Ana içeriğe atla

Refomlar kritik önem taşıyor

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Önümüzdeki 4 senelik seçimsiz dönemde hızla eğitim, hukuk, vergi sistemi ve istihdam piyasasında yapısal reform programlarının açıklanıp uygulamaya konması kritik öneme sahip” dedi.


DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye’nin 1980’lerden beri içinde bulunduğu orta gelir grubundan çıkması için reformlara ağırlık vermesi gerektiğine işaret ederek “Türkiye açısından 2015’te yapılan iki seçimle artan politik belirsizlik, Kasım seçimleri ardından azalmış durumda. Önümüzde 4 senelik seçimsiz bir dönem var. Önümüzdeki seçimsiz dönemde hızla eğitim, hukuk, vergi sistemi ve istihdam piyasasında yapısal reform programlarının açıklanıp, uygulamaya konması kritik öneme sahip” dedi. Ateş, Denizbank olarak Türkiye’nin 2015’te yüzde 3.4, bu yıl yüzde 3.5 büyümesini beklediklerini belirtti.

Sektör rahatlamadı
Bankacılık sektörü kârlılığının hızla gerilemeye devam ettiğine dikkat çeken Ateş, “2014 sonunda yüzde 11.6 olan sermaye kârlılığı Ekim 2015 sonunda yüzde 10.4’e geriledi. Kârlılıktaki gerilemeyle bankaların sermayesi de erimeye başladı. 2014 sonunda yüzde 16.3 olan sektör sermaye yeterlilik oranı ekim ayı sonunda yüzde 15.3’e indi” bilgisini verdi.Buna rağmen bankacılık sektöründe bilançoların hâlâ sağlıklı olduğunu belirten Ateş, şöyle devam etti: “Seçimlerin tamamlanması ve siyasi belirsizliğin geçmesi ile sektörde 2015’te gözlemlediğimiz yavaşlamanın ortadan kalkması ve yatırım planlarının hayata geçirilmeye başlanması beklenebilir. Bunun bankacılık sektörüne olumlu yansıması olacak. Yapısal refomlara ağırlık verilmesi risklerin daha da azalmasına yardımcı olacak. Ancak makro-ihtiyati önlemler bankaları zorlamaya devam edecek. Son dönemde beyaz eşya, mobilya ve eğitimde taksit sayıları ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı, ancak bunlar sektörü rahatlatmak için tam anlamıyla yeterli değil.

Dolar güçlenecek     
Basel kriterlerine göre konut kredileri için karşılık oranının yüzde 35 iken bu oranın Türkiye’de yüzde 50 olduğuna dikkat çeken Ateş, “Bireysel kredilerde Basel kriteri yüzde 75 karşılığı zorunlu tutuyor. Türkiye’de bu oran yüzde 200’lere kadar çıkıyor” dedi.

ABD Merkez Bankası Fed’in para politikasını sıkılaştırma yönündeki adımlarının çok yavaş olacağını, diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) genişleyici para politikalarına devam edeceğini ifade eden Ateş, para politikalarındaki bu ayrışmanın, doların değer kazanmasına yol açabileceğine işaret etti.

ATEŞ’E GÖRE KÜRESEL ÜÇ RİSK

1- Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikaları: Fed Aralık 2015’te beklendiği gibi 25 baz puanlık bir faiz artırımı yaptı. Ancak bundan sonra Fed’in para politikasını sıkılaştırma yönündeki adımları çok yavaş olacak ve ekonomik aktiviteyi desteklemeye devam edecek. Öte yandan, ECB genişleyici para politikalarını bir miktar da artırarak devam edecek. Para politikalarındaki bu ayrışma, Amerikan dolarının değer kazanmasına yol açabilir.

2- Düşük büyüme oranları: Otoriteler artık sadece para politikasından alınan destekle büyümenin potansiyel seviyeye ulaştırılamayacağını fark etmiş durumda. Özellikle altyapı yatırımlarına yönelik kamu harcamalarıyla sürdürülebilir büyüme desteklenmeye çalışılacak.

3- Küresel büyüme ve Fed’in çıkış politikası gibi değişikliklerin gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkileyeceği: Gelişmiş ülkelerde ekonomik aktivitenin yavaş devam etmesi emtia fiyatlarının düşük seviyelerde kalmasına neden olacak. Bu da emtia üreticisi gelişmekte olan ülkeler ve Çin başta olmak üzere ekonomisi gelişmiş ülkelere ihracata dayalı olan Asya ekonomileri büyümesinde aşağı yönlü baskı yaratacak. Yavaş büyüme ve jeopolitik riskler, önümüzdeki sene de gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerinin düşük seviyede kalmasına neden olacak ve bu da gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybı baskısı yaratabilir. Ancak, bunun bir krize neden olmasını beklemiyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin yapısal olarak eskiden çok farklı bir noktada. 90’ların sonunda 655 milyar dolar olan gelişmekte olan ülke merkez bankaları toplam döviz rezervi bugün 6.6 trilyon dolar seviyesinde.
 
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.