Ana içeriğe atla

Piyasa Notları: Yabancı yatırımcı Erdoğan'dan kaçıyor

Yabancı bankacılara göre Erdoğan’ın başkanlık ajandası Türk varlıklarına ilgiyi azalttı.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, yatırım bankası Merrill Lynch ev sahipliğinde bugün ve yarın Londra’da gerçekleştirilecek toplantılarda yatırımcılarla bir araya gelecek. Davutoğlu’nun en yoğun karşılaşacağı sorular yeni anayasa tartışmalarının politik bir krize dönüşüp dönüşmeyeceği ve Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığı üzerine olacak.

Son beş yıldır yüzde 5’lik hedefin oldukça üzerinde kalan enflasyon ve enflasyon ile mücadele için Merkez’in elinin ne kadar serbest olduğu yabancı yatırımcıların da gündeminde. Enflasyonun bu yıl da asgari ücret zammı ve vergi artışları nedeniyle yüzde 7.5 olan Orta Vadeli Plan beklentisinin üzerinde oluşacağı öngörülüyor.

Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gündeminde başkanlık sistemini de içerek şekilde kapsamlı bir anayasa değişikliği yer alıyor.

Yabancı bankacılar ise ülkenin gündemini Erdoğan’ın belirlediğini düşünüyor. Yabancı bir bankanın üst düzey yetkilisi, “Yabancı yatırımcılar ülkenin Erdoğan’ın ajandası çerçevesinde yönetildiğini ve Cumhurbaşkanı’nın başkanlık sistemine geçmek için erken seçim dahil her şeyi yapacağını düşünerek Türk varlıklarından uzak duruyorlar” dedi.

Yabancı bir stratejist ise “Erdoğan kampının hükümetin ve Merkez Bankasının politikaları üzerindeki etkisinin arttığına dair giderek büyüyen endişeler var” diye konuştu.

Merkez, serbest değil
Seçim sonrasında yatırımcılar için en büyük soru işareti Merkez Bankası’nın serbest bir şekilde politika yürütüp yürütemeyeceği üzerineydi. ABD Merkez Bankası (Fed) kararının ardından Merkez’in tutumu bağımsız bir şekilde hareket edemediğinin göstergesi oldu. Enflasyon beklentileri yükselirken, büyümeye odaklanan daha gevşek para politikaları risk oluşturmaya devam ediyor. Bu da kur ve enflasyonda yukarı yönlü hareket ve endekslerde düşüş olarak karşımıza çıkıyor.
Riskler katlanıyor
Geçen hafta TCMB’nin son söylemleri ve iç siyasi endişelerle dolar/TL 3.05’e yaklaştı, iki yıllık faizler de yüzde 11’in üzerine çıktı. Merkez’in faizi ile piyasa faizi arasındaki fark daha da açıldı. Merkez Bankası’nın bir hafta vadeli repo faizi 7.5 iken 5 yıllık tahvil faizi 10.9’a ulaştı. Bu da getiri eğrisinin yataylığının kalmadığını gösteriyor. Ancak TCMB, son dönemde enflasyon beklentileri ve getiri eğrisini bir kenara bırakarak, faiz artırımı için piyasalardaki oynaklıkları izleyeceğini belirtmiş ve VIX ile MOVE endekslerine işaret etmişti.

Öte yandan küresel piyasalarda dalgalanma azalsa da Çin etkisi, emtia ve petrol fiyatlarındaki düşüş ve gelişen ülkelerin büyümelerine yönelik beklentilerdeki bozulma devam ediyor. Türkiye’nin ise jeopolitik riskleri her geçen gün artıyor. Yatırımcıların ocak ayında gelişen piyasa hisselerini ellerinden çıkarmaya başlamasıyla borsalar altı buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi. EPFR Global verilerine göre 2015 yılında gelişen piyasa tahvil piyasalarından 32.6 milyar dolarlık çıkış yaşandı.

DOLAR YÜKSELECEK
Merkez Bankası’nın izleyeceğini söylediği volatilitenin artması nedeniyle ocak ayını da bir adım atmadan pas geçmesi bekleniyor. Buna paralel dolar/TL’de yükseliş öngörülüyor. Merkez’in faiz toplantısı salı günü. Seçim öncesi 2.9110 olan dolar/TL son olarak 3.0460’tan kapandı. Yani dolar seçimden bu yana yüzde 8.48 yükseldi. Avro’daki yükseliş ise yüzde 7.16 oldu. Borsa İstanbul 12 bin 632 puan düştü. 1 Kasım seçimlerinden bu yana devlet tahvillerinden 1 milyar 418 milyon, hisse senetlerinden 1 milyar 707 milyon dolar kaçarken, özel sektör tahvillerinde sadece 7 milyon dolarlık giriş söz konusu oldu. Özetle Türkiye’den seçim sonrası 3 milyar 118 milyon dolar kaçtı.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IMF Karşıtı Annenin IMF Uzmanı Kızı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçilen Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve IMF eski ekonomisti Doç. Dr. Selin Sayek Böke , üniversitede iktisat eğitimi alma kararının hayatının en güzel hatası olduğunu söylüyor. Anne Selin Sayek Böke ile ekonomist Selin Sayek Böke arasındaki dengeyi annesinden ilham alarak koruduğunu vurgulayan Böke, "CHP'de herkesin daha mutlu, refah içinde yaşayabileceği ekonomik ortamı sağlayacak politikalar üretilmesine katkıda bulunarak bunları somutlaştırmaya katkıda bulunacağım" diyor. Dünya Bankası ve IMF kariyerine sahip, güleryüzlü ve sıkı bir makro iktisatçı olarak bilinen Selin Sayek Böke ile CHP Parti Meclisi üyeliğinden annesi Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Füsun Sayek ile olan ilişkisine kadar birçok konuyu masaya yatırdık. Böke, 11 yaşındayken kardeşi ile 'gazetecilik oyunu' oynadıklarını, hazırladıkları gazeteye ekonomi yazılarını yazdığını paylaşıyor. Kendisini ekonomi alanına yönle

İran, Sıtkı Ayan’dan sorulur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ikinci telefon görüşmesinde adı geçen işadamı Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde parlayan isimlerin başında geliyor. WikiLeaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan’ın ismi İran ile yapılan ticari anlaşmalar ve yüksek devlet teşvikleriyle anılıyor.   Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliy

Panama Belgeleri: Hayyam Bey'in cenneti

Panama belgelerine göre Hayyam Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan önce Niue’de bir şirket kurdu. Yaptığı açıklamada “Niue’nun adını bile duymadım” dedi. Panama belgelerinde, Türkiye tarihinin en büyük banka batırma olayına imzasını atan Hayyam Garipoğlu’nun da dört off-shore şirketi ile yer aldığı ortaya çıktı. Belgelere göre Garipoğlu’nun, Sümerbank davasında adı geçen Olsten Marketing Co Ltd’nin yanı sıra üç ayrı off-shore şirketi daha var. Bu şirketlerden biri Olsten Marketing’in kapatılmasından hemen sonra kurulan Niue merkezli Unitrade International Ltd olsa da Garipoğlu, Niue’nun neresi olduğunu dahi bilmediğini ifade ederek bu şirketin kendisine ait olduğunu yalanladı. Olsten, Mossfon müşterisi Sümerbank ile ilgili dava dosyasına göre Garipoğlu, Sümerbank’a el konulmadan bir gün önce, kendisine ait olan Romania International Bank’a 8 milyon dolar transfer etti, buradan da yine kendi paravan şirketi Olsten Marketing’in hesabına aktardı. Panama belgelerine göre

#ParadisePapers: Off-shore biraderler

Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde holdinge bağlı çok sayıda off-shore şirketi kurulmuş. Serhat Albayrak bu şirketlerden birinin bizzat direktörü. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya çıkaran Paradise Papers’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın da ismi geçiyor. Serhat Albayrak, belgelere göre Malta’da bir off-shore şirketle bağlantılı görünüyor. Frocks International Trading Ltd adlı şirkette Albayrak’ın yanı sıra Çalık Holding çalışanları Mehmet Gökdemir, Murat Tarı ve Şafak Karaaslan şirket yetkilileri arasında bulunuyor. Murat Tarı 2000-2005 yılları arasında Çalık Holding’de genel müdür olarak görev yaptı. Mehmet Gökdemir Çalık Holding’e bağlı GAP Tekstil yönetim kurulu üyesi, Şafak Karaaslan Çalık Holding’in dış ilişkiler sorumlusu. Serhat Albayrak da söz konusu dönemde Çalık Holding genel müdürlüğünü yürütüyordu.