Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Fed'den sürpriz toplantı

Faiz artışına adım adım yaklaşan Fed bugün sürpriz bir şekilde bankalara uygulanan iskonto faizini görüşecek. Eğer artış gelirse aralıktaki faiz artırımı da kesinleşecek.


ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırımına adım adım yaklaşırken, dün alınan olağanüstü toplantı kararı piyasaların gündemine bomba gibi düştü. Fed, yöneticileri bugün yapacakları toplantıda avans ve iskonto faiz oranlarını görüşecekler. Bu, aralıkta beklenen faiz artışı için ilk somut adım olabilir. Fed’in internet sitesinden yapılan açıklamada ‘hızlandırılmış prosedür çerçevesinde’ toplantı kararının alındığı belirtiliyor.
 
Fed, avans ve iskonto faiziyle ilgili toplantıyı en son eylülde yapmıştı. Bu toplantıda 12 bölgesel Fed’den 8’i iskonto faizinin artırılmasını talep ederken, faizin 0.75’te tutulması kararlaştırılmıştı. Avans ve iskonto faizleri, Fed bankalara doğrudan para verdiğinde uygulanıyor. Buradaki bir artış, mali kuruluşları kısa vadeli para gereksinimleri için
para piyasalarına yöneltecek.
 
Gösterge faiz oranıyla iskonto faiz oranı arasındaki fark da açılacak. Bu da aralıkta faiz artışı için bir hazırlık olabilir. Yani aralıktaki gösterge faiz artışı daha da kesinlik kazanacak. Uzmanlar, böyle bir artışın gerçekleştirilmesi halinde doların değer kazanacağı görüşünde. Diğer yandan toplantıya bölgesel Fed başkanlarının da katılacak olması daha kritik sonuçları da beraberinde getirebilir. 
 
Kademeli artış
 
Geçen hafta açıklanan toplantı tutanaklarında Fed yetkilileri, faiz artırımlarının oldukça düşük olacağını net şekilde ortaya koydular. Bu da piyasalarda olumlu karşılandı. Tutanakların kademeli bir faiz artışına işaret etmesi dolar/TL paritesinin de 2.82’ye kadar gerilemesine neden oldu.
Fed üyelerinin çoğunluğu 15-16 Aralık toplantısında bir faiz artırımına sıcak bakıyor. Küresel piyasalardaki görüş de bunun piyasalardaki dengeleri fazla sarsmayacağı yönünde. Bu çerçevede aralarında Türk Lirası’nın da olduğu gelişen ülke para birimlerinde son zamanlarda görülen toparlanma devam etti. 
 
Avrupa devralıyor
 
Gelişen ülkelerden yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan fon çıkışı halen sürmekle birlikte kademeli olarak azalıyor. Dolarda, Avro ve yene karşı güçlü seyir ise sürüyor. Dolar endeksi geçen haftayı 99.65 seviyesinden tamamladı. Doların tarihi seyri de artışın süreceğini teyit ediyor. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası'nın aralık başında ek parasal genişleme yönünde adım atabileceği açıklamaları, Japonya’dan da 2016 başlarında büyümeyi teşvik etmek için ek önlemler gelmesi olasılığı Avro ve yenin dolar karşısında zayıf seyrinin sürmesine yol açacak.
 
Gözler hükümette
 
Bu hafta iç piyasaların izleyeceği en önemli gelişme hükümetin kurulması ve yeni ekonomi yönetiminin oluşması olacak. Ekonomi yönetimine Ali Babacan  ve Mehmet Şimşek gibi piyasalar ve dış çevreler tarafından desteklenen isimlerin atanması piyasalar tarafından olumlu karşılanabilir. Sürpriz isimlerin atanması ise kur ve faizde dalgalı bir seyre yol açabilir. Merkez Bankası’nın 24 Kasım’daki toplantısıdan ise yeni bir karar çıkması beklenmiyor.
 
Savunma ve güvenlik hisseleri uçtu
 
Artan terör olayları ve güvenlik tedbirlerini öne çıkaran AKP’nin yeniden iktidara gelmesi savunma sanayi şirketlerinin hisselerini de uçurdu. AKP tarafından hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan’da 2016 yılında güvenlik tedbirlerine ayrılan bütçedeki artış da dikkat çekmişti. 1 Kasım seçimlerinin ardından savunma sanayi ve güvenlik alanında faaliyet gösteren şirket hisseleri de uçtu.
 
Katmerciler yüzde 82 yükseldi
 
TOMA üreticisi Katmerciler’in hisseleri yüzde 82, insansız hava aracı üreten Vestel’in hisseleri yüzde 19, Aselsan hisseleri yüzde 13 yükseldi. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin yanı sıra Türkiye genelinde birçok adliyenin ve kamu kurumunun özel güvenliğini sağlayan Akdeniz Güvenlik’in hisseleri de yüzde 14 arttı.
Silah şirketlerine terör dopingi
 
Paris saldırılarının ardından dünyanın önde gelen silah şirketlerinin hisseleri de sert yükseldi. 13 Kasım’dan bu yana İtalyan Finmeccanica yüzde 11, İngiliz BAE Systems PLC yüzde 8.5,  ABD’li Raytheon yüzde 8.3, L-3 Communications yüzde 6.7, Lockheed Martin yüzde 6, Northrop Grumman yüzde 6, Boeing yüzde 4.7, EADS yüzde 4, General Dynamics yüzde 3.5, United Technologies yüzde 1.80 yükseldi. 
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.