Ana içeriğe atla

Piyasalarda Şimşek tedirginliği

Şimşek’in MKYK listesine girememesi Ankara’da bir süredir konuşulan “ekonomide dümen değişiyor” kulislerini hareketlendirirken, dolar/TL’de yükseliş devam edecek.


Binali Yıldırım’ın başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından gözler başta ekonomi yönetimi olmak üzere yeni kabinenin nasıl şekilleneceğine çevrildi. Piyasalar, bu hafta ekonomi politikalarında değişiklik olup olmayacağını takip edecek. AKP’nin yeni Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) listesinde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yine yer almadı. Şimşek’in Binali Yıldırım’ın listesine girememesi, Bakanlar Kurulu’nda da yer almayacağı iddialarını güçlendirdi. Mehmet Şimşek, bundan önce Ahmet Davutoğlu’nun yeniden genel başkan seçildiği AKP 5. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK listesinden çıkarılmıştı.

Fed’in haziranda faiz artışını masada tutması yönünde sinyaller vermesiyle piyasalar hareketlenirken, iç piyasada buna bir de ekonomi politikalarının geleceği ile ilgili endişeler eklendi. ABD’de Fed’in faizleri gelecek ay artırabileceği beklentilerinin kuvvetlenmesi ve iç siyasi gelişmelerle baskı altında kalan TL geçen hafta likit piyasalarda 3 seviyesini test etti. Uzmanlara göre yükseliş sürecek, hatta dolar/ TL tarihi zirvesi olan 3.0752 seviyesini aşabilir. Fed endişelerinin siyasi belirsizliklerle aynı döneme gelmesi Türk Lirası’nın diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha ağır darbe alacak.

Gözler faiz kararında
TL’de son dönemdeki satış baskısını kuvvetlendirecek risklerden biri de Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu kararı. Merkez Bankası’nın faiz kararı 24 Mayıs’ta açıklanacak. Merkez, mevcut koşullarda faiz artırımına giderse dolar/TL’de daha sert bir yükseliş beklenebilir.

Yıllık enflasyonun nisan ayında yüzde 6.6 seviyesine kadar gerilemesinin desteği ve hükümet kanadından faiz indirim çağrılarının devam etmesiyle Merkez’in, TL’de son dönemde görülen değer kaybına rağmen koridorun üst bandında faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.


DOLAR GÜÇLENECEK
Dünyanın ikinci en büyük döviz traderı Deutsche Bank, dolardaki sıçramanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu kaydetti. İtalyan Unicredit ise önümüzdeki aylarda dolar/TL kurunun 3.00-3.05 bölgesine tekrar hareket edebileceği konusunda uyardı. BNP Paribas da AKP’de piyasaların odak noktasında muhtemelen bu hafta açıklanacak olan yeni kabinenin olacağını düşünüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/538197/Piyasalarda_Simsek_tedirginligi.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.