Ana içeriğe atla

Türkiye'de mesai uzun ücretler düşük

AVRUPALI 8-19 SAAT AZ ÇALIŞIP ÜÇ KATI KAZANIYOR

OECD verilerine göre Türkiye’de, bir haftada 47.9 saat çalışmayla 113 Avro kazanılırken, Hollanda’da haftada 29 saat çalışan işçi 380 Avro alıyor.


Türkiye’de çalışan çok çalışıyor ancak az kazanıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün ( OECD ) çalışma saatleri ve reel ücret verilerini kullanarak yaptığımız karşılaştırmaya göre; Avrupalı bir çalışanın ortalama haftalık çalışma saati 40 saati bulmazken, Türkiye’deki çalışanlar Avrupalıdan sekiz saat ile 19 saat arasında fazla çalışıyor. Ancak sıra ücretlere geldiğinde Avrupalı, Türkiye’deki çalışanın aldığı parayı ikiye üçe katlıyor.

2016’da brüt asgari ücret aylık 1647 liraydı. Bunun Avro karşılığı 2016 kur ortalamasına göre (3.34 TL) 493 Avro’ya denk geliyor. Bu haftalık olarak 379 lira yani 113 Avro ediyor.
Hollanda’da çalışan bir haftada 380 Avro alıyor. Buna göre Hollanda’da bir çalışan Türkiye’deki çalışana göre 19 saat az çalışıp 3.4 kat fazla kazanıyor.

En düşük Hollanda
OECD verilerine göre Türkiye’deki çalışanlar haftada ortalama 47.9 saat mesai ile dünyada birinci sırada yer alıyor. Türkiye’yi 47.9 ile Kolombiya ve 45.2 ile Meksika izliyor. Kosta Rika ise 44.9 saat ile dördüncü sırada bulunuyor. ABD’de haftada ortalama 38.6 saat, Birleşik Krallık’ta 36.5 saat çalışılıyor.

Hollanda 29.1, Danimarka 32.1, Norveç 34, İsviçre 34.4 ve Almanya 34.5 mesai saati ile yaşanılası yerler olarak öne çıkıyor. En düşük haftalık çalışma saati ise 29.1 saat ile Hollanda’da bulunuyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek çalışma saati 39.9 ile Polonya’da. Mesai saati en uzun olan Polonya’da bile Türkiye’den sekiz saat az çalışılıyor.

Diğer ülkelerdeki kazanç oranlarına baktığımızda, Polonya hariç, Türkiye’deki ücretler bu ülkelerde kazanılanın yakınından geçmiyor.

ABD’de iki katı
Almanya’da ücretler yıllık bazda 17 bin 280 Avro. Bu, haftalık 331 Avro demek. Buna göre ücretler Türkiye’dekinin üç katı. Aynı şekilde İrlanda’da ücretler yıllık 19 bin 32, haftalık 365 Avro, Fransa’da yıllık 17 bin 599, haftalık 337 Avro, Yunanistan’da yıllık 7 bin 963, haftalık 153 Avro ile rakamlar Türkiye’nin üzerinde. ABD’de haftalık ücretler ortalama 289 dolardan, 125 dolar olan Türkiye’yi ikiye katlıyor.

Sekiz saatlik farkla Türkiye’ye en yakın mesai saati uzunluğuna sahip Polonya’da yıllık reel ücretler 22 bin 200 zloti. Bu, 4.36’lık 2016 kur ortalaması üzerinden 5092 Avro ediyor. Haftalık ücret ise 98 Avro’yu buluyor.


BEŞTE BİRİN KOŞULLARI AĞIR
Diğer yandan Türkiye’de her beş çalışandan biri haftalık 60 saatten fazla mesai ile ağır çalışma koşullarına sahip. Haftada 60 saatten fazla çalışanların oranı yüzde 20.9’u buluyor. Verilere göre Türkiye bu oranda da diğer OECD ülkeleri arasında lider konumunda. Türkiye, OECD’ye üye ülkeler arasında yüzde 20 oranını geçen tek ülke olurken ilk dört yine Kosta Rika, Kolombiya ve Meksika olarak sıralanıyor. Haftalık mesai saati en yüksek beşinci OECD ülkesi olan Şili, 60 saatten fazla çalışanların oranında 11. sıraya iniyor. Yasaları haftada 45 saatten fazla ve 10 saat fazla mesaiyi yasaklayan Güney Afrika ise buna rağmen 11.8 payla sekizinci oldu.

11 yıldır lider
Bu arada, İngiltere çalışanlarının sadece yüzde 5’i haftada 60 saatten fazla çalışıyor. ABD’de ise yüzde 3.7 ile daha düşük bir oran mevcut. Tablonun altında Rusya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Macaristan bulunuyor.

Türkiye ile ilgili son beş yıllık verilere bakıldığında ise çalışma saatlerinin kısmen de olsa azaldığı görülüyor. OECD verilerine göre Türkiye’de haftalık ortalama mesai süresi 2012 yılında 50.1, 2013’te 49.6, 2014’te 49.1, 2015’te ise 48.7 saatti. Türkiye son 11 yıldır fazla mesaide liderliği kimseye kaptırmadı. OECD , Türkiye ile ilgili verileri 11 yıldır yayımlıyor. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.