Ana içeriğe atla

Borsa liginden şampiyon çıkmadı

Futbol kulüplerinin hisse değerleri, yüksek borçları nedeniyle eridi. Şampiyon taraftarını güldürse de borsadaki yatırımcısına kaybettirdi.


Süper Lig’deki kıyasıya rekabet, borsaya hüsran olarak yansıdı. 11 Ağustos 2017’de başlayan Süper Lig 2017-2018 sezonu, dün akşam sona erdi. Ligin başındant 18 Mayıs’a kadar geçen sürede Galatasaray hisseleri yüzde 5.7 düşüşle 2.28 liradan 2.15’e gerilerken, Fenerbahçe hisseleri yüzde 6.6 düşüşle 37.36 liradan 34.90’a indi. Trabzonspor hisseleri ise yüzde 51.9 gerileyerek 2.91’den 1.40’a düştü.

BJK hisseleri 11 Ağustos’ta 4.81 liradan kapanış gerçekleştirirken, cuma günkü kapanışı 2.37 oldu. Buna göre hisseler yüzde 50.7 düştü.

Piyasa değerlerine bakıldığında Galatasaray 1 milyar 161 bin TL ile ilk sırada yer alırken, Fenerbahçe 986.9 milyon TL ile ikinci, Beşiktaş 568.8 milyon TL ile üçüncü, Trabzonspor 140 milyon TL ile dördüncü oldu.

Beşiktaş’ın hisseleri bu yıl en yüksek değerini 4.45 lira ile forvet oyuncusu Cenk Tosun’un Everton’a transferinin açıklandığı 4 Ocak tarihinde gördü. Trabzonspor için yılın en yüksek değeri 2.53 ile 23 Şubat’ta görüldü. Aynı gün Katar Emiri ailesine ait bir holdingin Trabzonspor’un yüzde 50’sine 250 milyon dolar teklif yapacağı iddia edilmişti.

Fenerbahçe hisseleri yılın en yüksek değerini 38.36 lirayla 23 Şubat’ta, Galatasaray 2.53 lirayla 5 Nisan’da gördü. Fenerbahçe Doğuş 22 Şubat’ta Olimpia Milano’yu yenmişti. Galatasaray’ın Florya arazisinin satışı için ihale 5 Nisan’da yapılmıştı.


Spor endeksi çakıldı
Türk futbolunda ekonomik sıkıntı devam ederken bu durum borsaya da yansıyor. Öyle ki bu lig sezonunda borsadaki düşüş yüzde 4 iken, spor endeksi aynı dönemde 17 bin 769 puan yani yüzde 27 düştü. Lig başında 64 bin 874 puan olan spor endeksi 47 bin 105 puana indi.

Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un toplam borcu 7 milyar lirayı aşıyor. Mayıs rakamlarına göre Galatasaray’ın borcu 2 milyar 551 milyon TL. Toplam borç-alacak farkı 1 milyar 109 milyon TL’yi buluyor. Beşiktaş’ın borcu 1 milyar 912 milyon 497 bin TL iken net borcu 1 milyar 642 milyon 892 bin 926 lira. Trabzonspor’un borcu 1 milyar 38 milyon 519 bin TL iken Fenerbahçe’nin borcu 1.7 milyar lirayı buluyor.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.