Ana içeriğe atla

Merkez'in Hedefi Hiç Şaşmıyor


TCMB Başkanı Başçı, 2015’te yüzde 5’lik enflasyon hedefinin gerçekleşebileceğini söyledi. Merkez, 2012’den bu yana yüzde 5 hedef koymasına rağmen bu hedefler hiç tutturulamadı. 2013 için hedef yüzde 5 iken enflasyon yüzde 7.4 çıktı. Bu yıl için de yüzde 5 enflasyon hedefleyen Merkez, yılsonu tahminini 3 kez değiştirerek 8.9’a kadar çıkardı.Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı para ve kur politikası sunumunda, enflasyonun yılsonunda yüzde 8.9’un altında gerçekleşebileceğini belirterek, gelecek yıl ise yüzde 5’e oldukça yakın seviyede gerçekleşmesinin mümkün olduğunu öne sürdü. Gelecek yıl yüzde 5 enflasyon hedefleyen Merkez’in 2015 sonu için tahmini yüzde 6.2 idi. Bu yıl yüzde 5 enflasyon hedefleyen Merkez, son Enflasyon Raporu’nda, enflasyonun orta noktası yüzde 8.9 olmak üzere yüzde 8.4 ile yüzde 9.4 aralığında gerçekleşeceği tahminini yapmıştı. Bugüne kadar tahminlerini yukarı yönlü güncelleyen, hedeflere ise hiç yaklaşamayan Merkez, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşün desteğiyle yılın ilk 4 ayında enflasyonun kuvvetli düşeceğini öngörüyor.

Merkez Bankası’nın temel görevi ‘fiyat istikrarını sağlamak’ olmasına rağmen banka, enflasyonla mücadelede bugüne dek kötü bir performans gösterdi. 2011 yılında yüzde 5.5’luk hedefe karşın yıl sonu enflasyonu yüzde 10.4 düzeyinde gerçekleşti. 2012’de yüzde 5’lik hedefine karşılık enflasyon yüzde 6.16 çıktı. Geçen yıl da yüzde 5’lik hedef konmuştu, ama yıl sonu gerçekleşmesi yüzde 7.4’e ulaştı. 

Merkez, bir yandan hedefleri tutturamazken, enflasyon hedeflerini de sürekli yukarı yönlü güncelliyor. 2014 için ilk hedefi yüzde 5.3 olan banka, bunu yıl içinde 3 kez değiştirerek önce yüzde 6.6’ya sonra sırasıyla yüzde 7.6 ve yüzde 8.9’a çıkardı.

Başçı, sunumunda ayrıca, hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak 2017 yılı enflasyon hedefinin de yüzde 5 olarak belirlendiğini belirtti. Bankaları uzun vadeli borçlanmaya teşvik etmek için kısa vadeli zorunlu karşılıkların bir miktar yukarı çekileceğini ifade eden Başçı, bankalar için alınacak tedbirlerin 2015’te hızlı şekilde kısa vadeli dış borç stokunu aşağı çekebileceğini vurguladı.

Analistlere göre ekonomik aktivitede görülen sert yavaşlama ve gelecek yılın ilk 4 ayında enflasyonda beklenen düşüş, yaklaşan genel seçimler öncesi büyümeyi de desteklemek adına faiz indirimleri için TCMB’nin elini kuvvetlendiriyor. Standard Bank Gelişmekte Olan Piyasalar Araştırma Bölümü Müdürü Timothy Ash, “TCMB baz etkisi ve düşük enerji fiyatlarının gelecek yılın başında, yani tam genel seçimler yaklaşırken, enflasyonda düşüşe yol açmasını bekliyor” dedi. 


Başçı 2015 yılındaki zorluklar için ABD Merkez Bankası Fed’in politika normalleştirme adımları ve gıda fiyatları olarak nitelendirdi. Ancak Fed adımlarına karşı hazırlıkların da yapıldığını öne sürdü. Erdem Başçı’nın bu kez kur tahmini yapmaması dikkat çekti. Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.