Ana içeriğe atla

Doları olan 'coştu'

Kur, Erdoğan’ın ‘Dolara yatırım yapan yaya kalır’ dediği 6 Mart 2015’ten bu yana 75 kuruş yükselirken 100 bin doları olan kur farkından 74 bin 640 lira kazanç elde etti.


Gerek ABD’nin faiz artışına yaklaşması gerekse yurt içindeki siyasi gelişmelerin etkisiyle dolar kuru rekor üstüne rekor kırarken hükümet tarafından endişelenmeye gerek olmadığına dair mesajlar sürüyor. Kur, dün de dolardaki küresel güçlenme eğilimiyle iç siyasi endişeler birleşince 3.3720 ile yeni tarihi zirvesini gördü. Yeni rekor ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in faiz artırımı ihtimalini güçlendiren açıklamasının ardından geldi. Doların bir günlük artışı yüzde 1.5'i buldu.

Lira eridi
Ancak hükümet için kurun hangi seviyesinin endişe verici olduğu bilinmiyor. Dün Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem dün “Kur tarafında endişe edecek bir durum yok” dedi. Bundan önce de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 6 Mart 2015’te siyasi belirsiz ve erken seçim endişeleri nedeniyle rekor kıran dolarla ilgili, “Son gelişmeler, bir defa tamamıyla dolar-Avro arasındaki parite konusudur. Dolara aşırı derecede yatırım yapanlar, yaya kalabilirler” demişti. O tarihte dolar kuru 2.6256 seviyesindeydi. Erdoğan’ın açıklamasının ardından geçen altı ayda dolar kuru yüzde 10 yükseldi.

Kur tarihi zirvelerini görmeye devam ederken son olarak geldiği seviye 3.3720 oldu. Buna göre 6 Mart 2015’ten beri dolar/TL yüzde 28.4 arttı. O dönemde Avro/TL ise 2.8680 seviyesindeydi. Dün 3.5820’den kapandı. Buna göre Avro kurundaki artış da yüzde 25 oldu.Kur kazancı
Bu artış oranlarına göre 6 Mart 2015’te 100 bin doları olan bir vatandaşın cebinde 262 bin 560 lira varken, bu rakam dün itibarıyla 337 bin 200 liraya çıktı. Özetle kur kazancı 74 bin 640 lira oldu. Avro için kazanç ise 71 bin 400 lira olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası verilerine göre bankalarda 11 Kasım itibarıyla 170 milyar 429 milyon dolarlık yabancı para cinsinden döviz mevduatı bulunuyor. Yurtiçi yerleşiklerin yabancı para toplam mevduat ve fonları ise 142.4 milyar dolar.

Diğer yandan yabancı kaçışı sürüyor. Yurtdışında yerleşik kişilerin devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 11 Kasım ile biten haftada bir önceki haftaya göre 678.4, hisse portföyü ise aynı dönemde net 305.7 milyon dolar azaldı.

Baskı sürecek
Yurtdışı gelişmelerin yanı sıra yurtiçinde başkanlık, anayasa değişiklikleri, referandum gibi unsurlar ile jeopolitik risklerin TL’deki kırılganlığın artmasına neden olurken, gelecek dönemde TL’de baskı yaratmaya devam edebileceği belirtiliyor.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, “Fed’in aralıkta faiz artırımına gideceği beklentisi tümüyle fiyatlanırken, doların daha da güçlenebileceği olasılığı dikkate alınıyor.  Yurt içi siyasi haber akışı ve jeopolitik risk algısı da TL’nin performansını etkileyen unsurlar arasında. Kurda 3.35 seviyesi psikolojik direnç olarak izleniyor” dedi.


Citi: En çok Türkiye etkilenir
Citigroup, Türkiye’nin Donald Trump’ın seçim zaferinden en olumsuz etkilenecek ülke olduğunu belirtti. ABD seçim sonuçları sonrasında Türkiye’nin bazı ek zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan banka, dün yayımladığı raporda, “Güçlü ABD Doları, daha yüksek ABD faiz ortamı Türkiye’nin yabancı sermaye akışına bağımlılığı üzerinde daha fazla baskı yaratacak” denildi.

Citi, Türkiye ülke tavsiyesini ‘ağırlık artır’dan ‘nötr’e çekti. Türkiye için 2016, 2017 ve 2018 büyüme tahminleri sırasıyla yüzde 3.0- 2.6-3.4 oldu. Aynı yıllar için enflasyon beklentileri ise yüzde 7.8-7.8-7.6 diye sıralandı.

SocGen’in dolar tahmini 3.55
Societe Generale stratejisti Jason Daw da Türk Lirası’nın ABD’nin yeni Başkanı seçilen Trump’ın izleyeceği politikalardan en olumsuz etkilenecek para birimlerinden biri olduğunu belirtti. SocGen analistleri, Türk Lirası’nın dolar karşısında 2017’nin ilk çeyreği itibarıyla 3.55 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.