Ana içeriğe atla

Lira zafiyet geçiriyor

Borçlanma faizinde Senegal seviyesine gelen Türkiye, para birimindeki düşüşte yüzde 30 ile Arjantin’i yakaladı. Dolar/TL 4.9290 ile yeni zirvesini görürken, lira karşısında para birimi değer yitiren tek ülke IMF kapısında bekleyen Arjantin oldu.


Hükümet ya da ‘bağımsız kurumlar’dan ekonomideki kötü gidişata dur diyecek ‘ciddi’ bir adımın gelmemesi nedeniyle Dolar/TL dün de 4.9290’a çıkarak tarihi zirvesini gördü. TL yüzde 5 ile 2008 krizinden bu yana en büyük günlük değer kaybını yaşadı. Merkez Bankası'nın faiz müdalesinin ardından kur, bir gün önceki 4,54 seviyesine geriledi. Önceki gün en uzun vadeli tahvilinin faizi, ‘en az gelişmiş ülke’ kategorisindeki Senegal’in benzer vadeli borçlanma maliyetinin üzerine çıkan Türkiye, para piyasasında krizle boğuşan Arjantin dışında tüm ülkelerin gerisine düştü. Türk Lirası, 2017 sonuna göre, IMF kapısında bekleyen Arjantin’in para birimi pezo dışında tüm gelişen ülke para birimlerine karşı eridi. Avro/TL 5.76, Sterlin/TL 6.5859’a çıktı. Altın da yükselişini sürdürdü. Çeyrek altın 330 liraya çıktı.

Erdoğan’la hızlandı
Liradaki düşüş geçen yıl sonuna göre yüzde 30’lara ulaştı. Yaklaşık beş ayda TL, Kolombiya Pezosu karşısında yüzde 33.4, Malezya Ringiti karşısında yüzde 29.6, Tayland Bahtı’na karşı yüzde 29.2 düştü. TL karşısında Güney Afrika Randı ve Bulgar Levası yüzde 25, Endonezya Rupisi 22 yükseldi. TL karşısında değer yitiren tek para birimi yüzde 2.29 ile Arjantin Pezosu oldu.

Türk Lirası’nın değeri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Başkan’ seçilirse para politikasında daha etkin rol oynayacağını açıkladığı, 14 Mayıs’ta yayımlanan Bloomberg röportajından bu yana adeta serbest düşüşe geçti. Londra’da yatırımcılarla bir araya gelen Erdoğan’ın özellikle faiz ile ilgili açıklamaları, piyasalarda güven erozyonuna yol açtı. Bu açıklamaların ardından Merkez Bankası’ndan yükselen kur ve enflasyona karşı bir önlem adımı gelmemesi satışları hızlandırdı. Piyasa analistlerine göre yatırımcılar Merkez Bankası’nın harekete geçmesini bekliyor.

Pezoyu 5’e katladı
Arjantin pezosu 14 Mayıs’tan bu yana yüzde 2.6 düşüş kaydederken, aynı süre zarfında TL’deki düşüş yüzde 12.8 ile pezoyu 5 katladı. Arjantin pezosundaki düşüş 2017 sonundan bu yana yüzde 30 iken TL’nin değer kaybı da geçen yıl sonuna göre yüzde 29.8’i buldu. Her ülke para birimindeki düşüş de aynı orana ulaştı.

Dövizdeki yükseliş kredi borçlarına yansıyacak. Banka kredilerinin 1.4 trilyon TL’si yerel, 700 milyar TL’si yabancı para cinsinden. Banka müşterilerinin 184 milyar dolarlık Döviz kredisi borcu bulunuyor.


Japon kadınlar eve döndü
Dolar/TL, Asya piyasalarında 4.6390’dan 4.8450’ye fırladı. ABD merkezli finans-ekonomi ajansı Bloomberg, Japon yatırımcıların TL’den kaçışına işaret etti. Türk tahvillerinin de özellikle bu yılın başından bu yana Japon yatırımcıların tercihleri arasında olduğunu aktaran Bloomberg, Japon yatırımcıların TL’nin Japon Yeni karşısında değer kazanacağı tahmini doğrultusunda Türkiye piyasasına yatırımı artırdığını, şimdi ise satışa döndüğünü belirtti. Japonya’da ev kadınları dahil yatırımcıların, Türkiye gibi yüksek faiz getirisi olan ülkelere yöneldikleri ve kur hareketlerinde Japon yatırımcıların yönelimlerinin etkili olduğu biliniyor. Uluslararası basında ise Erdoğan’ın piyasaları ikna etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/981625/Lira_karsisinda_deger_kaybeden_sadece_bir_para_birimi_var.htmlYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.