Ana içeriğe atla

Özyeğin: Ekonomi iyi gitmese de Türk insanı işini biliyor

Hüsnü Özyeğin: “Ekonomi iyi gitmiyor dense de oto ve konutta satışlar çok iyi. Bu ortamda en önemli yatırım konut, sonra da araba. Vatandaş işini biliyor”Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türkiye’de büyümenin 2016-2017’de yüzde 4’lere tekrar geleceğine inanıyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin şart olduğuna dikkat çekiyor. Duayen bankacıya göre yapısal reformlar da kalıcı bir hükümet kurulmadan gerçekleşmeyecek.

İş dünyasının önde gelen isimlerinden Hüsnü Özyeğin ile Ankara’da geçen hafta düzenlenen B20 Türkiye Konferansı sırasında konuştuk. Özyeğin, küresel ekonomik gelişmelerden Türkiye ekonomisine, gündemdeki konuları gazetemiz için yorumladı.

Hüsnü Özyeğin, Türkiye ekonomisinin kötüye gittiği yorumlarına rağmen ‘enterasan’ olarak nitelendirdiği bir noktaya da dikkat çekti. O da Türk insanın belirsizlik ortamında geleceği çok iyi öngörerek konut ve otomobil yatırımlarını artırması.


- Mevcut küresel ekonomik ortamda yapısal reformlar hayati önem taşıyor. Reformlar ne zaman uygulanabilecek?
Yapısal reformları kalıcı hükümet yapacak artık. Çünkü geçici bir seçim hükümeti var. Yeni gelecek hükümet bir ekonomik paket hazırlayacak diye tahmin ediyorum. Bu da 1 Kasım’dan sonra olacak. Şu an yapısal reform zamansız.

- Büyüme öngörüleri yıl sonu için yüzde 2.5’e kadar indirildi. Bu istihdamı da olumsuz etkileyecek mi?
Öyle tahmin ediliyor. İstihdam yaratabilmek için Türkiye’de arzu edilen büyüme yüzde 5. Büyümenin daha iyi olacağına inanıyorum ben. Yapısal reformlar yapıldıktan sonra, yeni hükümetle beraber büyümenin tekrar asgari yüzde 4’lere geleceğine inanıyorum. Ama buna da bir zaman var zaten. Uluslararası Para Fonu da Türkiye için büyümeyi 2016-2017’de yüzde 4 gibi tahmin ediyor. Diğer uluslararası kuruluşların tahminleri de bu yönde. Aslında çok enteresan bir şey var, ekonomi iyi gitmiyor deniliyor bazı çevreler tarafından. Ama bu sene kadar Türkiye’de otomobil satılmadı veya konut satışları da çok iyi. Otomobil ihracatı mayısta grev oldu biraz onun etkisiyle düştü ama konut satışları ilk altı ayda çok iyiydi. Bunda dolar yükselecek beklentisi de önemli. Vatandaş işini biliyor. Çünkü orta vadede en önemli yatırım konut sonra da araba. Onlar da ilk yarıda çok iyi gitti.Yatırım hedefi 4.5G ile tutacak

- Doğrudan yabancı yatırımlar konusunda yıl sonu için 12 milyar dolar hedefi vardı. Bu şartlarda hedef tutacak mı?
Özelleştirmeler yavaşladı ama telekom yatırımlarıyla 12 milyar doları da geçecek. 4.5G ihalesi 3.8 milyar Avro yani 4 milyar dolarlık bir yatırım girişine yol açacak. Bunun önemli bir kısmı Vodafone’un olacak. En azından dışarıdan gelecek yatırım olarak geçecek. Tahmin ediyorum Vodafone sermaye artıracak. Yani Türkiye’ye sermaye gelmiş olacak, Ya da kendi öz kaynaklarından kullanırsa dışarı temettü gitmeyecek.

‘Fed, acı bekler gibi bekleniyor’

- Çin’deki kriz Türkiye’yi nasıl etkileyecek?
Çin’de devalüasyon oldu. Yuan yüzde 6-7 değer kaybetti. Tabi bu Türkiye’nin Çin’e karşı rekabet gücünü azaltmış oldu. Türkiye’nin Çin’e ihracatı çok az malesef. Yani yuanın düşmesi bizi birebir etkilemeyecek. Çin’e 2.5 milyar dolarlık ihracat yapmamıza karşın, Çin’den 25 milyar dolarlık ithalat var. Yuanın değer kaybıyla Çin’den daha çok ithal edeceğiz demektir. Uzakdoğu ülkeleri daha çok etkileniyor. Çünkü bu ülkeler Çin ile rekabet ediyorlar. Kore, Vietnam, Malezya, Endonezya, Japonya... Domino etkisi ile onlar da para birimlerinin değerini düşürmek zorundalar. Düşürdüler de biraz.

- Peki Fed faizleri yükselttiğinde nasıl etkileneceğiz?
Bu senelerdir bekleniyor, acı bekler gibi bekleniyor. Fed’in faiz artırımına bence piyasa kendini alıştırdı artık. Yani çok hızlı bir yükselme olmayacak. Ama Avrupa Merkez Bankası’nın genişlemeye devam edeceği, hatta faiz artırma ihtimali ortaya çıktı son toplantının ardından. Bu önemli. Demek ki Amerika’da bir artış beklemiyor demektir bu. ABD faiz artış ihtimaliyle ilgili her gün anketler yapılıyor. İki üç hafta önce ankete katılanların yüzde 47’si faizin artacağına inanıyordu. Birkaç gün önce bu oran yüzde 25’lere düştü. Benim ne düşündüğüm çok önemli değil. Piyasada çok oyuncu var, piyasanın ne düşündüğü önemli.


Merkez Bankası doğru yapıyor

- Merkez Bankası faizi yükseltecek mi?
Ben ona şöyle veriyorum. Merkez Bankası’nın elinde bütün veriler var. En çok veri Merkez Bankası’nın elinde ve ne yaptığını çok iyi biliyor. Şimdiye kadar çok iyi yönettiler. Ama tabi onların da yapmayı düşündükleri şeyin bir zamanlaması var. Zaten bunu ima ettiler. Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı vardı. ABD’den veriler geliyor. Tarımdışı istihdam verisi çok önemli bir veriydi. Fed onu biraz bekliyor. Ama asıl Fed kararı gelecek hafta. O kadar küresel bir ekonomi var ki dünyada. Bütün merkez bankaları birbirini takip etmek zorunda. Hele Fed’i ve Avrupa Merkez Bankası’nı. Onun için bizim Merkez Bankası doğru yapıyor beklemekle. Çünkü Merkez Bankası’nın elinde birçok enstruman var. Birtakım hareketler yaptığı zaman onların hakikaten etkili olması lazım. Yarım yamalak hareket yapamaz Merkez Bankası.

- İhracattaki durgunluk Avrupa’daki yavaşlama ile mi ilgili?
İhracatta Avrupa çok önemli. Çünkü otomobil ihracatının neredeyse tamamı Avrupa’ya oluyor. Oradaki durgunluk Türkiye’nin otomobil ihracatını da etkiliyor. Bütün markalar Avrupa’ya ihraç ediliyor. Diğer ülkelerin çok küçük oranda payı var.


 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.