Ana içeriğe atla

Yurttaş döviz satışında şirketleri dörde katladı

Bankalardaki döviz mevduatları, darbe girişiminin ardından geçen bir haftada yaklaşık 10 milyar dolar azalırken, yurttaşlar 6.9 milyar dolar, şirketler ise 1.7 milyar dolar sattı.


Darbe girişimi öncesi 187 milyar 475 milyon dolar seviyesinde olan döviz mevduatları, darbe sonrası 9 milyar 461 milyon dolar azalışla 178 milyar 14 milyon dolara geriledi. Merkez Bankası verilerine göre bankalardaki toplam yabancı para mevduatlar bir haftada yüzde 5.05 azaldı. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda vatandaşların döviz bozdurarak piyasadaki darbeyi engellediği ifade edildi. Peki hangi kesimden ne kadar döviz bozduruldu?

Yurtiçinde yerleşikler
Verilere göre en çok mevduat bankalarında yurtiçinde yerleşikler tarafından döviz bozdurulduğu görülüyor. Buna göre mevduat bankalarında 8 milyar 224 milyon dolarlık yabancı para cinsinden mevduat bozduruldu. Bunun 6 milyar 139 milyon dolarını yurtiçinde yerleşik gerçek kişiler, 1 milyar 508 milyon dolarını ise yurtiçinde yerleşik tüzelkişiler gerçekleştirdi.

Hükümetin destek verdiği katılım bankalarında ise bozdurulan döviz mevduatı miktarı daha düşük oldu. Rakamlara göre katılım bankalarındaki döviz mevduatları sadece 1 milyar 237 milyon dolar azaldı. Katılım bankalarında yurtiçinde yerleşik gerçek kişilere ait döviz mevduatları 844 milyon dolar, tüzelkişilere ait döviz mevduatları 233 milyon dolar azaldı. Yurtdışı yerleşikler ise mevduat bankalarında 290 milyon dolar, katılım bankalarında 121 milyon dolarlık döviz mevduatı bozdurdu.

Kâr amaçlı olabilir
Verilere göre yurtiçinde yerleşik gerçek kişiler tarafından mevduat ve katılım bankalarında toplam 6 milyar 983 milyon dolar döviz mevduatı bozduruldu. Yurtiçinde yerleşik tüzelkişilerin bozdurduğu mevduat ise 1 milyar 741 milyon dolarda kaldı. Özetle yurttaş şirketlere göre dört kat daha fazla dövizden çıktı. Döviz mevduatlarındaki azalma mevduat bankalarında ise katılım bankalarından 6.6 kat fazla oldu.

Verilere göre yurtiçinde yerleşik gerçek kişiler tarafından mevduat ve katılım bankalarında toplam 6 milyar 983 milyon dolar döviz mevduatı bozduruldu. Yurtiçinde yerleşik tüzelkişilerin bozdurduğu mevduat ise 1 milyar 741 milyon dolarda kaldı. Özetle yurttaş şirketlere göre dört kat daha fazla dövizden çıktı. Döviz mevduatlarındaki azalma mevduat bankalarında ise katılım bankalarından 6.6 kat fazla oldu.‘Uyanık olmak gerek’
Finansal piyasalarda uyanık olunması gerektiğine dikkat çeken Burak Arzova, “Bu çetenin finansal alanda da ayakları olabilir. Türkiye’yi yurtdışında şikâyet edebilirler, raporlarla yönlendirebilirler. Piyasada kâr realizasyonu oldu panik havasından çıkıldı. Raporlamalar çok önemli.

Özellikle yabancı gazetelerde yorumlar çıkıyor. Yabancı yatırımcılar için bu yorumlar çok önemli. Borsa ile doğrudan yatırımcıları yönlendirecek olan fon yöneticileri. En fazla dikkat etmesi gereken de bu kesim. Her türlü veriye güvenmemek gerek. Borsa İstanbul’dan el çektirmeler var. Çok organize biçimde dış piyasalarda başarısız olması için ellerinden geleni yapacaklardır. Dikkatli olursak piyasalarda bundan sonra büyük bir tehlike olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/577325/Yurttas_doviz_satisinda_sirketleri_dorde_katladi.html


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.