Ana içeriğe atla

Yolsuzluğu yok ettiler

Oya Özarslan: G20’de ana gündem maddesi yolsuzluk, terörün çok gerisinde kaldı. Yolsuzlukla mücadelede ise vaatler harika ama icraat sıfır.
C20 Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu ve Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan, G20’nin bu yılki ana gündem maddesinin yolsuzluk olmasına rağmen terörün bunun önüne geçtiğini, sonuç bildirgesinde de yolsuzlukla mücadele konusunun siyasi irade ve kararlılık belirtmediğini söyledi.

G20 Zirvesi sırasında gazetemizin sorularını yanıtlayan Özarslan “G20 ülkeleri 2010’dan itibaren yolsuzlukla mücadeleyi büyüme ve kalkınmanın önündeki en büyük engellerden biri olarak kabul ediyorlar.

Geçen sene açıkladıkları planın üzerinden Türkiye’nin de birtakım ilkeler açıklaması gerekiyordu. Bizim gördüğümüz kadarıyla geçen sene önerdikleri prensipleri açıklamışlar” dedi.

Havada kalıyor
G20’den temel olarak üç talepleri olduğunu belirten Özarslan, bunları “paravan şirketlerle ilgili uygulamaları hayata geçir, ihale sistemlerini tamamen şeffaf ve bağımsız denetimlere açık hale getir ve açık veri konusunda harekete geç, anahtar verileri yayınla” olarak sıraladı. G20 ülkelerinin paravan şirketler konusunda yeterince adım atmadıklarını söyleyen Özarslan, şöyle devam etti: “Bu ilkeleri G20 kabul etti. Bir de özel sektörün içinde yolsuzlukla mücadele geliştirilebilir mi diye ilkeler kabul etmiş. Bunlar güzel ama biz uygulama planları için bir sene sonrayı mı bekleyeceğiz?
Uygulamanın kritik olduğunu vurgulayan Özarslan, “G20 diyor ki mal varlıklarının açıklanması konusundaki bir çerçevede çalışıyoruz. 2012’de mal varlıklarının açıklanmasına ilişkin bir ilke kabul ettiler. Bu ilke 2015’in sonuna geldik ne oldu, bir standart belirledin mi, merkezi bir kayıt sicili belirledin mi? Böyle aksiyomlar alması lazım. İlkeler iyi hoş güzel ama havada kalıyor sonra. Eğer takip edilmezse genel ilkeler güzel harika vaatler olarak kalıyor” dedi.

Türkiye sonlarda
Özarslan, Türkiye’nin G20 içinde yolsuzlukla mücadelede ortalamanın altında kaldığını, açık veri konusunda ise sondan dördüncü olduğunu söyledi. Zirvenin ana gündem maddesi yolsuzluk iken Türkiye’nin liderlik yapması konusunda soru işaretleri olduğuna dikkat çeken Özarslan, “Taslak metne baktığımda çok net görülüyor yolsuzlukla ilgili metinler çok kısa ve çok genel, ayrıntı yok bu aslında tam bir siyasi irade ve kararlılık belirtmiyor” diye konuştu.

Kadını hiçe saydılar
G20’nin sivil toplum ayağı olan C20’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Başkanı Şengül Akçar, G20 Sonuç Bildirgesi’nde kadın sorunuyla ilgili sadece tek bir cümle yer aldığını belirterek bunun hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Akçar “Kapsayıcılık ve büyüme açısından güçlü bir metin olsa da kadın konusunda sadece bir madde var. Büyüme ve eşitsizliğin giderilmesi maddesinde kadın konusuna da vurgu beklerdik. Kadınlarla ilgili olan madde de daha önceki şeyleri tekrar ediyor. Geçen sene taahhüt edilen ‘2025’e kadar 100 milyondan fazla kadının çalışma hayatına katılması için çaba harcanması konusunda mutabık kalındığı’ maddesiyle aynı. Biz 5-6 madde önermiştik. Yine de bu çalışma hükümetlere kadın çalışmalarını hayata geçirmeleri konusunda baskı oluşturabilir” dedi.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.