Ana içeriğe atla

Bazıları saat sever!

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘hediye’ 700 bin TL’lik saatinden sonra çiçeği burnunda Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da hediye saatleri sevmesi dikkat çekiyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı yeni kabinede çarpıcı isimler var. Bunlardan biri de yeni Maliye Bakanı Naci Ağbal. Türkiye, Naci Ağbal’ı ilk kez 2012’de hükümet adına katıldığı görüşmelerde kamu sendikalarıyla yüzde 3.5+3.5’lik oran için kıran kırana zam pazarlığı yapan isim olarak tanıdı. Bu dönemde Ağbal’ın 220 bin dolarlık kol saatiyle ilgili iddialar ortaya atıldı. Görüşmeler sırasında Ağbal’ın saatinin fotoğrafı çekilerek internet sitelerinde yayınlandı.

Topçu ile ses kaydı

O dönem Maliye Müsteşarı olarak görev yapan Ağbal’ın kolundaki pahalı saatin THY Başkanı Hamdi Topçu tarafından hediye edildiği iddia edildi. Ağbal aynı dönemde saatin hediye olduğunu kabul etti ancak değerinin ise 3050 lira düzeyinde olduğunu öne sürdü.

Rüşvet iddiaları yalanlansa da THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’ın arasındaki ilişki, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde internette yayımlanan bir ses kaydı ile de gündeme geldi. Ağbal, Ekim 2008’de Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmişti. ‘Başçalan’ adlı YouTube hesabının yayımladığı ses kaydında, THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Dubai’de okuyan ancak İTÜ’ye geçiş yapmak isteyen kızı için Ağbal’ı arıyor ve “Ben İTÜ’yü ayarladım. Yekta’nın da haberi var (Fatih Saraç’ın ağabeyi, YÖK Başkanvekili). Sen de YÖK başkanına söyle de kızım için kontenjan artırsınlar” diyordu. Ağbal ise “Ben direkt başkanla konuşurum. Hallederim” yanıtını veriyordu.

TÜRGEV kıyağı

Naci Ağbal, 12 Haziran 2009 tarihinde ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanmıştı. Ağbal, Maliye Bakanlığı müşteşarlığı görevini yürütürken, tartışmalı arazi tahsislerinde de adı geçiyor. Mayıs ayında Cumhuriyet’in ulaştığı Maliye Bakanlığı’nın resmi belgesine göre tam ‘606 milyon TL’ değerindeki 779 dönüm arazi TÜRGEV’e 3 milyon TL karşılığında 30 yıllığına tahsis edildi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün Maliye Bakanlık Makamı’na yazdığı 2 Şubat 2015 tarihli “TÜRGEV” konulu talep yazısı aynı gün imzalandı. Bu belgede oluru veren ise dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Naci Ağbal. 

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.