Ana içeriğe atla

Türkiye Afrika liginde

Piyasalar Türkiye’yi ‘en az gelişmiş’ ülkelerden biri olan Senegal’den daha riskli görüyor. Türkiye’den kalkınma yardımı alan Senegal’in borçlanma maliyeti Türkiye’ye göre düşük.


Türkiye kalkınma yardımı verdiği Senegal kadar olamadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘düşük faiz’ söylemi ve Merkez Bankası’nın yükselen kur ve enflasyon karşısındaki hareketsizliği piyasalarda güven erozyonuna sebep olurken ülkenin borçlanma maliyeti Afrika ülkesi Senegal’i geçti. Bloomberg verilerine göre Türkiye , Birleşmiş Milletler’in en az gelişmiş ülkeler sınıflandırmasında yer alan Senegal’den daha yüksek maliyetle borçlanıyor. Bu, piyasaların Senegal’e Türkiye’den daha fazla güvendiği anlamına geliyor. Konuya ilk Bloomberg dikkat çekti.


Erdoğan etkisi
Bloomberg analistlerinin yaptığı hesaplamada, Türkiye’nin en uzun vadeli tahvil olan Şubat 2034 vadeli tahvilinin getirisi, Senegal’in benzer vadeli faizinin 52 baz puan üzerinde çıktı.
Bloomberg bunu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomiye yaklaşımına bağlarken ‘Bunun nedeni Erdoganomics’ ifadesini kullandı.

Bir ülkenin tahvil faizlerindeki artış, o ülkenin daha yüksek faizle, daha maliyetli borçlanacağı anlamına geliyor. Devlet tahvilleri, fon ihtiyacını karşılamak, bütçe açıklarını kapatmak için bir borçlanma yöntemi olarak kullanılıyor. Tahvil faizindeki yükseliş tahvil fiyatında düşüşü yani devlet kağıdının değersizleştiğini gösteriyor.

İflas riski arttı
Türkiye’nin kredi iflas takası primini gösteren CDS’leri de bunu teyit eder nitelikte. “Batık Borçlar İçin Sigorta Primi” olarak da adlandırılan CDS’lerde, ülkenin dış piyasalarda sattığı tahvillerin ve bonoların ana paralarının veya faizlerinin, ülkenin güç duruma düşmesi nedeniyle ödenememesi riski sigorta ediliyor. CDS satanlar, ülkenin iflas etme ihtimali yüksekse daha yüksek prim talep ediyor. Reuters verilerine göre Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 287.4 puan seviyesinde. Beş yıllık CDS’ler temerrüte düşen Arjantin için 351, Brezilya için 194, Çin için 57.5,Endonezya için 124, Rusya için 136 puanda bulunuyor.

Öte yandan Senegal , Türkiye’nin en az gelişmiş ülkelere yaptığı resmi kalkınma yardımlarından yararlanıyor. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’na göre (TİKA) Türkiye , Senegal’e 2016’da 780 bin dolar, 2015’te 7.5 milyon dolar yardım yaptı. 2014’te ise 2.9 milyon dolar ile Senegal , Türkiye’nin en fazla yardım yaptığı 12. ülke oldu. Senegal , Türkiye’den 2013’te 2.52 milyon doları acil yardım olmak üzere 5.06 milyon dolar kalkınma yardımı alırken, 2012’de ülkenin aldığı toplam yardım 2.22 milyon dolar oldu. Ülkenin 5 yılda aldığı toplam yardım 21 milyon doları buldu.

Türkiye’den her yıl kalkınma yardımı alan Senegal’in borçlanma maliyetinin Türkiye’den düşük olması piyasalardaki güven erozyonun boyutlarını gösteriyor.


GSYH düşük, borç yüksek
* 2016 verilerine göre Senegal’in GSYH’si 14.77 milyar dolar iken Türkiye’nin 857.7 milyar dolar. Öyle ki Türkiye’nin ekonomisi Senegal’den 60 kat büyük.

* Türkiye’de borçların milli gelire oranı yüzde 28.23. Senegal’de yüzde 68.85.

* İşsizlik oranı Senegal’de yüzde 15’i geçerken Türkiye’de yüzde 10.6 seviyesinde bulunuyor.

* Türkiye’nin S&P’den aldığı not BB-, Moody’s’ten aldığı not Ba2 seviyesinde. SenegalS&P’den B, Moody’s’ten Ba3 notunu almış. Bu notlar her iki kuruluş için de Türkiye’nin notunun bir basamak altında yer alıyor.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.