Ana içeriğe atla

Parasal gevşemeyi itiraf edemedi

Yeni dönemde iletişimin en önemli unsur olacağını söyleyen Çetinkaya, koridorun üst bandında yapılan indirimlerin ‘gevşeme’ değil sadeleşme olduğunda ısrarcı.Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, geçen hafta Başkanlığı devraldıktan sonra ilk kez kamuoyu önüne çıktığı “Nisan 2016 Enflasyon Raporu Toplantısı”nda “Önümüzdeki dönemde hükümet dahil tüm paydaşlarla iletişimi artıracağız” derken, üst banttaki toplam 75 baz puanlık indirime rağmen para politikasındaki sıkı duruşun sürdüğünü belirtti ve bu indirimleri tanımlarken sadeleşme ifadesini kullanarak ‘parasal gevşeme’yi itiraf edemedi. Sadeleştirme adımlarının ‘koşullar el verdiği ölçüde’ süreceğini belirten Çetinkaya, enflasyon tahmininde ise değişikliğe gitmedi.

Güven mesajı verdi
Çetinkaya’nın satır aralarında sürekli yaptığı fiyat istikrarı vurgusu da dikkat çekti. Yeni Başkan iletişimi artırma, para politikasını daha öngörülebilir kılma ve fiyat istikrarını sağlama vurgusuyla piyasalara güven vermeye çalıştı.

Gelinen noktada Türkiye’de fiyat istikrarına tam olarak ulaşıldığını söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Çetinkaya, “Veriler fiyat istikrarına ortak bir çaba ile ulaşılacağını gösteriyor. Enflasyonla mücadelede bütünlüklü yaklaşım ve yapısal reformlar enflasyonun kalıcı olarak inmesini sağlayacak” dedi ve şöyle devam etti:

* Enflasyon yüzde 5’e kademeli olarak yakınsayacak. 2016’da yüzde 7.5 (6.3- 8.7), 2017’de yüzde 6 (4.2-7.8), 2018’de yüzde 5’e gelecek.

* Koridorun ticari krediler gibi mevduat faizlerinde etkili olduğunu biliyoruz. Mevduatın ana problemi tasarruflar. Tasarrufun artırılması yönünde makro tedbirlerin, BES’e otomatik katılım gibi, tasarrufları olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz.

* Sadeleşme adımlarını atarken küresel ekonomideki gelişmeleri ve enflasyon görünümünü dikkate aldık. Mevcut indirimden sonra belli bir ölçüde sıkılığa devam ediyor.

Öngörülebilir, sade
* Merkez Bankası fiyat istikrarının temel hedef olarak gözetmeye devam edecek. Fiyat istikrarı ekonomik istikrar için önemli. Nihai amacımız fiyat istikrarını sağlayarak ekonomik istikrarı pekiştirmek.

* Önümüzdeki dönemde gıda fiyatlarında oynaklığın azaltılması için orta vadeye yayılmış somut adımlar içeren bir eylem planının oluştuğunu söyleyebilirim. Gıda Komitesi somut bir örnek ve bu tip çabaların artırılması gerekir.

* Para politikasının önümüzdeki dönemde daha sade ve öngörülebilir olmasını amaçlıyoruz.

* Sadeleşme önlemleri önümüzdeki dönemde hızlandığı takdirde kurul üyeleri nihai tek faize ilişkin değerlendirmelerini yapacaklardır, şu anda farklı değerlendirmeler olduğunu biliyorum.

Faizi iletişimle çözecek
İletişimin önümüzdeki dönem Merkez Bankası açısından en önemli unsurlardan biri olacağını ifade eden Murat Çetinkaya, şunları söyledi:

* Mesela fiyat istikrarına kalıcı ulaşmak ve kalıcı olarak ulaştığı fikrini ekonomik aktörlere verebilmek. Hükümet dahil ilgili kurumlar dahil tüm paydaşlarla yakın bir iletişimde olmak.

* Enflasyon tahminimizi revize etmedik. Bu, enflasyon tahminleriyle ilgili yeni bir bakış açısının başlangıcı olabilir. Fiyat istikrarına herhangi bir yıl ulaşma hedefimiz yok, amacımız kalıcı olarak ulaşmak.

* Önümüzdeki dönemde makroekonomik dengeleri ve para politikası ile etkileşimlerini de gözeten bütüncül bir yaklaşımla hareket edeceğiz. Hem günün şartlarını hem de geleceğe dair beklentileri dikkate alarak finansal ve reel sektörü daha iyi anlamak için çaba göstermeye devam edeceğiz.

* Bu konularda geçmişte başlattığımız çalışmaları daha ileri götürme gayretinde olacağız. Nihai amacımız, fiyat istikrarını sağlayarak ekonomik istikrarı pekiştirmek olacak.

* Önümüzdeki birkaç ay iletişim araçlarına ilişkin çerçeve stratejisini oluşturup paylaşmayı düşünüyoruz.

‘Tek sorumlu değiliz ’
Merkez Bankası’nın ne yapmaya çalıştığını anlatmak için reel sektörle daha sık toplantı düzenleyeceklerini söyleyen Çetinkaya, şöyle devam etti: “Birkaç yıldır arkadaşlarımız şubelerdeki çalışanlarımızla birlikte farklı sektörlerdeki firmaları düzenli ziyaret ediyorlar. Bire bir elde edilen bilgileri düzenli olarak raporluyor ve kurul üyeleriyle paylaşıyorlar. Bu çalışmanın bize önemli veriler sağladığını gördük. Bu çalışmanın kapsamını genişletebiliriz. Faizle ilgili tartışmaların olması çok normal çünkü maliyet unsuru. Buradaki aktarımın değişik şiddetle gerçekleştiğinin anlatılması önemli. Piyasa faizlerinin oluşumunda sadece TCMB faizinin etkili olmadığı anlatılmalı.

EKONOMİSTLER NE DİYOR?
Çetinkaya, sunum yaptığı ekonomistlerin beklentisini de karşılayamadı. Sorularının yanıtlarını tam olarak alamadıklarını ifade eden ekonomistler para politikasında gevşemenin devam edeceği izlenimini aldıklarını belirttiler. Ekonomistler, sıkı para politikası duruşunun korunması ifadesi ile üst banttaki faiz indirimlerinin birbiriyle çeliştiğine dikkat çekerek, ayrıca üst banttaki indirimlerin küresel oynaklıklara karşı TL’yi koruyamayacağından endişeli olduklarını ifade ettiler. Bankalardaki kredi mevduat oranının yüksekliğine dikkat çekerek borçlanma maliyetlerinin bankaları zorlayacağına da vurgu yaptılar.


http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/522758/Parasal_gevsemeyi_itiraf_edemedi.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.