Ana içeriğe atla

Yurttaş konut için 151 milyar borçlandı

Bankalar, konut kredisi faizinde indirim yarışını sürdürürken, vatandaşın konut için aldığı kredi 151 milyar lirayı geçti. Ödenmeyen kredi borcu ise bir yılda yüzde 28 arttı.
Hükümetin çağrıları borçlanmayı artıracak yönde olurken vatandaşın borcu zaten dağı aştı. Mevduat bankalarında konut kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.79 artışla 5 Ağustos itibarıyla 139 milyar 545 milyon 648 bin liraya ulaştı. Bu miktar, toplam tüketici kredilerinin neredeyse yarısını oluşturdu. Konut kredilerindeki artış geçen yıl sonuna göre ise yüzde 6.42’yi buldu.

Darbe girişiminin ekonomiye yansımalarını önlemek adına iç talebi canlandıracak adımlarda, faize duyarlılığı nedeniyle en kolay sonuç alınabilecek konut sektörü öne çıktı. Önce gayrimenkul şirketleri ardından da bankalar konut kredisi faizlerini indirdi.

Yarısı konuttan
Merkez Bankası verilerine göre mevduat bankalarında ödenmediği için tasfiye olunacak tüketici kredileri 5 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla 11 milyar 113 milyon 86 bin liraya ulaştı. Tasfiye olunacak alacaklarda artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27.80, 2015 sonuna göre ise yüzde 14.33 yükseldi. 7 Ağustos 2015’te tasfiye olunacak tüketici kredileri miktarı 8 milyar 695 milyon 349 bin liraydı. Mevduat bankaları aracılığıyla verilen toplam tüketici kredisi miktarı ise 300 milyar 764 milyon 394 bin lira. Buna göre konut kredileri, tüketici kredilerinin yüzde 46.4’ünü oluşturuyor.

1 yıl vadeli fırladı
Mevduat bankalarında vadesine göre konut kredilerindeki artış ise farklılık gösterdi. En yüksek artış bir yıla kadar vadeli konut kredisinde yaşandı. Bir yıla kadar vadeli konut kredisi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.50 artarken, 2015 sonuna göre yüzde 30.39 yükselişle 142 milyon 152 bin lira oldu. Miktar olarak en fazla kredi ise beş yıldan uzun vadeli verildi. Verilere göre beş yıldan uzun vadeli konut kredisi miktarı 116 milyar 726 milyon 909 bin lira oldu. Beş yıldan uzun vadeli krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.92, 2015 sonuna göre 6.89 arttı. 1-5 yıl vadeli krediler ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.26, 2015 sonuna göre yüzde 3.93 artışla 22 milyar 676 milyon 587 bin liraya çıktı.

Katılım bankaları aracılığıyla verilen konut kredisi miktarı 11 milyar 232 milyon 48 bin lira, finansman şirketleri aracılığıyla verilen 460 milyon 473 bin lira, kalkınma ve yatırım bankaları aracılığıyla 2 milyon 386 bin liraya ulaştı. Buna göre bankalar ve finansman şirketlerinin verdiği toplam konut kredisi miktarı 151 milyar 240 milyon 555 bin liraya ulaştı.


‘Fiyat artışına karşı adım atılmalı’
Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesinin piyasadaki yansımalarının yılın son çeyreğinde hissedileceğini söyledi. Çekcen “Yaz dönemi olmasından kaynaklı iç piyasadaki durgunluk ve beklentilerin genel olarak bayram sonrasına ertelenmesi kredi talebinin de gecikmeli olarak artmasına sebebiyet verebilir” diye konuştu.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2015 yılında 434 bin 388 adeti ipotekli, 854 bin 932 adedi diğer olmak üzere toplam 1 milyon 289 bin 320 konut satıldığı bilgisini veren Çekcen, Yılın ilk 6 ayında 630 bin 799 konut satıldı. 2016 hedefi ise geçen yılın rekoru olan 1 milyon 300 bin adet konut satışı olarak belirlendi. Faiz indirimine gidilmesi, kredi maliyetlerini azaltıp talebi artırıcı bir etki yaratacak. Fakat talep artışı sektöre önemli bir hareketlilik katabileceği gibi konut fiyatlarına da yansıyabilir. Böyle bir durumda bankaların attığı adımlara inşaat ve gayrimenkul sektöründeki kuruluşların da karşılık vermesi, uygun kampanya ve ödeme koşullarıyla beraber fiyat sabitlemesi gibi yönteme gitmesi makul olabilir” dedi.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.