Ana içeriğe atla

Patlamaya hazır bombaDeloitte Türkiye Finansal Hizmetler Lideri Kılıç, düşen petrol fiyatlarının şimdilik Türkiye’nin elini rahatlattığını belirterek “2015 bu yıldan daha zor geçecek. Cari açığın finansmanı sorunlu. Gıda enflasyonu yüksek, büyüme zayıf. Sorunlar grizu patlamasındaki gibi hep birikiyor” dedi. Deloitte Türkiye Finansal Hizmetler Endüstri Lideri Hasan Kılıç, 2015 yılının ilk yarısının ikinci yarısına göre daha zor geçmesini bekliyor. Orta Vadeli Plan’da büyümenin 2015 için yüzde 5’ten yüzde 4’e düşürülmesi konusunda Kılıç,“Seçim ortamında bu aksiyomların içi nasıl doldurulacak belirsiz. Büyümenin yüzde 3.5 olma olasılığı daha yüksek. Bu istihdamı daha problemli hale getirecektir. Bireysel ve KOBİ tarafında tahsili gecikmiş alacaklar artabilir” dedi. 

Bu yıl büyümenin yetersiz olduğunu söyleyen Kılıç, ekonominin hala kırılgan olduğun belirtti. İşleri düşen petrol fiyatının kolaylaştırdığını söyleyen Kılıç, “Ancak petrol fiyatları bu düzeylerde kalacak mı belirsiz. Fiyatların yeniden 100 dolarlara çıkması sıkıntıları da beraberinde getirir. Diğer yandan cari açığın finansmanı tamamen portföy yatırımları ve bankacılık işlemleri üzerinden gidiyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımıyla birlikte bu sıcak para Amerika’ya kayacak ve işimiz zorlaşacak. Çekirdek enflasyon tek hanede kalsa da gıda enflasyonu yüzde 14. Yani temel tüketimde enflasyon daha yüksek. Grizu patlamasındaki gibi hep birikiyor. Patlamaya gelmeden dönüşümü getirmek lazım. Ekonomide yeni bir çıkış yoluna ihtiyaç var” diye konuştu. Kılıç, Türkiye’nin yumuşak karnının jeopolitik riskler olduğunu vurguladı.

Hasan Kılıç, BBVA’nın Garanti Bankası’ndaki payını artırmasının ardından Türkiye’ye olan iştahın azalmayacağını belirterek “Ama esas büyük bir yabancı yatırımcı ancak kamu bankalarının olası bir özelleştirmesinde görürüz. Vakıfbank’n Ziraat’in yapılandırılması bitince mutlaka büyük oyuncular gelecek” dedi.

Bankaların ana gündem maddesinin dijital kuşağı yakalamak olduğunu belirten Kılıç, yeni dönemde bankaların AVM’lerle, mağazalarla, süpermarketler, e-ticaret şirketleri ve GSM operatörleriyle ortak hızlı tüketim ürünleri çıkartacağını söyledi.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.