Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Yunanistan'a yardım kördüğüm
Piyasalarda gözler yine Yunanistan'da. Bugün başlayıp yarın tamamlanacak olacak Eurogroup toplantısı öncesi anlaşma umutları iyice zayıfladı. AB yetkilileri Yunanistan'da hükümetin yeterince taviz vermediğini belirtirken Atina geri adım atacağa benzemiyor. Bu hafta da 7.2 milyar Avro'luk yardım diliminin serbest bırakılması beklenmiyor. 
Uluslararası Para Fonu'na (IMF) borcunun 200 milyon Avro'luk bölümünü geçen hafta ödeyen Yunanistan'ın 12 Mayıs'ta 750 milyon Avro daha ödemesi gerekiyor. İki taraf arasında aylardır süren görüşmelerde ilerleme sağlanmazken, toplantı sürecinde taraflardan gelecek ifadeler özellikle Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişen piyasaların seyrinde etkili olacak. Yunanistan’ın piyasalarda oluşturduğu gergin bir atmosfer Avro üzerinde de baskı yaratabilir. Bu da geçen hafta ABD verilerinin yarattığı iyimserlikle gerileyen doların yeniden yükselmesine neden olabilir.

Notu belli olacak

Diğer yandan perşembe Atina'da Economist Yunanistan toplantısı var. Toplantıya Yunanistan başbakanı, maliye bakanı, maliye bakan yardımcısı, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSF) başkanı ve Uluslararası Para Fonu Avrupa departmanı başkanı katılacak.

Cuma ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P İtalya'nın, Fitch Yunanistan'ın kredi notunu gözden geçirecek.


ABD yön veriyor
Geçen hafta ABD’de takip edilen veri akışında güçlü doların ABD verileri üzerindeki olumsuz etkisi görülmeye devam etti. 

Piyasaların ABD faiz artışı zamanlaması için beklediği ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde açıklanan ve beklentilerin altında kalan işsizlik maaşı başvuruları gelişen para birimlerine ilişkin iyimserliği destekledi. Dolar/TL 2.68’e; sepet bazında TL de 2.85’e geriledi. Avro/TL ise 3.00’ün üzerindeki seyrini sürdürdü.


Faizler yükseliyor

Tarım dışı istihdam verileri ise beklenen düzeyde bir artışa işaret etti ve işsizlik hafif geriledi. Ancak ücret artışlarının fazla artmaması ve mart ayı istihdam artışı verisinin geriye doğru revize edilmesi nedeniyle ABD Merkez Bankası Fed’in haziranda faiz artırımı yapması için yeterince güçlü olarak nitelenmemesiyle ilk başta 2.70’e doğru artan dolar/TL daha sonra tekrar geriledi ve 2.68’in altına indi.

Sonuç olarak 30 Nisan’da Merkez Bankası kurlarıyla 2.6607 olan dolar/TL paritesi, 8 Mayıs’ta 2.6908 TL’den kapandı. Hafta başında 2.9763 TL düzeyinde olan Avro/TL 3.0190 TL’ye çıktı. Piyasa faizleri ise yükselişini sürdürdü. Gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi yüzde 9.96'dan 10.27’ye yükseldi.


Tahmin tutmuyor

Türkiye’de geçen hafta açıklanan enflasyon verisi Merkez Bankası'nın tahminlerinin tutmadığını bir kez daha gösterdi. Martta tüketici fiyat enflasyonu (TÜFE) yüzde 1.63 oldu ve yıllık enflasyon yüzde 7.91’e yükseldi. Yıl sonu TÜFE beklentileri de civarına 8 civarına çıktı. Merkez, daha bir hafta önce açıkladığı enflasyon raporunda yıl sonu tüketici enflasyonu tahmini yüzde 5.5’ten 6.8’e yükseltmişti. Hükümetin Orta Vadeli Plan hedefi ise yüzde 5. Son iki yıldır hedefleri tutmadığı için hükümete açık mektup yazmak zorunda kalan Merkez'in faiz artışına gerek duymaması da tartışma konusu. Geçen hafta Türkiye ile ilgili not kararını açıklayan ve ülkenin yerel para cinsinden notunu düşüren S&P de bunun Merkez Bankası'nın güvenilirliğine yönelik zorlukları yansıttığını belirtti.


Cari açık izlenecek

Bu hafta Türkiye'de mart ayı cari işlemler açığı, şubat dönemi işsizlik, Merkez Bankası mayıs ayı TÜFE beklenti anketi ve nisan ayı bütçe verileri açıklanacak. Geçen yılın ikinci yarısından itibaren petrol fiyatlarının düşüşü ile birlikte piyasalarda cari açıkta gerileme beklentisi mevcuttu. Bir süredir petrol fiyatları yükseliyor. Brent petrol geçen hafta 65 dolara, ABD petrolü de 60 dolara ulaştı.

Bu nedenle 4.30 milyar dolar olan beklentilerin üzerinde gelebilecek bir cari açık verisi kurda yukarı yönlü hareketlere neden olabilir. Piyasaların işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 11.4.
S&P’nin Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesinin fiyatlamalarda görülmesi halinde kurda 2.70'i aşması ve endekste satışlar mümkün. ABD tarafında ise işsizlik maaş başvuruları, sanayi üretimi ve perakende satış verileri ön planda olacak.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.