kadar indi. Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi cuma kapanışa göre 24 baz puan düşüşle 229 baz puana inerek temmuzdan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Serbest piyasada dolar 2.8080, Avro 3.1010 TL’den kapandı. Analistlere göre bu iyimserlik kısa sürebilir. Çünkü bundan sonra yeni hükümetin ekonomi ve hukuk düzenine ilişkin reformları ne kadar gerçekleştirip gerçekleştirmediği takip edilecek. Kuvvetler ayrılığı konusundaki soru işaretleri de piyasaların gündemine girecek.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.