Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Yurttaş Erdoğan'ı dinlemedi, dolar aldı

Ocak ayından bu yana yerli yatırımcı 6 milyar dolarlık döviz aldı. Erdoğan’ın ‘döviz bozdur’ çağrısına rağmen TL’ye güvenmeyen yatırımcı kur yükselirken de düşerken de döviz alıyor.


ABD’de faiz artışının yaklaşması ve Merkez Bankası’nın (TCMB) buna vereceği tepkinin yetersiz kalacağı endişesiyle dolar kuru geçen hafta yeniden 3.77 seviyelerine çıkarken, yerli yatırımcının son dönemdeki ‘dövizinizi bozdurun’ çağrılarına ne kadar uyduğu merak konusu oldu. Merkez Bankası verileri yurttaşın bu çağrılara pek kulak asmadığını, hatta dolar düşerken de yükselirken de daha fazla yükselecek beklentisiyle döviz alımlarını artırdığını gösteriyor.

Verilere göre ocak ayından bu yana yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 5 milyar 920 milyon dolar arttı. Döviz mevduatlarında sekiz haftalık yükselişin ardından ilk döviz satışı ise 3 Mart haftasında yapıldı. Döviz mevduatları 3 Mart ile biten haftada 1.54 milyar azalışla 147.66 milyar dolara geriledi. Buna rağmen yerli yatırımcının elindeki döviz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk döviz bozdur çağrısını yaptığı 2 Aralık 2016 rakamlarının üzerinde kalmayı sürdürdü. 2 Aralık’ta yurtiçi yerleşiklerin elindeki döviz mevduatı 144.80 milyar dolardı. Son verilere göre döviz mevduatları bu rakamın 2.86 milyar dolar üzerinde bulunuyor.


İki hafta bozdurdu
Yerli yatırımcı 2 Aralık’tan beri sadece iki hafta döviz bozdurdu. 9 Aralık ile biten haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 460 milyon dolar azaldı. 16-30 Aralık arasında yine yükseldi. Döviz mevduatları 6 Ocak ile biten haftada 30 Aralık’a göre 3.81 milyar dolar azalırken, bu tarihten 3 Mart’a kadar yükselişini sürdürdü. 30 Aralık ile 6 Ocak arasında kur yaklaşık 10 kuruş yükseldi. Yerli yatırımcı 27 Ocak’a kadar kur yükselirken, 27 Ocak’tan 24 Şubat’a kadar ise kur düşerken döviz aldı. 3 Mart haftasında ise yükselen kur karşısında dövizin bozdurulduğu görülüyor.

Bireylerin 91 milyar doları var
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına şirketler bir hafta yurttaş ise iki hafta uydu. Bireyler 2-16 Aralık’ta 369 milyon dolar bozdururken, bu tarihten 20 Ocak’a kadar kurdaki iniş çıkışa göre döviz alım satımını sürdürdü. Yurttaş kurun yaklaşık 30 kuruş arttığı 30 Aralık - 20 Ocak arasında 2.8 milyar dolar bozdurdu. Bireyler döviz alımına 20 Ocak’tan 24 Şubat’a kadar ise kesintisiz devam etti. Bu tarihler arasında döviz mevduatları 4.3 milyar dolar artışla 90 milyar 992 milyon dolara çıktı. Dolar kuru ise aynı dönemde 23 kuruş değer yitirdi. Kur yükseldiğinde dövizini bozduran yurttaş, düştüğünde bu dövizi geri aldı. 3 Mart haftasında ise bireylerin döviz mevduatı 67 milyon dolar düşüşle 90 milyar 925 milyon dolara indi. Bu rakam 2 Aralık tarihinde olandan 1 milyar 840 milyon dolar fazla.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.