Ana içeriğe atla

Fed'in yapamadığını Babacan yaptı: Dolar 2.98'e indi


Fed'in faizleri sabit bırakmasına rağmen dolar/TL siyasi belirsizliklerin etkisiyle yükselişini sürdürürken, Babacan'nın AKP'den milletvekili adayı gösterilmesiyle lira yaklaşık yüzde 1 değer kazandı. Dolar 2.98'e indi, borsa kayıpları geri verdi.
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri sabit tutması ardından ilk tepki olarak 2.97 TL civarına gerileyen dolar, kısa sürede yeniden 3 TL’nin üzerine çıktı. Siyasi riskler, güvenlik endişeleri ve Fitch’in Türkiye’nin notunu negatife çevireceği endişeleri piyasaları baskıladı. Borsa İstanbul’da kayıplar gün içinde yüzde 1’i buldu. Avrupa borsaları da Fed belirsizliği ile yüzde 3 civarı düştü.

Akşam saatlerinde ise eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın AKP’den milletvekili listesine girdiği açıklandı. Piyasaların ve uluslararası kuruluşların önceki hükümette en güvendiği isimlerden biri olan Babacan Ankara’dan aday oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de Gaziantep 1.sıradan aday olduğu bildirildi. Babacan, adaylık için başvuruda bulunmamıştı ancak parti üst yönetimi başvurusu olmayan kişileri de aday gösterebiliyor.

Eski ekonomi yönetiminin devam edeceği beklentisiyle piyasalar da artıya döndü. Borsa kayıplarını geri vererek yüzde 0.16 yükselişle günü tamamlarken, serbest piyasada dolar 2.9820 TL’den kapandı. 

Analistler Fed sonrası gelişen ülke para birimlerinin sınırlı olumlu performans gösterebileceğini, Türkiye özelinde ise siyasetin ve güvenlik risklerinin baskısının devam edebileceğini belirtiyor. Daha önce faiz adımı atmak için Fed’i bekleyeceğine işaret eden Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek haftaki toplantısında faizi değiştirmeme olasılığı da TL üzerinde baskı unsuru. 

Diğer yandan piyasalar gün boyu kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in not gözden geçirmesine odaklandı. Fitch’in yatırım yapılabilir en düşük seviye olan “BBB-” olarak değerlendirdiği kredi notunda bir değişiklik yapması beklenmese de not görünümünün durağandan negatife çekilme olasılığı göz ardı edilmiyor.

ING Stratejisti Pınar Uslu, “Yakın dönemde küresel piyasalarda gerçekleşecek olası iyimser gelişmelere TL’nin vereceği tepki diğer gelişen ülkelere göre sınırlı olabilir. Stresin arttığı zamanlarda da TL’de sert satışlar görülebilir. Fed faizi artırsaydı, en azından belirsizliklerden birisi geride bırakılacaktı ve TCMB’nin faiz koridorunu daraltması beklenebilecekti. Şimdi ise gözler Fitch’e çevrildi. Kredi notu görünümü durağandan negatife indirilirse, TL baskı altında kalabilir” dedi.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.