Ana içeriğe atla

'İslama uygun borsa' örneği dünyada yok

BİST Başkanı Ulussever ‘İslami kurallara uygun borsa’ çağrısı yaparken uzmanlara göre dünyada böyle bir örnek yok. Borsa İstanbul’un yapısı da buna uygun değil.Borsa İstanbul (BİST) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Ulussever’in “Borsayı İslami kurallara uygun bir yapıya dönüştürmeliyiz” sözleri finans dünyasında tartışma yarattı. Konunun uzmanlarına göre BİST’in yapısı İslami modele uygun değil. Çünkü yüzde 90’a yakını bankalardan oluşuyor. Üstelik dünyada bu konuda örnek gösterilecek bir borsa modeli de mevcut değil.

Önceki gün İslami Ekonomi ve Finans 2015 Sempozyumu’nda konuşan Ulussever, “Tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir model geliştirmeliyiz” demişti.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Arzova ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Başkanı Arif Ünver konuyu Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Burak Arzova, “Dünyada hangi ülkede böyle bir örnek var” diye sordu. Arzova “Sadece İslami usullere uygun borsa olacaksa ticari bankalar olamayacak demektir. Bankacılık sektörü ağırlıklı bir borsamız var. En başta etkilenecek olan bankalardır. Böyle bir yapı ya da finansman modeli yok” dedi.


Finans merkezi böyle olunmaz
İstanbul Finans Merkezi projesine değinen Arzova, “Bir yandan İstanbul ‘finans merkezi’ olacak diyorsunuz. Bunun için dünyanın bütün şirketlerini kendi borsanızda işlem görür hale getirmeniz gerek. Nasdaq ile anlaşmayı nereye oturtacaksınız belli değil. Londra ve New York borsaları Arap sermayesinin en çok yatırım yaptığı borsalar. Manchester United gibi, Manchester City gibi futbol kulüplerinden hisse alıyorlar. Körfez sermayesi sadece bize gelecek değil. Malezya var, Hong Kong, New York, Londra borsaları var” dedi.

Arzova şöyle devam etti: “Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan karbon borsası oluşturmamız gerekiyor demişti. Bu doğru bir yaklaşımdı. Şimdi nereden nereye geldik. İlk aklıma gelen bu borsanın açılış kapanış saatleri ne olacak, cumaları kapalı mı olacak veya dini bayramlarda tatil mi olacak? Çünkü cuma günü Arap sermayesi diğer borsalarda işlem görmeye devam edecek. Bunların hepsi soru işareti. Zaten Türkiye piyasasından rekor çıkış var. Yabancı yatırımcı için pek çok belirsizlik var. Artık yatırım yapılabilir ülke konumundan çıktık. 1 Kasım’dan sonra ne olacağını bilmiyoruz.”

YENİ BİR BORSA KURULMASI LAZIM
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Başkanı Arif Ünver ise mevcut borsa ile bu yapının sağlanamayacağını belirterek, böyle bir yapının yeni bir borsa kurulmasını gerektirdiğini söyledi. Sermaye Piyasası Kanunu’nun 65. maddesine göre, Bakanlar Kurulu kararı ile yeni bir borsanın kurulmasının mümkün olduğunu vurgulayan Ünver, Borsa İstanbul Başkanı’nın da buna işaret ettiğini düşündüğünü söyledi.

Ünver şunlara dikkat çekti: “İngiltere İslami bir ülke olmamasına rağmen İslami finans alanında çok ciddi açılımlar yaptı. Altı doldurulduğu takdirde olumlu buluyorum. Çünkü bu ülkelerin ciddi fonları var. İran dışa açılmaya başladı ve büyük bir pazar. Bu fonların sermaye piyasalarına da çekilmesi gerek. Ancak mevcut borsayı bu yapıya kavuşturamazsınız. Yüzde 80- 90’ı borsanın bankalardan oluşuyor.”


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.