Ana içeriğe atla

Servet azalırken borçlar katlandı

Credit Suisse’ye göre son bir yılda Türkiye’de dolar milyarderi sayısı 29’a çıkarken kişi başına düşen servet 1511 dolar azaldı, borç 445 dolar arttı.


Credit Suisse’in 2016 Küresel Servet Raporu, Türkiye’de son bir yılda toplam servet ve yetişkin kişi başına düşen servet azalırken borçluluğun arttığını gösterdi. Aynı dönemde dolar milyarderi sayısının iki artışla 29’a çıkması dikkat çekti. Rapora göre düşük orta geliriyle Türkiye, fakir ülkeler arasında gösteriliyor. Türkiye’de 8.3 milyon kişi en alt yüzde 20 grubunda yer alıyor. Buna göre Türkiye nüfusunun yüzde 15.4’ünün serveti 248 doları geçmiyor. Türkiye bu oranla 46 ülke arasında 19. sırada yer alıyor. Rapora göre Türkiye, 2015- 2016 döneminde ev fiyatlarındaki artışta yüzde 18.4 ile 47 ülke arasında üçüncü sırada. Aynı dönemde Türkiye’de hisse değerleri yüzde 12.2, lira yüzde 6.8 değer yitirdi.

29 milyarder var
Diğer yandan Türkiye’de 1 milyon doların üzerinde serveti bulunanların sayısı 77 bin. 100 bin dolardan fazla serveti olanlar 1 milyon 72 bin kişi. Rapora göre Türkiye’de milyarder sayısı 29. Bu kişilerin serveti 1 milyar doların üzerinde. Geçen yıl açıklanan raporda milyarder sayısı 27 idi. Buna göre son bir yılda iki dolar milyarderi daha oldu. Türkiye, milyarder sayısıyla 15. sırada yer aldı. Serveti 500 milyon dolarla 1 milyar dolar arasında olan ise 35 kişi var. Serveti 100-500 milyon dolar arasında olanlar 338, 50-100 milyon dolar arasında olanlar 485, 10-50 milyon dolar arasında olanlar 4 bin 612, 5-10 milyon dolar arasında olanlar 6 bin 775, 1-5 milyon dolar arasında olanlar 65 bin 5 kişi. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon 372 bin olarak görünüyor, bunun 54 milyon 8 bini yetişkin nüfus. Buna göre Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 72.6’sının serveti 10 bin doların altında. 10-100 bin dolar arasında serveti olanlar yüzde 25.4, 100 bin- 1 milyon dolar arasında serveti olanlar yüzde 1.8, 1 milyon doların üzerinde serveti olanlar da yüzde 0.1’i temsil ediyor.13 kat artış
Credit Suisse hesaplamalarına göre 2016 ortasında Türkiye’de yetişkin kişi başına düşen servet 19 bin 685 dolar. Toplam servet ise 1 trilyon 63 milyar dolar. Bunun 10 bin 87 doları finansal, 15 bin 687 doları finansdışı kaynaklıyken, yetişkin başına düşen borç 6 bin 89 dolar. 2000 yılının sonunda Türkiye’de toplam servet 484 milyar dolardı. Yetişkin kişi başına düşen servet 12 bin 342 dolar. Bunun 3 bin 993 doları finansal, 8 bin 814 doları ise finans dışı kaynaklı. Aynı dönemde yetişkin kişi başına düşen borç miktarı 465 dolardı. Buna göre 2000-2016 arasında yetişkin kişi başına düşen servet 1.6, borç ise 13 kat arttı.

Bir yılda 1511 dolar
Diğer yandan 2015’e göre 2016’da toplam servet ve kişi başına düşen servet azaldı. 2015 ortasında Türkiye’de toplam servet 1 trilyon 125 milyar dolar, yetişkin kişi başına düşen servet ise 21 bin 196 dolardı. Buna göre son bir yılda toplam servet 62 milyar dolar, yetişkin kişi başına düşen servet ise 1511 dolar azaldı. Bu, sırasıyla yüzde 5.5 ve yüzde 7.1 düşüşe işaret ediyor. Yetişkin kişi başına borç son bir yılda 5 bin 644 dolardan 6 bin 89 dolara çıktı. Yani 445 dolar arttı.

 Küresel sistem alarm veriyor
Credit Suisse hesaplamalarına göre dünyadaki yetişkin kişilerin yarısının serveti 2 bin 222 doların altında. En alt yüzde 20’lik grubun serveti ise 248 doları geçmiyor. Yine en alt kesimin yüzde 44’ü borçlu ve ortalama borç miktarı 2 bin 628 doları buluyor. Verilere göre Hindistan yetişkin nüfusunun yüzde 31’i, Afrika’nın yüzde 40’ı, Asya Pasifik’in yüzde 19’u, Latin Amerika’nın yüzde 18’i, Avrupa’nın yüzde 17’si, Kuzey Amerika’nın yüzde 9’u, Çin’in ise yüzde 7’si en alt yüzde 20’de yer alıyor. Son bir yılda küresel servet miktarı ise 3.5 trilyon dolar artışla 256 trilyon dolara ulaştı. Bu yüzde 4 artışa işaret ediyor. Toplam servet artarken kişi başına düşen servet ise yüzde 0.1 azaldı ve 52 bin 819 dolar oldu. Kişi başına borçlulukta artış yüzde 4.4 olarak gerçekleşti ve 1775 dolara çıktı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.