Ana içeriğe atla

G20: İstikrar ve güven yoksa yatırım da olmaz


B20’de merkez bankası başkanlarına göre belirsizlik ve güvensizlik ortamında yatırımları artırmak mümkün değil.


Dünyanın en büyük 20 ekonomisini temsil eden G20’nin iş dünyası ayağı B20 toplantılarının ikinci gününde G20 Finans Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları ortak oturumunda küresel düşük büyüme ve düşük faizle yatırımları artırmak için kilit konular olan istikrar ve güvene dikkat çekildi.

Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Erdem Başçı’nın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda konuşan Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, kesinlik, tahmin edilebilirlik ve istikrarın yatırımlar için son derece önemli kriterler olduğunu söyledi. Lagarde şöyle devam etti: “Bunlar varsa yatırım yapabilirsiniz. Tüm ekonomiler için çok önemli bir konu var. Hepimizin ortak noktası kırılgan toparlanma ve düşük verimlilik. Bu da ekonomileri olumsuz etkiliyor.

Verimliliği artırmak için üç kilit unsur olduğuna değinen Lagarde, bunlardan ilkinin altyapı yatırımları olduğunu belirtti.

Talep yetersiz
Fransa merkez bankası başkanı Christian Noyer de yatırımlarda istenen ivmenin yakalanamamasını talep yetersizliği ve belirsizlikle açıkladı.

Noyer şunları söyledi: “Düşük büyüme ortamının arkasında düşük yatırım var. Yatırımların GSYH’ye oranı kriz öncesine göre yüzde 3 daha düşük. Yatırımların düşük olmasının bir nedeni talep yetersizliği. Tasarruflar çok yüksek. Talep ve belirsizlik iki önemli nokta. Avrupa’da son birkaç yılda bunu gördük. Tasarruf neden bu kadar fazla ve yatırıma talep neden düşük diye bakarsak iki önemli etki var nüfusun yaşlanması ve borçluluk seviyesinin hala yüksek olması. Tek başına parasal politikalar bu sorunları çözemez.

Hukuk üstün olmalı
Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens da yine güven ve belirsizliğin yatırımlar açısından kilit konular olduğunu vurguladı. Carstens, insan sermayesine yatırım, inovasyon ve teknik değişimleri destekleyen eğitim politikaları, iş ve eğitim dünyası arasında etkileşim ve hukukun üstünlüğü konularının da yatırımların artması için önem arz ettiğine dikkat çekti.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan ise genel büyüme sorunlarını sadece parasal politikalarla sınırlamamak gerektiğine dikkat çekerek “Kamu ve özel sektörün yapacağı yatırımlar ve daha fazla insanın kayıtlı ekonomiye dahil olması, yani kapsayıcılık ve uygulama önemli” dedi.

G20 Taslağı, Fed’in olası faiz artırımının küresel piyasalar risk teşkil ettiği ifadesini içeriyor. Bloomberg News tarafından görülen bildiri taslağında, “Ekonomik görünümün gelişme göstermesine paralel olarak, para politikasında sıkılaşma bazı gelişmiş ekonomilerde daha yüksek ihtimalli ki bu durum finans piyasalarındaki belirsizliğin ana kaynaklarından bir olmayı sürdürüyor” ifadeleri yer aldı.

Taslak aynı zamanda finans piyasalarında son dönemde yaşanan oynaklığa değiniyor ve potansiyel yansımaların izlenmesi gerektiğini ifade ediyor.
GENÇLER İÇİN ORTAK ÇAĞRI
G20 ülkelerindeki işverenleri temsilen B20 ve çalışanları temsilen L20’nin önde gelen isimleri, istihdamın artırılması, büyümenin canlandırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla ortak bir deklarasyona imza attı. Şu öneriler yer aldı:
 • İstihdamla ilgili kalıcı çözüm için genç istihdamına yönelik yapısal önlemler hızlı biçimde alınmalı. Ulusal çıraklık sistemleri teşvik edilmeli.
 • Özel sektör kadar hükümetler de somut önlem almalı. Eğitim ve öğretim iyileştirmeli.
 • İnsani sermaye yatırımları artırılmalı, adil ücret politikaları teşvik edilmeli.
 • Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için hükümetler harekete geçmeli.
 • Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kabul ettiği kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye ilişkin tavsiyesi uygulanmalı.
 • Ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasında, işveren ve işçi kesimi etkin rol oynamalı.

Küresel işsizlik durdurulamıyor
G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı, Ankara Bildirgesi’nin kabul edilmesi ile sona erdi. Küresel işsizliğin artmaya devam ettiğine işaret edilen bildirgede, birçok G20 ülkesindeki ekonomik büyümenin de 2008 küresel mali krizinden kaynaklanan iş açıklarını kapatmada yetersiz kaldığı belirtildi.

G20 zirvesinde liderlere sunulacak 24 maddelik bildirgede özetle şu değerlendirmeler yer aldı:

 • Küresel işgücüne katılım ve verimlilik artışı görece düşük seyrederken, küresel işsizlik artamaya devam etti.
 • Birçok G20 ülkesindeki ekonomik büyüme, 2008 küresel mali krizinden kaynaklanan iş açıklarını kapatmada yetersiz kaldı. İstihdam artışını desteklerken aynı zamanda iş kalitesini güçlendiren, çalışma hak ve ilkelerine saygı gösteren ve eşitsizlikler ve kayıtdışılıkla etkin bir şekilde mücadele eden politikalara ihtiyaç var.
 • İşsizlik ve eksik istihdamın ücretler üzerinde olumsuz baskı oluşturduğunu ve artan eşitsizliğe sebep olduğunu biliyoruz.
 • Birçok G20 üye ekonomilerindeki artan eşitsizliklere ilişkin uzun dönemli eğilim, liderlerimizin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedefleri ile uyumsuz.
 • Etkin ve adil bir şekilde yönetildiğinde, sorunlara rağmen işgücü hareketliliği büyümeye katkı sağlama potansiyeline sahip.
 • Kaliteli eğitime sınırlı erişim, okuldan işe başarılı bir geçişin önündeki engeller ve beceri uyumsuzluğu varlığını sürdürüyor.
 • Genç insanların eğitime, mesleki eğitime ve işe yerleştirilmelerini ve uzun sürelerle iş hayatından uzak kalmalarını engelleme taahhüdümüzü yeniliyoruz.
 • Liderlerimize 2025 yılı itibarıyla işgücü piyasalarından sürekli olarak dışlanma riskiyle en çok karşı karşıya olan düşük nitelikli genç bireylerin oranını yüzde 15 azaltmayı tavsiye ediyoruz.
 • Hızlı, yenilikçi, esnek ve etkin çözümler sağlanması yoluyla istihdamı desteklemenin önemine vurgu yapıyoruz.
 • Nüfuslarımızın yaşlanmasının işgücü piyasalarımıza getirdiği zorluklar ve fırsatların farkındayız. İleride G20 işgücü piyasalarının karşılaşacağı demografik sorunları araştıracağımızı kabul ediyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.