Ana içeriğe atla

Sosyal barış refah getirir

Türkiye için en önemli çıkış yolunun sosyal barış ve refahın kitlelere yayılmasıyla olacağını belirten Hakan Ateş, yeni evlenenlere daha uzun vadeli, düşük faizli kredi verilebileceği önerisini getirdi.
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye’de refahın kitlelere yayılması gerektiğine dikkat çekti. “Bu da ancak sosyal sübvansiyonlarla kitlelere yayılır” diyen Ateş, yuva kuran gençlerin taksit ödemelerinin rahatlatılması önerisinde bulundu. 
DenizBank, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, dünyanın 130 ülkesinden 3000’i aşkın banka ve finans kurumunun üye olduğu, Avrupa’nın prestijli grubu European Financial Management Association (EFMA) ve yönetim danışmanlığı şirketi Accenture tarafından verilen 2015 yılı İnovasyon Ödülleri’nde en prestijli kategori olan ‘Küresel Çapta İnovasyona Önderlik Eden Kurum’ (Global Innovator) ödülünü Türkiye’ye getirdi. Hakan Ateş ödül töreninde yaptığı konuşmada “Cumhuriyetin 92. yıldönümünde ülkemize bir ödülle dönmenin kıvancını yaşıyoruz. Bu bize bir hediye” dedi. Türkiye’den 12, 5 kıta 61 ülkeden 212 finans kurumunun 506 projeyle başvurduğu yarışmada büyük ödülü alan DenizBank, geçen yıl da Amerika’dan Bank Administration Instıtute’den (BAI) ‘Dünyanın En Inovatif Bankası’ ödülünü almıştı.
Gençlere çeyiz kredisi
Ödül töreni sonrasında Cumhuriyet’e konuşan Ateş, Türkiye için sosyal barışın sağlanması ve refahın kitlelere ulaşmasının değerine işaret ederek “Belli bir yaş ve gelir sınırı getirilerek yeni evlenenlere bankalar, aynı Ziraat Bankası’nın sübvansiyonlu tarım kredilerinde olduğu gibi, daha uzun vadeli ve daha düşük faizli kredi verebilmeli. Yuva kuran gençlerin, beyaz ve kahverengi eşya alırken ödemelerini rahatlatabiliriz. Devlet yeni evlenenlerin yüzde 25’e kadar ilk yatırım maliyetini karşılayabilir. Kriterleri iyi belirlenerek taksit yardımı yapılabilir” dedi.
Türkiye’de insanların gelirinin düşük olduğunu ve 36 aylık taksit sınırının yeni evliler gibi kabarık bir borç yükünün altına girecekler için ödeme zorluğu yarattığına değinen Ateş, yeni bir modül geliştirdiklerini ve ödeme güçlüğü çeken müşterilerini anında tespit ederek gerektiğinde yeniden yapılandırma isteyip istemediklerini de sorduklarını anlattı. Ateş, burada başarı oranlarının da yüzde 60’a ulaştığını belirtti.

Büyük projelere devam
DenizBank’ın son dönemde başta havalimanı olmak üzere proje finansmanında çok aktif olduğunu hatırlattığımızda da Ateş, “Seneye de devam eden otoyol projeleri, özelleştirmeleri var. İştahımız devam edecek” diyerek büyük projelerin finansmanında rol almaya devam edecekleri mesajını verdi.

Yolsuzluğa çözüm
 Ateş, iç yolsuzlukları önlemek içinde bir modül geliştirdiklerini belirterek esprili bir dille “Minorty Report’taki Tom Cruise gibi kötü niyetli hareketleri kaynağında çözüyoruz. Bazıları ‘organize işler’ oluyor ama banka içinde olan herhangi bir kötü niyetli hareket anında yakalanıp Teftiş Kurulu’nun önüne geliyor” dedi. Tüm personelin borçluluk durumunu da yakından izlediklerini vurgulayan Ateş, “Saptadığımız yolsuzlukları da suçüstü yapıyoruz” diye konuştu. Bundan birkaç yıl önce 30 milyon TL’lik bir yolsuzluğu saptayan ve hukuki süreci de sonuçlanan davayı hatırlatan Ateş, “Bu yıl 8 ayda 2 milyon TL’ye düşürdük” ifadesini kullandı.
Bu arada Türkiye EFMA tarafından oluşturulan İnovasyon Endeksi’nde son 3 yılda gösterdiği performansla birinci oldu. Endekste en yüksek puanı alan ikinci ülke İtalya olurken üçüncü Polonya.
 
Yeni reklam filmini 500T’de çekti
Hakan Ateş, uzun yıllardan beri marka yüzleri olan Beyazıt Öztürk ile artık anlaşmalarının sonlandığını ve son çektikleri viral reklamın da yakında internette yayınlanacağını söyledi. Reklamı, İstanbul’un en uzun hatlı otobüslerinden biri olan Tuzla-Cevizlibağ arasında 240 dakikalık gidiş-dönüş sefer süresi olan halk arasında ‘üzerinde güneş batmayan otobüs’ olarak bilinen 500T’de çektiklerini belirten Ateş, Beyazıt Öztürk’ün otobüs kaptanı, kendisinin kaptan üniforması giyerek yolcuların bankacılık işlemlerini elindeki tabletten anında gerçekleştirdiği bir film çektiklerini anlattı.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.