Ana içeriğe atla

Ziraat tarımı unuttu borcu katlandı

Ziraat Bankası’nın verdiği tarım dışı krediler, tarım kredilerini 5’e katlarken kaynak arayışını hızlandıran bankanın aldığı kredi 29 milyar lirayı geçti.


Ziraat Bankası’nın son dönemde verdiği krediler, kuruluş felsefesini bir kenara bırakıp tarımdan çok büyük projelere odaklandığı eleştirilerine neden olurken, bankanın faaliyet raporu da bunu doğruluyor. Ziraat, bankacılık sektörü içinde tarıma en fazla kredi veren banka konumunda olmayı sürdürse de, tarım sektörüne verdiği krediler, tarım dışı kredilerin yanında devede kulak gibi kalıyor. Sektörde maliyetler yükselmişken, bankanın konut kredisi faizinde yaptığı indirim bilançoyu nasıl etkileyecek merak konusu. Ziraat Bankası’nın Aralık 2017 tarihli faaliyet raporuna göre bankanın tarıma verdiği destek diğer sektörlere nazaran oldukça düşük. Ziraat Bankası’nın ihtisas alanı olan tarım kredileri 54 milyar 425 milyon TL iken, ihtisas dışı krediler 243 milyar 608 milyon TL’yi buluyor. Özetle Ziraat’ın verdiği tarım dışı kredilerin miktarı, tarım kredilerini neredeyse 5’e katlıyor. Bankanın kredi toplamı 298 milyar 33 milyon lira olarak hesaplanırken, bunun yüzde 18’ini tarım kredileri, yüzde 82’sini ise tarım dışı krediler oluşturuyor. Gayrinakdi kredilerde risk yoğunlaşmasına bakıldığında ise çiftçilik ve hayvancılığa 28 milyon lira, ormancılığa 88 milyon lira kredi verilirken inşaata 26 milyar 33 milyon lira gayrinakdi kredi verildiği görülüyor.

Aldığı kredi arttı
Doğan Medya’nın satışı için Demirören’e verdiği kredinin ardından Ziraat Bankası, son olarak konut sektöründe faizleri indirmesiyle eleştiri oklarını üzerine çekti. Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü gibi büyük projelere finansman sağlayan Ziraat’in, buna yetişebilmek için yurtiçi ve yurtdışından aldığı kredi finansmanını da artırması dikkat çekici. Bankanın aldığı krediler Aralık 2017’de 29 milyar 65 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Kamu bankaları içinde en borçlu banka konumunda. Bunun 27.4 milyar lirasını yabancı para cinsinden krediler oluşturuyor. Toplam 29 milyar 65 milyon liralık kredi borcunun yaklaşık 10 milyar lirası kısa vadeli. Bankanın ödemesi gereken kredi borcu Aralık 2016’da 22 milyar 817 milyon lira, Aralık 2015’te 19 milyar 543 milyon lira, Aralık 2014’te 14 milyar 608 milyon lira olarak kayıtlara geçmiş. Bu rakam Aralık 2013’te 8 milyar 559 milyon lira, Aralık 2002’de ise 137 milyon liraydı. Son 15 yılda bankanın aldığı krediler 212 kat arttı. Ziraat’ın net kârı yılın ilk çeyreğinde yüzde 20.3 düşüşle 1.7 milyar lira olmuştu.


Maliyet yükseldi
Bankacılık sektöründe borçlanma maliyetleri bir yandan artarken, Ziraat Bankası’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından, konut kredisi faizini hızlı bir kararla indirmesi, bu yükün altından nasıl kalkacağı konusunda merak uyandırdı. Enflasyon yüksek seyrettiği müddetçe bankaların maliyetlerinin düşmesi de zor görünüyor. Bankaların en büyük fonlama kaynağı mevduat faizi. Mevduat faizi enflasyon düşmedikçe yüksek kalmayı sürdürecek. Yurtdışından borçlanmalarda sendikasyon LIBOR+130 puan civarında bulunuyor. LIBOR, Londra’daki kredibilitesi yüksek bankaların, bankalar arası ABD doları üzerinden borç verme işlemlerinde uyguladıkları ortalama faiz oranına dayanıyor. Artı risk priminde geçen yıla göre değişiklik olmasa da LIBOR arttı. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı bunda etkili. Tahvil faizlerinde de bir miktar artış var. Gelişmiş ülke merkez bankalarının normalleşme süreci finansman maliyetlerini yükseltiyor.

Nisan'da  borçlandı
Ziraat Bankası en son nisanda 22 ülke 44 bankadan 1 milyar 440 milyon dolar sendikasyon sağladığını duyurdu. 452 milyon dolar ve 797 milyon Avro’dan oluşan kredinin maliyeti bir yıl vadede dolar için LIBO R+130 baz puan ve Avro için EURIBO R+120 baz puan oldu. Banka Nisan 2017’de de 1 milyar dolarlık (278 milyon ABD Doları ve 706.5 milyon Avro) sendikasyon kredisi almıştı. Geçen yıl 41 bankadan borçlanılırken, maliyet ABD Doları için LIBO R+145 baz puan ve Euro için EURIBO R+135 baz puandı.


 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.