Ana içeriğe atla

Enflasyon Merkez’in tahminini de aşacak

Merkez Bankası, 2017 enflasyon tahminini yüzde 6.5’e yükseltti. Ekonomistlere göre ise bu tahmin iyimser. Enflasyon 2016 yılında da yüzde 7.5’i aşacak.


Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bu yılın son enflasyon raporu toplantısında, enflasyon tahminlerini yılsonu için yüzde 7.5 seviyesinde koruduklarını, 2017 için ise yüzde 6’dan 6.5’e yükselttiklerini açıkladı. Merkez, gıda enflasyonu tahminlerini ise aşağı yönlü güncelledi. Buna göre gıda enflasyonunun bu yılın sonunda yüzde 8’den yüzde 6’ya, 2017 sonunda ise yüzde 8’den 7’ye inmesi bekleniyor. Murat Çetinkaya, gıda enflasyonundaki yavaşlamada turizmdeki gerilemenin, kırmızı et tedbirlerinin ve Rusya’nın etkilerinin hissedildiğini söyledi. Gıda enflasyonundaki yaklaşık bir puanlık aşağı yönlü tahmine rağmen, artan ithalat fiyatları nedeniyle enflasyonda düşüş beklemediklerini belirten Çetinkaya “Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve döviz kurundaki oynaklıkları da tahmin yaparken dikkate alıyoruz. Hizmet sektöründe aşamadığımız bir katılık var. Net ithalat tarafındaki artış bundan kaynaklanıyor. Çekirdek enflasyonda ücret enflasyonunun etkilerinin ortadan kalkması önemli” dedi. Rapora göre petrol fiyatları varsayımı 2016 için 44 dolarda sabit tutulurken, 2017 için 54 dolara yükseltildi.

İyimser bulundu
Döviz kurundaki gelişmeler enflasyon görünümünü bozarsa tepki veririz” diyen Merkez Bankası Başkanı, yüzde 6.5 hedefin gerçekleştirilebilir olduğunu belirtti. Ancak ekonomistler aynı fikirde değil. Merkez Bankası’nın öngörülerini çok iyimser bulduklarını belirten ekonomistlere göre 2017 enflasyon tahmini güncellenmek durumunda kalacak. Bu yıl için ise yüzde 7.5 tahminini tutturmak zor görünüyor. Asgari ücretteki artışın enflasyonu olumsuz etkilemeye devam edeceğini söyleyen ekonomistler teşvikler konusunda da geri dönüşlerin henüz belli olmadığına, yatırımlar konusunda halen belirsizlik olduğuna dikkat çektiler.

Gözler kredi kuruluşlarında

Fitch’in not indirimi riskinin sürdüğüne dikkat çeken Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Erol Gürcan, önceden duyurdukları takvime göre Standard&Poor’s’un (S&P) kasım, Moody’s’in de ekim ayında not güncellemesi yapacağını belirterek, S&P’nin hükümetin baskısıyla not artışına gitmesi durumunda piyasalardaki oynaklığın azalabileceğini belirtti. Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise Merkez’in sadeleşmeye devam edeceğini ifade ettiğini ama kasım ayında indirimleri sürdürüp sürdürmeyeceği konusunda net bir mesaj vermediğini söyledi.

Kur etkileyecek
Enflasyonun yıl sonunda yüzde 8’e çıkacağını öngören Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise Merkez’in gelecek yıl için tahminini yüzde 6.5’e yükseltmesiyle ilgili şunları söyledi: “Bu beklentinin revize edilmesi, kur geçişkenliği etkisinin ağırlık kazanması ihtimaline yorulabilir. İthalat fiyatları üzerinde gecikmeli kur etkileriyle 2017 başında bir yukarı hareket göreceğiz ki kur gelişmelerine bağlı olarak bu yukarı hareketin bütün yıl geneline yayılma ihtimali de var” dedi. 2016’da büyümenin ılımlı olmasını bekleyen Merkez’e göre, yılın üçüncü çeyreğinde sanayi üre timi ikinci çeyreğin altında kalacak. Kısa vadede cari açıkta da bir miktar artış görülecek. Teşvik paketleri büyümeye gelecek yıl olumlu katkı yapacak.

Dolar tarihi zirveye yakın
Dolar/TL, dün ABD’de faiz artışının yaklaşması, jeopolitik riskler Merkez Bankası’nın enflasyonu yukarı yönlü güncellemesinin etkisiyle tarihi zirvesine yakın seyretti. Güne 3.09 seviyesinden başlayan kur, ilerleyen saatlerde yükselişini sürdürürken en yüksek 3.1067 seviyesinden işlem gördü. Serbest piyasada dolar 3.1050 TL’den kapandı. Başkanlık sistemi tartışmalarının reformları geciktireceğine dönük tedirginlik, jeopolitik riskler ile küresel piyasaların etkisiyle geçen hafta 3.1140’a kadar yükselen kur TCMB’nin faiz indirimlerine ara verme kararı ile yönünü aşağı çevirmişti.

[Haber görseli]

Kasımı da pas geçecek
Merkez Bankası Başkanı, para politikası sadeleşme sürecini en kısa zamanda tamamlamayı planladıklarını belirtti. “Sadeleşmede hangi hızda ne yöne gideceğimizi belirleyecek şey veriler, enflasyon görünümünü etkileyen tüm gelişmeler olacak” diyen Çetinkaya, tek faiz politikasına geçiş için ise net bir tarih vermedi. Ekonomistlere göre sadeleşme politikasına ara verip vermediğini net bir şekilde söylemeyen Merkez, kurdaki son gelişmeleri ve küresel riskleri dikkate alarak faiz indirimini kasımda da pas geçecek. Başkan Çetinkaya’nın temkinli bir yaklaşım sergilediğini düşünen ekonomistler Merkez’in ABD Başkanlık seçimlerinden sonra aralık ayında faiz kararını buna göre şekillendireceğini düşünüyor. Burada gözetilen kurdaki artış seviyesi olacak. Fitch’ten gelebilecek not indirimi de Merkez’in izlediği riskler arasında yer alıyor. Fitch’ten not indirimi gelmesi halinde kurun 3.5’e kadar çıkabileceğine işaret eden ekonomistler, böyle bir durumda Merkez’in faiz artırması gerekeceğini ancak büyüme konusundaki riskler nedeniyle bu noktada da riskler olduğunu vurguladı.
Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.